Wybierając nową pościel do sypialni, bardzo często odruchowo kierujemy się ku półce z białą pościelą. Choć nie jest to zły wybór, zawsze można dokonać innego, dlaczego więc automatycznie chcemy kupić tę białą? Otóż jest to klasyczny wybór tak, jak ubranie dżinsów i białej koszulki. Biała pościel zawsze pasuje do sypialni i nie ma znaczenia, w jakim stylu ją urządziliśmy. Może to być sypialnia glamour, eklektyczna, wiejska, nowoczesna – i tak biała pościel świetnie się sprawdzi. Wbrew pozorom kupuje ją sporo osób, choć dzięki bogatej ofercie sklepów, możemy znaleźć dla siebie lepsze propozycje. Czy w takim razie warto mieć choć jeden biały komplet?

W tym artykule przeczytasz o:

  • Skąd się wziął trend białej pościeli?
  • Łatwy sposób na zaaranżowanie białej sypialni
  • Jednokolorowa pościel nie musi być biała
  • Kiedy wzory mogą przełamać nudę

Skąd się wziął trend białej pościeli?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Można jednak zaproponować kilka wyjaśnień. Przede wszystkim wyraźnie można zauważyć, że całkowicie biała pościel zaczęła być popularna dopiero na początku lat 90. Wcześnie też chętnie jej używano, ale pod koniec ubiegłego wieku stała się prawdziwym trendem, który każdy musiał mieć w domu.

Eksperci od aranżacji wnętrz wskazują, że jedną z przyczyn popularyzacji pościel w odcieniu wyrazistej bieli jest używanie jej w hotelach. Szczególnie międzynarodowa sieć hoteli Westin, która jako pierwsza wykorzystała efekt „halo”, miała w tym swój udział. W tych hotelach zaczęto stosować nowoczesny marketing czerpiący z psychologii. Efekt „halo” to po prostu automatyczne przypisanie cech osobowościowych pozytywnych lub negatywnych do pierwszego wrażenia, jakie sprawia pokój hotelowy. Po badaniach opinii wśród gości okazało się, że większość z nich widząc białą pościel, myślało, że sam pokój był niedawno odnowiony.

Biała pościel to po prostu kwintesencja czystości, a więc bardzo często widząc ją na łóżku, nie zwracamy uwagi na inne elementy we wnętrzu. Zwłaszcza jeśli kolor pościeli jest bardzo jasny i wyraźny. A to z kolei prowadzi do kolejnej teorii, dlaczego pościel w tym kolorze stała się tak popularna. Po prostu białe tkaniny można prać wielokrotnie i nie odbarwiają się. Można też używać na nich wybielacza, aby odświeżyć ich kolor. W wypadku pościeli kolorowej czy ze wzorami nie jest to możliwe. Gdy już raz pościel wyblaknie, praktycznie niemożliwe jest przywrócenie jej żywych barw. Przy bieli nie trzeba się o to martwić.

Łatwy sposób na zaaranżowanie białej sypialni

Wybór białej pościeli wcale nie jest łatwy. Warto zwrócić uwagę, że na każdej tkaninie, biel może wyglądać inaczej. Ponadto są różne odcienie tej barwy. Choćby bardzo intensywna i krystalicznie czysta biel, kremowy, biel z niebieskim pod tonem, która daje wrażenie chłodnej barwy, albo z żółtym pod tonem, która jest cieplejsza. Oprócz tego sama pościel może mieć tłoczony wzór na materiale lub być całkiem gładka. Choć na początku mogło nam się wydawać, że wybór pościeli jest łatwy, to można się bardzo mocno zaskoczyć.

Kiedy już mamy ładną pościel w zanadrzu, czas pomyśleć, jak zaaranżować całą sypialnię. Oczywiście biały to kolor, który uniwersalnie pasuje do innych barw. Można jednak wykorzystać go jako tło lub wręcz wyeksponować na pierwszy plan. Jeśli bardziej podoba nam się ta druga opcja, urządzenie sypialni nie musi oznaczać wielu zmian.

Przede wszystkim biel zawsze będzie się odznaczać na tle innych kolorów. A zatem od ramy łóżka, na tle mebli czy nawet podłogi w sypialni. Dlatego wybierając białą pościel, dobrze jest wybrać meble w innym kolorze niż biel. Aby podkreślić łóżko, można też dodać kilka poduszek dekoracyjnych w innych kolorach lub nawet ze wzorami na białym tle. Ładnie będą się odcinać na tle białych poduch do spania. Przełamać biel łóżka można też korzystając z narzuty. Nie tylko chroni ona przed osiadaniem zanieczyszczeń na pościeli, ale też może być dekoracją.

W każdej sypialni potrzebne są też drobne dekoracje, które mogą być funkcjonalne. Mogą to być na przykład lampki nocne. Ciekawym pomysłem jest wybranie lampki, która bazę ma w kolorze ramy łóżka czy innych mebli, a klosz po prostu biały lub przezroczysty. Można też wybrać białą lampkę, która postawiona na ciemnych meblach, będzie ładnie komponować się z białą pościelą.

Choć przykładów dodatków, które urozmaicą sypialnię, jest wiele, można się zastanawiać, co się stanie, gdy nagle zmienimy styl pościeli. Nie każdy przecież chce mieć kilka kompletów, tylko białych poszewek. Właśnie dlatego poleca się używać tylko dodatków do dekoracji, które zaakcentują kolor pościeli, a nie wielkich mebli. Lampkę nocną czy postawioną donicę z kwiatami, o wiele łatwiej będzie zmienić, niż zakupić komplet nowych mebli.

Jednokolorowa pościel nie musi być biała

Panuje bardzo powszechny pogląd, że jednokolorowa pościel, to pościel biała. A tymczasem na rynku dostępne są komplety pościeli w wielu kolorach. Kolorowe poszewki nie muszą być wzorzyste. Mogą być dosłownie uszyte z zielonego, czerwonego, różowego, a nawet czarnego materiału. Czy zmieni to coś w naszym podejściu do aranżacji wnętrza?

Cóż taka pościel bez wątpienia, może nam się szybciej znudzić niż biały komplet. Oprócz tego może też wymagać częstszej wymiany na nowy komplet. Kolorowe tkaniny niestety mogą z czasem blaknąć i bardzo trudno przywrócić barwę do stanu żywego koloru, gdy już jest sprawna. Gdy chcemy odświeżyć biel, wystarczy nawet wybielacz i już mamy piękną pościel, która wygląda jak nowa. Przy kolorowych tkaninach potrzebne jest zadbanie o nie, już od pierwszego prania. Wtedy kolory przez długi czas będą ładne i zadbane.

Kiedy wzory mogą przełamać nudę

Biała pościel, choć jest uniwersalna i może służyć nam długi czas, może też po pewnym czasie stać się nudna. A przy tym nie każdy lubi duże zmiany. Rozwiązaniem na nudę, ale i drobną zmianą, będzie pościel z delikatnym wzorem. Już wspominaliśmy, że dodanie poduszek z ozdobnym wzorem na białym tle w roli dekoracji jest fajnym pomysłem, ale można też wybrać całą pościel ze wzorem.

W sprzedaży jest ogromna ilość kompletów pościeli, które wykonane są z białej tkaniny, ale ozdobiono je kolorowym wzorem. Taki wzór wcale nie musi być wielki, barwny czy intensywny. Mogą to być drobne kwiaty tworzące wzór tak zwanej łączki. Dobrze jest postawić też na większe elementy, jak duże liście monstery o wyrazistej zielonej barwie. Można znaleźć też niezliczoną ilość pościeli w kratkę. Od drobnej pepitki, po dużą kratę przypominającą już geometryczny wzór.

Drobny, a nawet wielki wzór na tle białej pościeli będzie wyglądał dobrze. Zmiana pościeli na bardziej kolorową sprawi, że pokój uzyska trochę barwy, a nawet może dodać mu ciepła. A przede wszystkim jest to świetny pomysł na szybką zmianę wystroju wnętrza. Nawet pościel, której używamy na co dzień, odgrywa w nim swoją rolę.