Niektórzy tradycjonaliści przyrządzający weekendowe przyjęcie za pomocą grilla na węgiel drzewny zastanawiają się nad tym, dlaczego w ogóle mieliby interesować się grillami na pellet. Istnieje dziś wiele błędnych przekonań, które dotyczą gotowania za pośrednictwem nowoczesnego sprzętu. Przez błędne podejście niektórzy nie mogą przekonać się do grilla zasilanego pelletem, chociaż w rzeczywistości przeniósłby on poziom gotowania nieco wyżej. Powody są różne. Część ludzi uznaje nowoczesne urządzenia za zbyt skomplikowane i wolą pozostać przy staromodnych wersjach. Inni zwyczajnie nie rozumieją fenomenu związane z grillem na pellety. W grę wchodzi elektronika, która początkowo może wydawać się nieco dziwna. Jeżeli jednak chcesz rozwinąć swoje umiejętności grillowania, nie powinno cię to onieśmielać. Grille na pellet wykonany z drzewa to niezwykłą wszechstronność, której nie doświadczycie w innych modelach. Zapewniają wygodę, niezwykły aromat i smak potraw oraz dostęp do ekologicznego paliwa.

 

  • Jaki rodzaj grilla powinniśmy wybrać?
  • Zalety grilla na pellet
  • Co sprawia, że modele na pellet oferują wysoką jakość?

 

Jaki rodzaj grilla powinniśmy wybrać?

Grill powinien zostać przez nas wybrany przede wszystkim przez wgląd na to, w jaki sposób będziemy z niego korzystali. Producenci oferują różnorodne rozmiary, style grilli i dodatkowe funkcje. Grille na pellety są jednak względnie nowym obiektem, dzięki czemu możemy odszukać w nich całkiem sporą ilość funkcji, których brakuje w modelach zasilanych innymi paliwami. Rozmiar grilla, który kupimy, powinien być przede wszystkim zdeterminowany ilością żywności, którą zamierzamy przygotować za jednym zamachem. Z drugiej strony należy tez pamiętać o tym, że ilość miejsca zajmowanego przez grilla musi być dostosowana do jego rozmiaru. Istnieje wiele typów grilla, jednak to, czego szukamy to przede wszystkim wspaniały dymowy posmak. Jeżeli jednak chodzi o grille zasilane gazem, należy z góry powiedzieć, że w ich przypadku tego smaku nie doświadczymy. Gotowanie na drewnie to najstarsza ze znanych nam metod, która do dziś nie znalazła godnej uwagi alternatywy. Grill na pellet drzewny to wygoda na wielu płaszczyznach. Nie dość, że korzystamy z paliwa, które łatwo przechowywać i nie brudzi tak jak węgiel, to oferuje nam doskonały posmak suszonego drzewa, który pozostanie w grillowanych potrawach. Modele zasilane na pellet to także wiele nowoczesnych udogodnień. Zapomnijcie o rozpałkach i zapalniczkach. Tutaj wystarczy wciśnięcie jednego przycisku, aby zainicjować grillowanie.

 

Zalety grilla na pellet

Grille na pełen zasłynęły głównie z tego, że oferują smak jak żaden inny. Dym wywarzany przez spalanie wysokiej jakości pelletu zapewni nam smak, jakiego szybko nie zapomnimy. Wiele osób twierdzi, że nie ma zamiennika smaku i zapachu, który możemy uzyskać poprzez wędzenie. Jest w tym oświadczeniu wiele prawdy. Co by było, gdybyśmy jednak mogli zamienić wiele godzin wysiłku włożone w spalenie starannie wyselekcjonowanego drewna na zakup gotowego pelletu, z którego możemy wydobyć ten aromat samodzielnie? Dokładnie to możemy zrobić dzięki grillom zasilanym na pellet. Wygoda, którą zyskujemy, przygotowując nasze potrawy w grillach na pellet, jest niewyobrażalna. Czy możemy jednak uznać, że grill na pellet jest lepszą wersją od grilla na gaz lub węgiel drzewny? Przede wszystkim każdy z tych modeli ma pewne zalety. Jeżeli chcemy zgodnie z prawdą odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy najpierw uzgodnić, czego oczekujemy od urządzenia. Grille na pellet łączą dobry smak z prostotą związaną z uruchamianiem i rozpalaniem. Z drugiej strony niektóre grille na węgiel drzewny mogą osiągać bardzo wysokie temperatury, które sprawdzą się podczas pieczenia pizzy lub przygotowywania pieczeni.

Mimo wszystko nie możemy ominąć kilku innych zalet, które zapewni nam grill na pellet. Czy kiedykolwiek próbowałeś ugotować coś w wietrzny dzień? Pogoda niejednokrotnie pokrzyżowała planu podczas przyjacielskich lub rodzinnych spotkań. Co by było gdybyśmy jednak nie musieli walczyć z wahaniami temperatur niezależni od pogody i przygotować grilla, gdy tylko zajdzie taka potrzeba? Nowoczesne grille na pellet to urządzenia, które odciążą nas podczas walki z pogodą, dzięki systemom, które pozwalają dowolnie regulować natężenie temperatury. Nawet jeżeli temperatura spadnie poniżej zera i zacznie padać śnieg, wewnątrz twojego grilla na pellet będzie tańczył żar, który spiecze mięso dokładnie tak jak lubisz

Co sprawia, że modele na pellet oferują wysoką jakość?

Czy kiedykolwiek naszła cię ochota na soczyste, grillowane mięso z kurczaka lub wołowinę? Jeżeli na twoim podwórku czeka na ciebie grill na pellet, możesz w każdej chwili spełnić swoją zachciankę. Niestety w przypadku modeli zasilanych węglem drzewnym rozpalanie i ustawianie temperatury do poziomu, który dobrze opiecze mięso, może potrwać na tyle długo, że odechce nam się jeść. Jeżeli jednak zainwestujesz w dobrej jakości grill opalany pelletami, wystarczy, ze włączysz zasilanie, wybierzesz żądaną temperaturę, wyłożysz mięso i odejdziesz. Cały proces zostanie obsłużony automatycznie przez maszynę. Rozpalenie takiego grilla wewnątrz i przygotowanie niezbędnej do obsmażenia mięsa temperatury potrwa 10 minut. Grille na pellet to świetna jakość i wygoda oferowana przez modele gazowe z zachowaniem smaku, którego możemy doświadczyć w klasycznych grillach opalanych węglem drzewnym.

Warto pamiętać o tym, że jakość modeli spalających na pellet robi zauważalną różnicę podczas przygotowywania jedzenia. Niektórzy zwolennicy przyrządzania mięsa na grillach drzewnych narzekają na nowoczesne technologie, które wprowadzają mnóstwo udziwnień. Mimo wszystko to właśnie grille na pellet oferują fantastyczną mieszankę smaku, wygody, jak i zautomatyzowanych funkcji, których brakuje w tradycyjnych rozwiązaniach. Postaw na pellet, aby poznać smak mięsa wzbogacony aromatem wędzonego drzewa.