Dawanie bliskim osobom prezentów wiąże się ze wspaniałym uczuciem. Jednak najpierw trzeba znaleźć prezent, który obdarowanej osobie będzie się bardzo podobał. Sporo osób lubi gotować, a więc naszą pierwszą myślą, może być prezent związany z kuchnią i sztuką kulinarną. Nie jest to zły pomysł, ale można się jednocześnie zastanawiać, czy na pewno jest dobry. W końcu taka osoba może już posiadać wiele akcesoriów, albo też wcale nie lubi gotować, a robi to z musu. Istnieje też problem związany ze stopniem bliskości z taką osobą. Rodzinie bez trudu wybierzemy prezenty, a co dać koleżance z pracy, która właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania i zaprasza na parapetówkę? Na szczęście można szybko rozwiązać te problemy.

W tym artykule przeczytasz o:

  • Komu warto podarować akcesoria do kuchni?
  • Kiedy wypada dać komuś sprzęt do gotowania?
  • Prezent z okazji przeprowadzki – co wybrać?
  • Modne, ale praktyczne dodatki do kuchni

Komu warto podarować akcesoria do kuchni?

Jak już wspomnieliśmy, im bliższa osoba, tym łatwiej jest wybrać dla niej prezent. Jednak dodatki do mieszkania są też prezentem niezobowiązującym. Dlatego można powiedzieć, że z wielu okazji mogą być bardzo przydatnym prezentem.

Przede wszystkim, jeśli doskonale wiemy, że ktoś lubi piec i gotować, a nawet ciągle samemu kupuje nowe formy do pieczenia i mieszadła, może to być wskazówka, że tej osobie przypadnie do gustu taki prezent. Tutaj też nie musi to być bliska osoba, jak najbardziej można taki prezent sprawić koleżance z biurka obok, która chętnie rozmawia w pracy o swoich kulinarnych umiejętnościach.

Nie da się jednak ukryć, że łatwiej jest wybrać coś w prezencie dla osoby, z którą mamy bliski kontakt i sami przesiadujemy w jej kuchni. Wtedy szybko można zobaczyć czego taka osoba najczęściej używa lub po prostu czego nie ma, a byłoby dla niej przydatne. Oczywiście są też rzeczy, które przydadzą się każdemu i nawet nie trzeba sprawdzać, czy taka osoba to ma, bo kolejny komplet i tak zawsze będzie potrzebny. Choćby foremki do pieczenia, zestaw profesjonalnych noży, łopatki czy ładne miseczki każdemu, kto spędza trochę czasu w kuchni, będą potrzebne.

Można więc powiedzieć, że akcesoria do kuchni w prezencie dobrze jest podarować każdej osobie, która ich będzie używać. Gdy ktoś naprawdę nie lubi gotować, a nawet woli jeść w restauracjach i w domu przygotowuje minimalistyczne posiłki, to nie ucieszy się on z tego prezentu. A przecież w obdarowywaniu chodzi o wzbudzenie radości, w tej drugiej osobie.

Kiedy wypada dać komuś sprzęt do gotowania?

Kolejny gnębiący nas problem to: z jakiej okazji wypada dać sprzęty i akcesoria do gotowania? Na to pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów. Najważniejsze jest jednak przemyślenie, czy taka osoba się ucieszy z nowego zestawu akcesoriów kuchennych. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to prezent można wręczyć z każdej okazji.

Dość często jednak jest to prezent na urodziny lub święta Bożego Narodzenia. Trzeba przyznać, że są to okazje wyjątkowe, a więc i podarunek powinien być wybrany z rozwagą. Gdy nie mamy pewności, że taka osoba się ucieszy z nowych noży czy łopatek do gotowania, lepiej wybrać coś innego. Choćby bukiet kwiatów, biżuterię, zestaw kosmetyków, perfumy, a nawet bon do sklepu odzieżowego. Jednakże, jeśli ta osoba z pasją mówi o gotowaniu i pieczeniu, to nawet z okazji urodzin przyjmie nową wyciskarkę do soków z radością.

Bardzo często prezenty użytku domowego są wręczane nowożeńcom z okazji ślubu. Tutaj jednak warto sprawdzić, co młoda para wymieniła na liście prezentów. Może faktycznie są tam sprzęty kuchenne i drobne AGD. Jeżeli jednak takich prezentów nie ma, byłoby rozważnie wybrać coś, co faktycznie jest wymienione na takiej liście. Coraz częściej młode pary życzą sobie po prostu prezentu  formie koperty. Wtedy też dobrze jest taką wręczyć. Za uzbierane środki młodzi będą mogli kupić sobie, co potrzebują, bez naszego narzucania się z prezentem.

Prezent z okazji przeprowadzki – co wybrać?

Parapetówki to imprezy, które w Polsce są tradycją. Z tej okazji wręcz się też prezent osobie, która nas do swojego nowego mieszkania zaprosiła. Najczęściej przychodzimy na taką imprezę z bukietem kwiatów i butelką dobrego alkoholu. Aczkolwiek to nie jedyne prezenty, jakie z tej okazji można podarować.

Zawsze dobrze jest wziąć też coś dla domu. Choćby zamienić bukiet kwiatów na roślinę w doniczce. Wyposażanie nowego mieszkania, może jednak trwać dość długo. Zwłaszcza jeśli było to lokum w stanie surowym, które dopiero zostało wyremontowane i osoba, która w nim mieszka chce powoli skompletować potrzebne sprzęty. Prezenty z parapetówki mogą jej w tym pomóc.

Nie wszystkie trzeba kupować samodzielnie. Jeżeli znamy innych zaproszonych gości, możemy zaproponować zakup wspólnego prezentu, który jest dość drogi, ale praktyczny. Choćby ekspres do kawy to przydatne urządzenie w każdym nowoczesnym mieszkaniu, ale jest to sprzęt dość drogi, a więc zaproszeni goście mogą się złożyć i kupić wspólnie taki prezent. A dodatkowo od siebie dorzucić drobne akcesoria.

Popularne są też prezenty do aranżacji wnętrza. Ładne świece, które nie tylko po zapaleniu pięknie pachną, ale i dobrze wyglądają jako dodatek na stoliku. Także dekoracyjne kwiaty w bogato zdobionym pudełku lub donicy, to świetny wybór. Jednak można też zadbać o ładny wygląd kuchni, kupują na prezent ciekawe pojemniki do przechowywania produktów, młynek do przypraw czy nawet zestaw zdobionych kubków. Każdy taki prezent z pewnością będzie przydatny do zaaranżowania przestrzeni w nowym mieszkaniu.

Modne, ale praktyczne dodatki do kuchni

Zawsze prezenty warto też rozpatrzyć pod kątem tego, czy są po prostu modne, a może mają też praktyczny wydźwięk. Choć faktycznie dla każdej osoby strona praktyczna może wyglądać inaczej. Weźmy na przykład świece dekoracyjne. Są ładne i kiedy je zapalimy, wydobywa się z nich piękny aromat, ale w kuchni są zupełnie niepotrzebne. Lepiej sprawdzą się postawione w jadalni czy salonie. I, mimo że to bardzo modny dodatek, to do wyposażenia kuchni nie ma zastosowania.

Dlatego, jeżeli chcemy kupić na prezent akcesoria, jakie sprawdzą się w kuchni, warto postawić na coś, co faktycznie ma wartość użytkową i praktyczną. Nie oznacza to z drugiej strony, że taka rzecz nie może być ładna czy modna. Tu za przykład można uznać pojemniki na żywność. Stały się one popularne stosunkowo niedawno, ale można je znaleźć w wielu wariantach. Praktyczne dodatki mogą być też modne i świetnie nadawać się na prezent.