Materac zazwyczaj wiąże się z poważną inwestycją, dlatego też warto zadbać o to, aby przedłużyć jego żywotność regularnym czyszczeniem. Warto zasięgnąć kilku wskazówek na temat czyszczenia powierzchni materaca, aby wiedzieć, w jaki sposób robić to efektywnie. Materac to miejsce, które gromadzi różnego rodzaju brud. Od kurzu, aż po resztki martwego naskórka i płynne zanieczyszczenia. Niedokładnie wyczyszczona powierzchnia materaca może być szczególnie groźna dla osób cierpiących na alergię. Dla wszystkich osób, które nie są miłośnikami regularnych porządków, dobra wiadomość jest taka, że czyszczenie nowego materaca wcale nie musi być trudnym i wyczerpującym zajęciem. Zapoznaj się z kilkoma poniższymi poradami, aby przekonać się co do tego, że utrzymanie materaca w czystości przez długie lata przy podjęciu odpowiednich środków zapobiegawczych, to prawdziwa bułka z masłem.

 

  • Jakich środków czystości używać do pielęgnacji materaca?
  • Sprawdzone techniki czyszczenia
  • Sposoby na zachowanie świeżości po wyczyszczeniu materaca przez dłuższy czas

 

Jakich środków czystości używać do pielęgnacji materaca?

Dokładne wyczyszczenie naszego materaca wcale nie musi wiązać się z wydawaniem pieniędzy na drogie środki czystości. Tak naprawdę każdy z nas posiada w swoim zaciszu domowym elementy, które pomogą nam utrzymać materac w nienagannej kondycji. Czego nam zatem potrzeba? Przede wszystkim warto przygotować odkurzacz. Dodatkiem ułatwiającym pracę będzie nasadka do czyszczenia tapicerki, jednak nawet bez niej możemy poradzić sobie, zdejmując standardową końcówkę w odkurzaczu. Kolejnymi niezbędnikami będą ściereczki do czyszczenia, zimna woda, soda oczyszczona i detergent do czyszczenia tkanin. Jeżeli jednak nie mamy pod ręką specjalistycznego środka do czyszczenia tkanin, warto wykorzystać to, co jest w naszym zasięgu. Wystarczy rozpuścić nieco płynu do mycia naczyń w wodzie, a roztwór efektywnie zastąpi drogie środki czyszczące.

 

Sprawdzone techniki czyszczenia

Rozpoczynając czyszczenie materaca, możemy przy okazji zdjąć poszewki na poduszki i pokrowce, po czym wyprać je w pralce, gdy zajmiemy się ręcznym praniem materaca. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Dokładne wypranie całej pościeli pozwoli wyzbyć się roztoczy, które wnikają w głąb materaca. Kolejnym krokiem będzie odkurzenie materaca. Możemy tutaj zamontować specjalną nasadkę do tapicerki lub po prostu zdjąć standardową końcówkę od odkurzacza i odkurzyć materac samą rurką. Powinniśmy teraz bardzo dokładnie oczyścić całą powierzchnię materaca, aby podczas czyszczenia go na mokro nie zatopić zewnętrznego brudu na materacu w jego niższe warstwy. Odkurzając, powinniśmy skupić się przede wszystkim na szczelinach między szwami materaca, ponieważ są to miejsca, które gromadzą najwięcej brudu.

Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni materaca odkurzaczem czas na to, aby wywabić plamy i głębsze zbrudzenia. Istotnym elementem czyszczenia na mokro jest to, aby nigdy nie moczyć materaca dużą ilością wody oraz nie nalewać na jego powierzchnię środków czyszczących. W ten sposób możemy szybko zniszczyć jego strukturę. W tym przypadku należy postępować ostrożnie. Podczas czyszczenia posłużymy się roztworem z płynu do mycia naczyń i wody lub środkiem do czyszczenia tkanin. Wystarczy nałożyć nieco środka czyszczącego na szmatkę i pocierać energicznie zabrudzone obszary. Powinniśmy mieć też przygotowaną drugą, suchą szmatkę, która posłuży jako wywabiacz wilgoci, gdy nałożymy zbyt dużo płynów na materac. Ta metoda czyszczenia jest niezwykle skuteczna w wywabianiu plam z krwi, potu, a nawet resztek jedzenia.

Kolejnym krokiem, który pozwoli skutecznie wyczyścić materac, jest skorzystanie z dobroczynnych właściwości sody oczyszczonej. Wystarczy rozprowadzić sodę bezpośrednio po powierzchni materaca i zostawić ją na kilka godzin. Skorzystanie z sody oczyszczonej jest niezwykle ważnym procesem w trakcie czyszczenia. Soda rozkłada bakterie, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pomaga wchłonąć wilgoć. Po kilku godzinach musimy pozbyć się sody z materaca, dlatego też należy dokładnie odkurzyć całość po raz drugi. Przed rozpoczęciem odkurzania warto upewnić się, że powierzchnia materaca zdążyła dokładnie wyschnąć.

 

Sposoby na zachowanie świeżości po wyczyszczeniu materaca przez dłuższy czas

Kiedy dokładnie wyczyścimy nasz materac, warto zrobić coś, co sprawi, że cała praca nie pójdzie na marne. Istnieją różne sposoby na zachowanie naszego materaca w czystości. Jedna z najskuteczniejszych polega na wykorzystaniu dopasowanych do rozmiaru materaca pokrowców. Po dokładnym wyczyszczeniu i wyschnięciu materaca wystarczy, że pokryjemy go pokrowcem, który ochroni materac przed rozlanymi napojami, kurzem, potem, a nawet przed pluskwami czającymi się na dywanach.