Niektórym ludziom może wydawać się, że twardy materac potrafi rozprawić się z bólem pleców. Niestety możemy uznać to za mit. Zbyt twarde materace są równie destrukcyjne dla pleców, co zbyt miękkie egzemplarze. Zatem jak najbardziej za prawdziwe możemy uznać stwierdzenie, że materac może okazać się dla nas zbyt twardy. Położenie się na za twardym dla nas łóżku może nie należeć do najprzyjemniejszych odczuć. Jeżeli zatem uznamy, że powierzchnia, na której śpimy, jest zbyt twarda, nie powinniśmy przypisać jej złudnych właściwości leczniczych. Warto zadbać o to, aby w miarę możliwości dodać miękkości zbyt twardym materacom. Warto również mieć podczas zakupu materaca świadomość dotyczącą tego, że istnieją sposoby na to, aby dodać miękkości twardym materacom, jednak nie możemy utwardzić zbyt miękkich. Poniższy wpis będzie traktował o tym, jak istotna jest twardość naszego materaca oraz kto potrzebuje twardego miejsca do snu.

 

  • Dlaczego kupujemy twarde materace?
  • Twardy materac i sen
  • Kiedy materac jest zbyt twardy?
  • Jak poradzić sobie ze zbyt twardym materacem?

 

Dlaczego kupujemy twarde materace?

Na pierwszy rzut oka sen w miękkiej, puszystej pościeli na delikatnym materacu wydaje się bardzo dobrym wyborem, który zadowoli większość osób. Okazuje się jednak, że nie każdy decyduje się na jak najdelikatniejszy materac podczas modernizacji swojej sypialni. Brak odpowiedniego wsparcia dolnego odcinka pleców oraz kręgosłupa prowadzi do nieuniknionego bólu, który z kolei może zakończyć zdrowy, niezakłócony sen. To jak sztywny jest nasz materac, odgrywa niezwykle istotną rolę, jeżeli chodzi o potrzeby organizmu. Jeżeli wybierzemy materac, który nie będzie wspierał naturalnego ułożenia naszego kręgosłupa w trakcie snu, skazujemy się na niechybne kłopoty ze stawami. Zbyt miękkie materace bardzo szybko okazują się niepraktyczne. Zbyt twarda powierzchnia może z kolei całkowicie pozbawić nas komfortu. Najlepszym rozwiązaniem jest równowaga podczas wyboru twardości materaca. Zbyt miękkie egzemplarze nie podtrzymują stawów i kości w zdrowej pozycji, jednak zbyt twarde modele powodują ucisk, który również może doprowadzić nas do chronicznego bólu.

 

Twardy materac i sen

Zatem w jaki sposób powinniśmy tak naprawdę zdeterminować to, kto potrzebuje twardego materaca, aby zapewnić sobie zdrowy sen? Oczywiście ogromną rolę odgrywa tutaj waga danej osoby, jednakże nie jest to jedynym wyznacznikiem. Pozycja snu to także istotny element, który trzeba brać pod uwagę. Ludzie preferujący sen na boku zwykle spoczywają dużo na ramionach i biodrach, gdy przesuwają się z boku na bok. Ta grupa osób zwykle potrzebuje nieco delikatniejszej powierzchni do spania. Osoby śpiące na plecach powinny skorzystać z nieco twardszych modeli, aby mogły one zapewnić dostateczne wsparcie dla ich lędźwi oraz kręgosłupa. Jednakże to tak naprawdę osoby śpiące na brzuchu powinny zadbać o to, aby ich materac był jak najtwardszy. Jest tak, ponieważ osoba, która śpi na brzuchu, przenosi swoje podparcia z całej powierzchni torsu do kręgosłupa. Oznacza to, że najwięcej korzyści zapewni materac, który nie będzie uginał się pod ciężarem śpiącego. Warto na końcu uwzględnić wzrost oraz wagę, aby wybrać właściwy materiał materaca, który zapewni punkty podparcia podczas snu.

 

Kiedy materac jest zbyt twardy?

Przewlekłe bóle pleców lub stawów i przebudzenia w środku nocy mogą być dosyć oczywistymi oznakami zbyt twardego materaca. Jeżeli dana osoba przewraca się podczas snu z boku na bok i nie może znaleźć wygodnego miejsca, prawdopodobnie powierzchnia, na której śpi, zbyt mocno uciska na ciało w punktach podparcia. Zbyt twarde materace są kiepskim wyborem, ponieważ są one pozbawionej warstwy, która zadba o komfort użytkownika podczas zasypiania. Zamiast tego punkty nacisku twardego materaca, mogą ugniatać biodra lub prostować kręgi osób śpiących na plecach. Bez względu na pozycję snu, zbyt duża twardość ostatecznie doprowadzi do bólu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularne leżenie na zbyt twardym materacu, jest skłonne wytrącić kręgosłup z jego naturalnej, lekko zakrzywionej pozycji. Jeżeli materac wydaje się zbyt twardy, powinniśmy obserwować bóle w okolicy dolnej części pleców.

Jak poradzić sobie ze zbyt twardym materacem?

Kupując nowy materac, każdy z nas stara się znaleźć na nim wygodę, która ukoi zmęczoną osobę do snu. Dlatego też zwykle jesteśmy bardzo wrażliwi na ewentualne wady związane z nowo zakupionym materacem. Warto jednak wstrzymać się ze zbyt pochopną oceną, szczególnie gdy zmieniamy materac z miękkiego na nieco twardszy. Powinniśmy dać swojemu organizmowi nawet miesiąc na to, aby przyzwyczaił się do spania na nowej powierzchni. Jeżeli jednak po miesiącu jesteśmy w stanie odczuć ból lub budzić się w nocy z powodu trudności ze znalezieniem wygodnego miejsca, materac jest prawdopodobnie zbyt twardy. Jeżeli nadal istnieje taka możliwość, warto zwrócić lub wymienić produkt na nieco mniej twardy model.

Jeżeli jednak nie mamy możliwości zwrotu materaca, nie jest to jeszcze koniec świata. Istnieją metody na dodanie miękkości do naszej powierzchni przeznaczonej na sen. Zatem w jaki sposób wyeliminować bolesne, bezsenne noce? Istnieją gotowe nakładki na materace, które dodają miękką warstwę na powierzchnię przeznaczoną do spania. Istnieje mnóstwo specjalistycznych nakładek. Od lateksowych, które zwiększają uczucie miękkości na materacu po specjalne nakładki antyalergiczne i chłodzące.