Dzieci niemal w każdym wieku potrzebują codziennej dawki aktywności fizycznej. Gdy maluch albo starszak jest w żłobku, przedszkolu czy szkole, za część zajęć ruchowych odpowiadają nauczyciele i opiekunowie. Jednak kiedy dziecko znajduje się w domu i jego otoczeniu, często opiekunom i rodzicom brakuje pomysłów na rozrywki, które aktywizowałyby dzieci. Dzieci czasami nawet w młodym wieku preferują rozrywkę elektroniczną, dlatego zadanie może nie być łatwe. Sprawdź, jakie akcesoria mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, aby zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu. Spróbuj w ciekawy sposób, stosowny do wieku dziecka zaangażować je w prace domowe i ogrodowe. Przetestuj też dobre pomysły na niepogodę, zajęcia ruchowe w domu. A na koniec przekonaj się, że aktywny wypoczynek z dzieckiem też jest możliwy! Poznaj szczegóły:

  • Intensywna zabawa ruchowa w ogrodzie - przydatne akcesoria
  • Zaangażuj dziecko - prace ogrodnicze i aktywność na spacerze
  • Sposoby na niepogodę - domowe pomysły na nudę bez elektroniki
  • Czas na wspólny czynny relaks

Intensywna zabawa ruchowa w ogrodzie - przydatne akcesoria

Wiosna, lato, a także ciepłe dni jesienne są doskonałą okazją do ogrodowych aktywności. Dobra zabawa jest możliwa nawet bez akcesoriów i różnorodnych przyrządów, jednak mogą one znacznie uatrakcyjnić czas. Oczywiste gadżety takie jak różnorodne piłki, rakietki do badmintona, czy skakanki sprawdzają się zawsze. Ilość możliwych zabaw jest niemal nieograniczona. Warto też dla dziecka w każdym wieku zainstalować w ogrodzie huśtawkę. Nawet najprostszy model potrafi dać mnóstwo radości, a przy okazji ćwiczyć koordynację ruchów, równowagę. Huśtawkę w wielu przypadkach da się zrobić samemu, co przy okazji może być ciekawym wyzwaniem dla dziecka. Podobnie można spróbować zbudować wigwam czy namiot.

Jeżeli w ogrodzie jest miejsce, dobrym pomysłem może być także zawieszenie wygodnego hamaka. Jednak do bardzo często wybieranych od kilku lat ogrodowych sprzętów należy trampolina. To świetna propozycja dla dzieci niemal w każdym wieku, jak i ich opiekunów. Naturalnie powinna być odpowiedniej jakości, z bezpieczną siatką zapobiegającą upadkowi. Przy wielu domach rodzice idą nawet o krok dalej, budując prywatne mini place zabaw ze zjeżdżalnią, domkiem na drzewie czy piaskownicą. Taka przestrzeń w wyjątkowy sposób uatrakcyjnia wolny czas dzieciom, warto jednak by bawić się w niej razem z pociechami.

Zaangażuj dziecko - prace ogrodnicze i aktywność na spacerze

Wielu psychologów uważa słusznie, że to nie ilość zabawek czy gadżetów ofiarowywanych dziecku, ale czas i uwaga mu poświęcona najbardziej procentują. Nawet jeżeli należysz do wyjątkowo zajętych osób, mających “pełne ręce roboty” niemal non-stop, wiele czynności możesz wykonywać współpracując z dziećmi. Oczywiście nie zawsze taka pomoc będzie oznaczała szybsze wykonanie zadania, bardzo często będzie wręcz na odwrót. Mimo to dziecko, które będzie z Tobą wykonywać dorosłe prace ogrodowe, zaangażuje się w sadzenie roślin, wyrywanie chwastów, grabienie liści, podlewanie roślin czy zbieranie owoców poczuje się wyjątkowo ważne, potrzebne. Przy okazji nauczy się wielu pożytecznych rzeczy.

Zadania wspólnie wykonywane oczywiście trzeba dostosować do wieku i umiejętności dziecka, jednak nawet dla dwulatka w ogrodzie znajdzie się coś ciekawego do zrobienia. Warto również na spacerze angażując maluchy w różnorodne aktywności - szukanie określonych roślinek, obserwację przyrody, bieganie po wyznaczonych trasach i tym podobne wprowadzać elementy edukacyjne i budujące świadomość otoczenia.

Sposoby na niepogodę - domowe pomysły na nudę bez elektroniki

Co zrobić, kiedy pogoda nie zachęca do wyjścia? Wbrew pozorom deszcz czy plucha nie zawsze muszą być powodem do pozostania w domu, gdyż bardzo często nawet przy ponurej pogodzie dobra zabawa na zewnątrz jest możliwa. Niemal w każdej garderobie dziecięcej są kalosze, kurtka przeciwdeszczowa czy parasol. Nawet kilkunastominutowy spacer w deszczu potrafi dać mnóstwo frajdy, a przy okazji wesprzeć odporność dziecka. Kiedy jednak trzeba zostać w domu, można w pewien sposób przenieść zabawy ogrodowe do warunków domowych. Dostępne są niewielkie wersje trampolin do użytku domowego, choć z powodzeniem dzieci mogą poskakać także na materacu sprężynowym rozłożonym na podłodze. Przy okazji razem możecie zrobić porządki, zmienić pościel na łóżku.

Niezapomnianą zabawą z dzieciństwa dla wielu osób jest budowanie bazy, namiotu z koców, poduszek, krzeseł czy foteli. W warunkach domowych bardzo często da się wymyślić też sposób na huśtawkę dla dziecka, a gadżety takie jak piasek kinetyczny czy ciastolina zastąpią z powodzeniem piaskownicę. Klasyczne kopanie czy rzucanie piłki nie jest zwykle w domu pożądane, ale zamienienie jej na dużą piłkę rehabilitacyjną do ćwiczeń to szansa na wiele godzin wspólnych zabaw. Warto też nieco inaczej spojrzeć na codzienne obowiązki i spróbować zamienić je w świetną zabawę czy współzawodnictwo z dzieckiem.

Czas na wspólny czynny wypoczynek    

Po wyjątkowo intensywnych zabawach i innych działaniach przychodzi czas na odpoczynek. Problem jednak leży w tym, że najczęściej to rodzic odczuwa zmęczenia, a ogromne pokłady energii dziecka wydają się być niewyczerpane. Często do nawet krótkiej regeneracji - przerwy na napicie się czegoś czy ochłodzenie organizmu w cieniu trzeba dziecko zmuszać. Dlatego warto zorganizować czas na aktywny odpoczynek. Dla przykładu rodzic czy opiekun może wygodnie ułożyć się w rozwieszonym w ogrodzie hamaku, a dziecko razem z nim bujać. Wersja dla odważnych - niech dziecko pohuśta rodzica. Jeżeli maluch nadal chce biegać, można wymyślać dla niego proste zadania - misje dostosowane do wieku i umiejętności. Pobudź wyobraźnię, ułóż do każdej z misji jakąś historię, a zabawa będzie przednia. Podobnie można bawić się w domu. Opiekun będzie wygodnie odpoczywał w “bazie”, a młody człowiek wykonywał zadania w postaci na przykład odszukania jakichś przedmiotów, wykonania podskoków czy skłonów.

Aktywny czas z dzieckiem w domu czy ogrodzie to szansa na zespołowe działanie, nawiązanie głębszej więzi, wykonywanie niezbędnych obowiązków domowych w atrakcyjny dla dziecka sposób. Możliwości jest mnóstwo, ważne jest kreatywne podejście do tematu i zainteresowanie nim malucha czy starszaka. Warto wykorzystać wspólne chwile z dzieckiem, gdyż w intensywnej codzienności to bardzo cenny czas dla rodziny.