Elementy biżuterii damskiej nosi niemal każda kobieta. Subtelne kolczyki, pierścionek, bransoletka czy łańcuszek, a także bogato zdobione naszyjniki, połyskujące diademy, spinki — ozdób różnego typu jest mnóstwo. Mogą być wykonane z wielu materiałów, wymagać specjalnych płynów do czyszczenia bądź zwyczajnej ściereczki. Jak czyścić, przechowywać i dbać o biżuterię we właściwy sposób? Kiedy możliwa jest jej naprawa lub przeróbka? Poznaj szczegóły:

 • Najczęściej wybierana biżuteria — jakie są jej rodzaje?
 • Złoto, srebro, stal chirurgiczna czy sztuczna biżuteria — jak czyścić?
 • Właściwe przechowywanie biżuterii
 • Czy biżuterię należy polerować?
 • Naprawy i przeróbki biżuterii — kiedy są możliwe?
 • Właściwe dbanie o biżuterię — podsumowanie

Najczęściej wybierana biżuteria — jakie są jej rodzaje?

Choć istnieje wiele formalnych i specjalistycznych podziałów biżuterii, warto jednak spojrzeć na temat od strony nieco bardziej użytkowej. Do najczęściej wybieranych ozdób biżuteryjnych należą z pewnością:

 • Kolczyki różnego typu, klipsy,
 • Naszyjniki, łańcuszki, wisiorki,
 • Pierścionki, obrączki,
 • Bransoletki,
 • Zawieszki,
 • Broszki,
 • Biżuteryjne ozdoby do włosów.

Również zegarki zaliczane są do biżuterii, w szczególności te o silnie biżuteryjnym charakterze, na przykład na srebrnej bransolecie. Biżuteria może być wykonana z wielu różnorodnych materiałów i ich połączeń, zdobiona kamieniami szlachetnymi, błyskotkami, rysunkiem czy grawerem.

Obecnie wybór i możliwości są na tyle szerokie, że ciężko jest w sensowny sposób je sklasyfikować, by nie pominąć jakiejś grupy. Elementy biżuteryjne wykonywane są ze złota, platyny, srebra, ale także innych metali czy stali chirurgicznej. Dostępna jest także biżuteria sztuczna, która pozwala na zakup w niewielkiej cenie wyglądających wyjątkowo ozdób wzorowanych na przykład na złotych czy srebrnych, wysadzanych drogimi kamieniami odpowiednikach.

Złoto, srebro, stal chirurgiczna czy sztuczna biżuteria — jak czyścić?

Niemal każdy rodzaj biżuterii ze względu na materiał wykonania może mieć osobne zasady pielęgnacji. Ich przestrzeganie pozwala na dłuższe utrzymanie w doskonałym stanie, wyglądzie danej ozdoby. Pewne metale mają na przykład tendencję do utleniania się, zmiany koloru czy zbierania albo zostawiania osadów, dlatego kluczowa jest wiedza o materiale wykonania biżuterii oraz sposobie jego czyszczenia. Codzienna pielęgnacja zwykle może ograniczyć się do zwykłego przetarcia wilgotną miękką szmatką w razie potrzeby, natomiast problem może pojawić się w przypadku większych nalotów czy zabrudzeń.

 • Jak czyścić złotą biżuterię?
  Złoto można czyścić domowymi sposobami, na przykład zanurzając w ciepłej wodzie z roztworem sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń na około 30 minut. Złoto jest podatne na mikrorysy, dlatego warto często używaną biżuterię delikatnie polerować lub oddawać do profesjonalnego odświeżenia raz na jakiś czas. Jeżeli w złotej biżuterii osadzone są kamienie szlachetne czy cyrkonie, należy upewnić się, że dobrany sposób czyszczenia im nie zaszkodzi.
 • Biżuteria srebrna - czyszczenie
  Domowe sposoby na oczyszczanie biżuterii ze srebra są liczne, można wykorzystać do tego celu pastę do zębów, cytrynę wymieszaną z solą czy nawet coca-colę. Większość z metod łączy zastosowanie drobnego ścierniwa lub delikatnego kwasu. Ponownie w przypadku biżuterii z dodatkami z innych materiałów przed zastosowaniem metod do czyszczenia srebra trzeba mieć pewność, że nie będą one szkodzić innym elementom.
 • Czyszczenie ozdób ze stali chirurgicznej
  Stal chirurgiczna czy nierdzewna nie wymaga specjalnych działań w zakresie oczyszczania, gdyż bardzo dobrze i prosto utrzymuje się ją w dobrym stanie z użyciem zwykłych środków czystości, na przykład wody z mydłem. Warto po umyciu i odtłuszczeniu dobrze wytrzeć biżuterię papierowym ręcznikiem, by nie powstały na niej zacieki.
 • Jak czyścić sztuczną biżuterię?
  Wbrew pozorom to właśnie ze sztuczną biżuterią może być spory problem w kwestii czyszczenia. Spowodowane jest to faktem, że nie zawsze wiadomo, z jakiego materiału jest wykonania, a wszelakie powłoki mogą być delikatne i narażone na mechaniczne uszkodzenia. Dlatego nie zaleca się stosowania żadnych silnych środków chemicznych ani ściernych, a czynności warto wykonywać z użyciem delikatnych materiałów.

Właściwe przechowywanie biżuterii

Rzadko który rodzaj biżuterii nosi się na co dzień, poza obrączką, ewentualnie wisiorkiem z symbolem religijnym czy pierścionkiem zaręczynowym. Inne elementy noszone są na specjalne okazje, albo też do określonych stylizacji, zwykle na co dzień zmienianych. Gdzie zatem przechowywać nienoszoną w danej chwili biżuterię? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia szkatułka czy kuferek na biżuterię, szuflada z przegrodami lub specjalne wieszaczki, stojaki. Ważne, by były one dostosowane do typu przechowywanej biżuterii. Powinny umożliwiać jej dobrą organizację, odseparowanie od siebie, a najlepiej również od promieni słonecznych, dopływu powietrza. Dobrym rozwiązaniem może być także trzymanie biżuterii w pudełeczkach, w których została zakupiona, gdyż są one najczęściej dostosowane do typu ozdoby.

Bez względu na rodzaj miejsca, w którym biżuteria będzie przechowywana, należy zadbać o jej czystość. Warto po każdym użyciu, a przed schowaniem ozdoby delikatnie ją przetrzeć, oczyścić. Należy też upewnić się, że jest sucha, pozbawiona zabrudzeń, przyczepionych włosów. Łańcuszki, bransoletki, naszyjniki czy inne części biżuterii, które mogłyby ulec zaplątaniu, należy ze szczególną uwagą chować w miejscu przechowywania.

Czy biżuterię należy polerować?

Z racji faktu, że dostępnych jest wiele typów biżuterii, a ich materiały wykonania oraz wykończenia bardzo różne, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy biżuteria powinna być polerowana. Z pewnością przecieranie miękką ściereczką na przykład z mikrofibry nie zaszkodzi żadnemu elementowi biżuteryjnemu, jednak już wykorzystywanie specjalnych substancji mogłoby. Ozdoby o matowym wykończeniu, a także biżuteria sztuczna nie wymagają polerowania z użyciem środków do tego celu. Inne materiały zależne są od sytuacji, dlatego jeżeli nie masz pewności, czy możesz użyć danego płynu bądź pasty, a zależy Ci na wyjątkowym połysku, warto skonsultować się ze specjalistą, na przykład jubilerem.

Naprawy i przeróbki biżuterii — kiedy są możliwe?

Praktycznie każda, nawet solidnie wyglądająca biżuteria narażona jest na uszkodzenie. Czasami też ulubiony pierścionek staje się zbyt ciasny, albo sentymentalne obrączki po dziadkach wymagają przerobienia na nowe. Czy zawsze możliwe są naprawy albo przeróbki biżuterii? Niestety nie, to kwestia mocno indywidualna. Zależy głównie od rodzaju, materiału wykonania ozdoby, jej kształtu, wykończenia. Czasem także może być zależne od umiejętności i doświadczenia jubilera, złotnika czy innej osoby mającej się podjąć działania. W przypadku sztucznej biżuterii zdarza się, że jej ewentualna naprawa mogłaby przekroczyć aktualną wartość produktu. Czasami lepiej odpuścić naprawę czy przeróbki, sentymentalny pierścionek czy bransoletkę schować do kuferka, a zastąpić go nową ozdobą.

Właściwe dbanie o biżuterię — podsumowanie

Damska biżuteria może w sposób niecodzienny podkreślać osobowość, urodę, uzupełniać piękne stylizacje. Aby jednak tak było, powinna być nie tylko dobrze dobrana, ale także odpowiednio pielęgnowana, przechowywana i czyszczona, a w razie potrzeby naprawiana. Dzięki temu przez długi czas zachowa swoją świetność i może zdobić w wielu wyjątkowych sytuacjach.