Prawdopodobnie większość z nas spotkała się z takim określeniem jak liczba 925 opisująca biżuterię wykonaną ze srebra. Do czego jednak odnosi się ta cyfra? Być może część czytelników posiada kilka srebrnych błyskotek nawet w swojej kolekcji. Nie każdy z nas jednak musiał interesować się ich oznaczeniami. Dzisiaj rozwiążemy tajemnicę dotycząca tego, czym jest srebro próby 925. Jeżeli należysz do grupy osób, która nie jest pewna znaczenia tych cyfr, dowiedz się nieco więcej na temat wysokiej jakości srebra. Nasz krótki przewodnik zwróci również uwagę na to, w jaki sposób rozpoznawać srebro i jego wartość oraz jak nie dać się oszukać. Pamiętajmy o tym, że wielu sprzedawców na całym świecie nadal próbuje sprawić, aby ich posrebrzana biżuteria wyglądała na wykonaną z czystego stopu. Dodatkowo fałszywa biżuteria ma swoje minusy nie tylko ze względu na estetykę. Sztuczne srebro najczęściej ma w sobie kiepskiej jakości nikiel, który u alergików wywołuje poważne wysypki. Srebro z kolei jest bezpieczne z uwagi na swoje hipoalergiczne właściwości. Dowiedz się jak dokonać poprawnej identyfikacji na własną rękę.

 

  • Jak sprawdzić czy biżuteria nie jest fałszywa?
  • Jak sprawdzić czy stop biżuterii nie został błędnie oznaczony?

 

Jak sprawdzić czy biżuteria nie jest fałszywa?

Poznaj kilka sposobów na odróżnienie prawdziwej srebrnej biżuterii od falsyfikatu, aby uniknąć zakupu posrebrzanych metali. Przede wszystkim musimy upewnić się, że na biżuterii, która nas interesuje, występują ślady matowienia. Standardowy rodzaj srebra jest zazwyczaj podatny na matowienie. Zależy to jednak od składu biżuterii. Za podatność na matowienie odpowiada głównie domieszka miedzi, która reaguje z tlenem, wilgocią i siarką znajdującą się w powietrzu. Biżuteria ze srebra wymaga regularnego czyszczenia, jeżeli chcemy zachować jej powierzchnię w porządnym stanie. Najlepszym sposobem zapewniającym regularną konserwację będzie delikatna szmatka z roztworem przeznaczonym do czyszczenia biżuterii. Jeśli widzisz oznaki, które mogą wskazywać na matowienie srebrnej biżuterii, nie jest to zły znak. Pamiętajmy, że biżuteria wykonana z prawdziwego srebra ma w sobie dodatek metali podatnych na proces matowienia. Czyste srebro byłoby zbyt miękkie, aby jubilerzy mogli uformować z niego trwałe ozdoby.

Jeżeli dokonamy naocznego testu i dokładnie przyjrzymy się biżuterii, która wpadła nam w oko, możemy wykonać jeden bardzo prosty test. Kiedy zauważymy matową plamę na srebrnej biżuterii, wystarczy, że przetrzemy ją przygotowaną ściereczką. Jeżeli srebro zostało wykonane według oryginalnej receptury, pozostawi po sobie czarny ślad na materiale. Jeżeli biżuteria nie pozostawi śladów po przetarciu, oznaczać to może, że jest bardzo czysta, albo nie jest srebrem wysokiej jakości.

Test za pomocą kwasu azotowego. Kolejny ze sposobów będzie wymagał od nas nieco więcej pracy. Musimy wykorzystać niewielką butelkę z kwasem azotowym. Zdobycie kwasu w niektórych lokalizacjach będzie od nas wymagało udania się do specjalistycznego sklepu z chemią. Jeżeli jednak uda nam się zakupić produkt, pozostaje nam umieścić biżuterię w kwasie. Test pomaga w bardzo precyzyjny sposób wykazać, że metal jest falsyfikatem. Może również wykazać, że srebro jest próby o wiele niższej niż próba 925. Jeżeli biżuteria po kontakcie z kwasem azotowym zacznie zmieniać kolor na brązowy, oznacza to, że w biżuterii jest 80% srebra. Jeżeli jednak będzie zmieniała kolor na zielony, wskaże nam to, że biżuteria zawiera jedynie 50% srebra. Warto również wspomnieć o tym, że prawdziwe srebro o próbie 925, czyli takiej, która zawiera minimum 92,5% srebra, nie wchodzi w reakcję z kwasem azotowym. Jest to powód, dla którego jubiler nie powinien mieć problemu z wykonaniem takiego testu na jego artykułach. Niektóre ze sklepów mogą samodzielnie wykonać kilka testów na żądanie klienta. Wiąże się to zwykle z uiszczeniem pewnej opłaty.

Kolejną metodą, którą zaproponujemy w naszym wpisie, jest skorzystanie z magnesów. Magnes nie powinien mieć wpływu na srebro wysokiej jakości. Jeżeli zatem mamy dostęp do magnesu, możemy w szybki sposób sprawdzić, czy biżuteria reaguje na działanie magnesu. Jeżeli tak, prawdopodobnie stop srebra, z którym mamy do czynienia nie ma w sobie zbyt wiele srebra. Ciekawostką jest to, że w podobny sposób możemy dokonać kontroli na biżuterii wykonanej ze złota.

 

Jak sprawdzić czy stop biżuterii nie został błędnie oznaczony

Pierwszym ze sposobów, który pozwala ludziom zidentyfikować stop srebra, z jakim mają do czynienia to znalezienie właściwego oznaczenia. Biżuteria srebrna o wysokiej zawartości tego metalu, który w jubilerstwie wynosi 92,5%, ma zazwyczaj oznaczenie w postaci cyfr 925, 0925 lub 92,5. Pomaga to dokonać identyfikacji już na pierwszy rzut oka, ponieważ oznaczanie srebra fałszywymi wartościami jest nielegalne. Okazuje się jednak, że w różnych stronach świata spotkamy się z odmiennymi wymaganiami dotyczącymi srebra. W USA i według brytyjskich standardów za srebro uważa się jedynie stop o minimalnej zawartości srebra 92,5%. W Niemczech srebro kwalifikowane jest już od 83,5%, z kolei w Libanie srebro może mieć jedynie zawartość 70% tego stopu. Jeżeli jednak chodzi o srebro wysokiej klasy, próg 92,5% uważany jest za ogólny standard stosowany na całym globie. Oznaczenia srebra mówią nam nieco o jego pochodzeniu, historii i sposobie wykonania. Jednakże istnieją inne metody na identyfikację. Pamiętajmy o tym, że nie każde srebro wysokiej klasy będzie miało na sobie wyryty napis.

Możemy jednak dokonać testu, nasłuchując dźwięku, który wydaje biżuteria. Delikatne stukanie małą monetą w stop z wysoką zawartością srebra, powinien sprawić, że metal będzie wydawał z siebie dźwięk podobny do dzwonka. Uważajmy jednak na to, aby nie uszkodzić srebra. Zbyt mocne stukanie może zadrapać lub wgnieść biżuterię. Innym sposobem, który wykazuje wysoką skuteczność to powąchanie biżuterii. Samo srebro nie powinno wydzielać zapachu. Zapach może pochodzić jedynie ze stopów współistniejących w srebrnej biżuterii. Jeżeli wąchając srebrną biżuterię, wyczujemy silny zapach, prawdopodobnie mamy do czynienia z wysokim stężeniem miedzi lub innego taniego stopu dołączonego do metalu.