Czy położenie materaca bezpośrednio na podłodze bez żadnego wsparcia jest dobrym pomysłem? Mogłoby się początkowo wydawać, że odpowiedź na to pytanie będzie prosta i wystarczyłoby powiedzieć tak, lub nie. Okazuje się jednak, że jest inaczej i istnieje nieco więcej zależności w tym przypadku. Jeżeli spojrzymy na powierzchnię materaca, będzie nam wydawało się, że jego płaska struktura jest dostatecznym wsparciem dla podtrzymania naszych pleców. Czy umieszczenie go bezpośrednio na podłodze może być zatem problematyczne? Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby móc odpowiedzieć na to pytanie.

W niektórych przypadkach umieszczenie materaca w łóżku lub specjalnie przygotowanej platformie do spania może okazać się chwilowo niemożliwe. Co zrobić, gdy dopiero się przeprowadziliśmy i nie jesteśmy w pełni umeblowani w nowym mieszkaniu? Platformy, w których umieszczamy nasze materace, mają za zadanie przede wszystkim zapewnić im odpowiednie podparcie. Jednakże to, w jakim stopniu materac potrzebuje podparcia, zależy od materiałów, z których został wykonany.

Materace z pianki zwykle potrzebują platformy o gęsto rozstawionych drewnianych listwach. Bez odpowiedniego podparcia materace wypełnione pianką mogłyby zapadać się do wewnątrz. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku materacy sprężynowych. Rozstawione wokół siebie sprężyny zazwyczaj oferują dostateczny punkt podparcia, dlatego też platforma, w której zostanie umieszczony materac sprężynowy, nie musi mieć wytrzymałego dna. Warto jednak wspomnieć o tym, że stelaże do łóżka zapewniają coś więcej niż tylko wsparcie dla powierzchni materaca. Stelaż dba również o aspekty higieniczne. Dzięki temu, że materac jest uniesiony nieco wyżej, nie zbiera się w nim wilgoć i kurz.

Powierzchnia materaca zwykle zasysa pot oraz unoszące się w powietrzu bakterie. Kiedy kładziemy materac bezpośrednio na podłodze, uniemożliwiamy mu swobodne oddychanie. Część ciepła i wilgoci, która wydobywa się z naszego ciała w trakcie snu, zostaje wówczas zamknięta wewnątrz materaca. Niekorzystne warunki wywołane umiejscowieniem materaca na podłodze sprzyjają powstawaniu grzyba wewnątrz materiału.

  • Jak uniknąć ryzyka związanego z umieszczaniem materaca na podłodze?
  • Co się stanie, gdy położymy materac bezpośrednio na podłodze?
  • Jak utrzymać podłogę w czystości, gdy umieścimy na niej materac?

 

Jak uniknąć ryzyka związanego z umieszczaniem materaca na podłodze?

Roztocza kurzu domowego, różnorodne alergeny i bakterie to tylko część z niebezpieczeństw, które spoczywają na podłodze w każdym domu. Ułożenie materaca bezpośrednio na podłodze sprawia, że nasz układ oddechowy jest nieco bliżej bakterii i alergenów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli musimy ułożyć materac bezpośrednio na podłodze, powinniśmy upewnić się co do tego, że powierzchnia wokół niego jest dokładnie odkurzona i umyta. Jak już wspomnieliśmy wcześniej materac uniesiony na stelażu od łóżka, jest o wiele lepiej przewietrzony i nie zatrzymuje aż tak dużo wilgoci oraz kurzu. Jeżeli chcemy zatem korzystać z samego materaca bez łóżka, powinniśmy regularnie go unosić w pionowej pozycji i pozwolić odparować wilgoci, która może się gromadzić pod jego warstwami. Nawet jeżeli nie mamy w planach zaopatrzyć się w łóżko, nie oznacza to, że materac powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Dobrym rozwiązaniem będzie umiejscowienie materaca na czystym dywanie lub stworzenie prowizorycznej izolacji z tektury, lub pianki poliuretanowej.

Co się stanie, gdy położymy materac bezpośrednio na podłodze?

Chociaż powyżej zwróciliśmy uwagę na najważniejsze aspekty, których warto się trzymać, gdy korzystamy z materaca bez stelażu, niektóre rozwiązania są nieco bardziej skomplikowane. Różne materiały materaca mogą mieć różne od siebie potrzeby, jeżeli chodzi o ich konserwację, czy też czyszczenie. Przykładem mogą być materace wykonane z pianki pamięciowej. Chociaż umieszczenie takiego materaca bezpośrednio na ziemi nie zniszczy jego struktury, to należy mieć na uwadze, że materiał ten jest szczególnie podatny na zbierającą się wewnątrz wilgoć. Jeżeli nie zapewnimy odpowiedniego przepływu powietrza piankowym materacom, znacznie skrócimy ich żywotność.

W przypadku materaca lateksowego możemy spodziewać się podobnych rezultatów. Żeby poradzić sobie z tą sytuacją, należy przynajmniej raz w tygodniu oprzeć materac o ścianę na kilka godzin. Dzięki tej praktyce materiał pozbędzie się nadmiaru wilgoci, która mogłaby doprowadzić do powstawania grzyba w wewnętrznych warstwach produktu. Wraz z wietrzeniem materaca, powinniśmy też spożytkować ten czas na dokładnie wyczyszczenie podłogi wokół miejsca przeznaczonego na sen.

 

Jak utrzymać podłogę w czystości, gdy umieścimy na niej materac?

Jeżeli jesteśmy zmuszeni do umieszczenia materaca na podłodze, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę, czy materiał będzie mógł oddychać. Wilgoć zamknięta wewnątrz jego warstw to największy problem, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Z drugiej strony, gdy materac leży bezpośrednio na podłodze, musimy też upewnić się co do tego, że powierzchnia spoczynkowa jest dostatecznie czysta. Nawet w przypadku regularnej pielęgnacji materaca, nadal mamy do czynienia z kurzem roznoszącym się w powietrzu, bakteriami na dywanie i ryzykiem powstawania pleśni w zbyt wilgotnych pomieszczeniach.

W przypadku umieszczenia materaca na drewnianej powierzchni lub linoleum powinniśmy czyścić podłogę na mokro przynajmniej dwa razy w tygodniu, po czym dokładnie ją wysuszyć przed ponownym ułożeniem materaca. Jeżeli jednak trzymamy materac na dywanie, warto powstrzymać się przed zbyt częstym czyszczeniem na mokro z uwagi na to, że dywan potrzebuje nieco więcej czasu, aby wyschnąć. Najlepszym rozwiązaniem, jest ułożenie tekturowej lub piankowej maty na dywanie, zamiast bezpośredniego ułożenia materaca na jego powierzchni. Pomoże to nie tylko zapobiegać gromadzeniu się bakterii, ale także zwiększy przepływ powietrza.