Kupując nową pościel, chcemy, aby była ona dopasowana do stylu sypialni. Bardzo popularna jest po prostu jednokolorowa pościel, którą łatwo dopasować do aranżacji wnętrza. Wystarczy wybrać w pomieszczeniu kolor główny i pod niego kupić pościel. Oczywiście jest też wiele modeli z ciekawymi wzorami, które również mogą nawiązywać do wystroju, jaki sobie wybraliśmy. Ważnym elementem pościeli jest prześcieradło. Zwłaszcza gdy mamy wysoki materac i kołdra go nie zakrywa i jego kolor będzie istotny. Jakie prześcieradło wybrać?

  • Postaw na klasyczną biel
  • Kiedy kolor nie przeszkadza
  • Pościel dla dzieci
  • Podsumowanie

Postaw na klasyczną biel

Najbardziej uniwersalne są białe prześcieradła. Przywykliśmy do nich i często nawet automatycznie kupujemy ten kolor. Jednak nie zawsze muszą być najbardziej praktyczne. Ponadto mamy wiele odmian bieli, a więc nie musimy się trzymać tej najbardziej intensywnej.

Białe prześcieradło kolorem pasuje do każdej pościeli, a nawet wystroju sypialni. Jeśli nie chcemy zakrywać łóżka narzutą, widok białego prześcieradła nigdy nie będzie rażący. Wręcz oczekujemy białego materiału. Gdy nie mamy pomysłu jak dopasować kolory czy wzory, można postawić właśnie na taką pościel.

Jednak białe prześcieradło sprawdzi się też przy bardzo kolorowej i wzorzystej pościeli jako baza. Wtedy całe łóżko będzie fajnie wyglądać, a my nie musimy kombinować, co do siebie pasuje. Ciekawym pomysłem jest też postawienie na kontrasty. I tu można wykorzystać białe prześcieradło. Jeśli kupimy granatową czy czarną pościel, zdecydowanie jasny element będzie się odznaczał i wizualnie łóżko będzie przyciągać uwagę.

Kiedy kolor nie przeszkadza

Kolor prześcieradła nie musi być identyczny z kolorem reszty pościeli, a nawet pomieszczenia. Z powodzeniem można wybrać kolor kontrastujący lub ogólnie kolor pasujący do aranżacji wnętrza. Choćby wybierając pościel z kolorowym wzorem, zamiast białego prześcieradła możemy położyć materiał w kolorze nawiązującym do wzoru kołdry. Przykładowo do niebieskiej pościeli w czarne wzory można dopasować niebieskie, a nawet czarne prześcieradło.

Warto pamiętać, że prześcieradła spod kołdry lub nawet narzuty i tak nie będzie widać. Ewentualnie wybierając prześcieradło z gumką, będzie ono widoczne po bokach materaca, ale można je zakryć, narzucając koc czy narzutę o większym rozmiarze. Dlatego nie musimy się bać kolorów i tego, jak będą wyglądać w całej kompozycji.

Pościel dla dzieci

Kolorowe prześcieradła świetnie też sprawdzą się, jako element pościeli dla dzieci. Maluchy lubią kontrasty i kolorowe wzory. Jeśli kupujemy poszewki zdobione bohaterami z ulubionej kreskówki dziecka, możemy też kupić kolorowe prześcieradło. Zwykle pościel dla dziewczynek ma jasne kolory lub odcienie różu. Bez problemu znajdziemy prześcieradła beżowe, różowe czy nawet ozdobione wzorami. A dla chłopców niebieskie, szare czy ozdobione malunkiem autek.

Podsumowanie

Powoli odchodzi się od używania tylko białych prześcieradeł. Choć faktycznie nadal są uznawane za klasykę gatunku i chcemy mieć choć jedno do dyspozycji. Jednak urządzając nowoczesne wnętrza, warto też wziąć pod uwagę, jaką rolę odgrywa pościel. I ona może być dekoracyjna, więc warto zadbać, aby wyglądała doskonale.