Materac do spania w sypialni jest najczęściej mało widocznym, choć niezwykle istotnym elementem wyposażenia. Na co dzień przykryty prześcieradłem, pościelą i zwykle również narzutą pełni kluczową rolę w zapewnieniu komfortu snu. O ile podczas zakupu wybierając materac, zaznajamiasz się z jego funkcjonalnością i wypełnieniem, to jednak na co dzień nie zwracasz na nie większej uwagi, skupiając się jedynie na tym, by było odpowiednio wygodnie. Co w takim razie może mieć w sobie współczesny materac? Czy w trakcie użytkowania wnętrze materaca ulega zmianom? Dowiedz się więcej:

 • Warstwy materaca - jakie pełnią funkcje?
 • Kilka słów o materacach piankowych
 • Materace sprężynowe to nie tylko sprężyny!
 • To, co niewidoczne dla oka - wnętrze materaca pod mikroskopem

Warstwy materaca - jakie pełnią funkcje?

Współczesne materace dobrej jakości zwykle wykonane są z kilku warstw odmiennych materiałów, które mogą pełnić zróżnicowane funkcje. Oczywiście dostępne są także materace dosyć jednolite, ale i one często we wnętrzu mają na przykład perforacje pozwalające wyznaczać strefy twardości. Często spotykane warstwy w materacu to:

 • Pianka poliuretanowa, wysokoelastyczna HR - zwiększa elastyczność materaca,
 • Pianka termoelastyczna - memory, Visco - podnosi elastyczność, zapewnia optymalne wsparcie,
 • Naturalne maty usztywniające, na przykład kokosowa - podwyższa twardość, sztywność materaca, gryka w woreczkach w materacach dla dzieci zapewnia zdrowe podparcie,
 • Blok lateksowy - naturalnie elastyczny, wyjątkowo trwały,
 • Formatka kieszeniowa ze sprężynami - rdzeń materaca kieszeniowego, zapewnia punktową elastyczność,
 • Filcowa warstwa pośrednia - pełni zwykle funkcje rozdzielające niektóre warstwy, zwiększające trwałość konstrukcji,
 • Warstwa wełny lub owaty - dodatkowa miękkość, izolacja cieplna.

Niemal każdy z producentów materaców w nieco inny sposób konstruuje swoje modele, stosując dopracowane rozwiązania, funkcjonalne propozycje.

Kilka słów o materacach piankowych

Materace, które w składzie mają pianki, mogą być bardzo ciekawe w środku. Różnego rodzaju pianki są bowiem łatwe w formowaniu na etapie produkcji. Mogą zatem być ukształtowane na wiele sposobów zapewniających optymalne parametry użytkowe, zwiększony przepływ powietrza, zapewnienie odprowadzenia wilgoci. Wkład materaca może składać się z kilku zróżnicowanych pianek razem tworzących optymalną twardość. Masz materac lateksowy? Istnieje duża szansa, że ma on sporo widocznych otworów, które mają różne średnice. Tworzą strefy twardości materaca, poprawiają jego wentylację. Sama pianka, na przykład ta wysokoelastyczna ma bardzo ciekawą strukturę wewnętrzną, pełną maleńkich nieregularnych pęcherzyków decydujących o jej doskonałej sprężystości. 

Materace sprężynowe to nie tylko sprężyny!

Kiedy korzystasz z materaca sprężynowego, czujesz z pewnością jego doskonałą elastyczność. Jednak najczęściej jest ona osiągana dzięki wielu różnym zabiegom, nie tylko samym sprężynom. Najczęściej spotykane materace sprężynowe to te typu pocket lub multipocekt. Oznacza to, że każda ze sprężyn jest osobno opakowana w woreczek, kieszeń z materiału. Klasyczne woreczkowe materace mają zagęszczenie sprężyn około 150-280 sztuk na metr kwadratowy, za te typu multipocket nawet dwukrotnie większe. Zwykle ułożone są one na tak zwanej formatce w pola czy strefy o różnej twardości. Nie przenoszą one drgań, dając doskonałe właściwości użytkowe nawet dla śpiących razem par. Obok sprężyn w materacu najczęściej stosuje się także piankę HR, matę kokosową czy inne funkcjonalne warstwy.

To, co niewidoczne dla oka - wnętrze materaca pod mikroskopem

Wkład materaca to bardzo często mnóstwo dopracowanych technologicznie rozwiązań, niewidocznych gołym okiem. Sprężyny dla zwiększenia trwałości wytwarzane są z użyciem specjalnych procesów, pianki czy pokrowce mogą powstawać z zużyciem naturalnych składników, olejków czy wyciągów. Jednak obok tych rozwiązań przyglądając się z bliska użytkowanemu już od jakiegoś czasu wnętrzu materaca, można dojrzeć także inne, mniej pożądane elementy. Jeżeli materac nie jest pierwszej nowości lub nie był użytkowany we właściwy sposób, można w nim znaleźć roztocza, pył, czy kurz. Mogą one wynikać również ze zużycia materiału - wytarte cząsteczki poszczególnych elementów tworzą wewnętrzne zabrudzenia. Każdy materac ma określoną trwałość i nawet najlepiej zadbany będzie wymagał w pewnym momencie wymiany, chociażby właśnie ze względów higienicznych. Zawsze jest to szansa na poprawę komfortu snu i zakup materaca o idealnie dopasowanych parametrach, twardości czy właściwościach antyalergicznych.

Materace w swoim wnętrzu mogą kryć wiele funkcjonalnych materiałów, które opracowano z dbałością o Twój komfort. Warto mieć choć podstawową wiedzę na ich temat, gdy planujesz zakup materaca. Musisz również pamiętać, że praktycznie nie istnieją materace, które się nie zużywają i warto sprawdzać ich stan, czy przypadkiem nie wymagają wymiany.