Każdy z nas po pracowitym dniu czy wysiłku fizycznym potrzebuje odpoczynku, odpowiedniej dawki relaksu. Dodatkowo kiedy borykamy się z jakimś bólem mięśniowym albo nadwyrężeniem, staramy się znanymi sposobami usunąć jego przyczyny lub złagodzić dolegliwości. W tych właśnie sytuacjach, jak i po prostu dla osiągnięcia przyjemnego odprężenia wiele ludzi decyduje się na automasaż. Co to jest automasaż, jak się go wykonuje? Jakie gadżety mogą okazać się przydatne do automasażu? Poznaj szczegóły i pozwól sobie na odrobinę przyjemności:

 • Co to jest automasaż?
 • Jak wykonać automasaż w domu?
 • Automasaż twarzy, szyi i dekoltu
 • Sprawdź automasaż relaksacyjny i przydatne gadżety
 • Akcesoria do masażu w zaciszu domowym

Co to jest automasaż?

Najprostszą definicję akcji określanych jako automasaż można zawrzeć w kilku słowach. To czynności polegające na głaskaniu, uciskaniu, rozcieraniu lub oklepywaniu wybranych miejsc własnego ciała w celu pobudzenia przepływu krwi i chłonki. Może być stosowany w ramach autoterapii różnego typu, chwilowego odprężenia czy łagodzenia bólu. Tak naprawdę masowanie ręki, nogi czy karku bardzo często wykonujemy automatycznie, na przykład kiedy się uderzymy. Do automasażu można używać własnych rąk, albo też innych przedmiotów stawiających pewien opór, niekoniecznie dedykowanych do masażu. Aby wykonać go prawidłowo, ważna jest odpowiednia pozycja ciała, rozluźnienie. Może przydać się mata do fitness albo akupresury.

Jak wykonać automasaż w domu?

Do automasażu tak naprawdę nie są niezbędne żadne akcesoria, choć wiele z nich może okazać się przydatnym i ułatwiającym zadanie. Aby masaż był kompleksowy, można przygotować sobie odpowiednie wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia, a także olejek lub inną substancję ułatwiającą masowanie. Osoby znające podstawy masażu klasycznego z łatwością podejdą do zadania automasażu. Samodzielnie można wykonać go na kończynach dolnych, górnych, a także głowie i jej okolicy. Może składać się z:

 • Głaskania całą dłonią od końca kończyny ku górze,
 • Rozcierania kulistymi ruchami za pomocą złączonych palców,
 • Wyciskania w kierunku dosercowym całą dłonią ułożoną w chwyt szczypcowy,
 • Ugniatania rozluźnionych mięśni chwytem szczypcowym,
 • Oklepywania ruchem miotełkowym - swobodnymi i wyprostowanymi palcami,
 • Wstrząsania kończyny uniesionej ku górze.

W automasażu pleców pomocne będą dodatkowe akcesoria, takie jak wałki, kulki czy double do masażu. Opierane są one wtedy o ziemię, ścianę czy inne twarde powierzchnie. Elementy automasażu można też wykonywać na przykład w pracy, na przerwie. Może pozwolić to na zmniejszenie napięcia i stresu.

Automasaż twarzy, szyi i dekoltu

Do popularnych obszarów do samodzielnego masażu stosowanych także w kosmetologii należy automasaż twarzy, szyi i dekoltu. Na tych powierzchniach większość ruchów wykonywanych jest opuszkami palców - głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wibracja czy oklepywanie. Przy okazji masażu można zaaplikować nawilżające i odżywiające kremy, które dzięki poprawiającym krążenie ruchom będą lepiej się wchłaniać. Niewielka twarda piłeczka lub double do masażu mogą być przydatne przy rozmasowywaniu tylnych części szyi, barków czy skóry głowy. Specjalne niewielkie masażery - rollery o różnych powierzchniach to także przydatne gadżety do masażu twarzy, głowy oraz ich okolic.

Sprawdź automasaż relaksacyjny i przydatne gadżety

Spokojne ruchy masażu wykonywane przy dźwiękach ulubionej muzyki, czasami towarzyszące im olejki eteryczne i nastrojowe światło to sposób na kompleksowy automasaż relaksacyjny. Może stać się częścią domowych zabiegów SPA. W wykonaniu masażu całego ciała może pomóc specjalna poduszka sensomotoryczna, której zadanie to nie tylko delikatne pobudzanie zmysłów, ale również ćwiczenie równowagi i siedzenie dynamiczne. Lekko elastyczne twarde kule, również te złączone, podwójne doskonale sprawdzą się przy rozmasowywaniu spiętych mięśni. Mogą być one częścią zestawu do masażu, w skład którego wchodzi także specjalny wałek, roller. Jakie jeszcze gadżety mogą przydać w masażu własnego ciała?

Akcesoria do masażu w zaciszu domowym

Masaż wykonywany w domu można oczywiście przeprowadzać w dowolnej wygodnej pozycji, jednak świetnie będzie się nadawała do niego grubsza mata do ćwiczeń. Wspomniany wcześniej wałek czy też roller do masażu może mieć zróżnicowany stopień twardości, ale także powierzchnię. Wałki z wypustkami różnego typu obok masażu pozwolą na wprowadzenie elementów akupresury, podobnie jak specjalna mata do akupresury. We wszechstronnym i stosunkowo prostym masażu ciała z wykorzystaniem akcesoriów w domu sprawdzi się duża piłka rehabilitacyjna z powierzchnią wyposażoną w wypustki. Można dzięki niej nie tylko wykonywać różnorodne ćwiczenia, ale również w tym samym czasie masować ciało. W sprzedaży dostępnych jest wiele domowych gadżetów i akcesoriów do masażu oraz masujących, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Umiejętność wykonywania kompleksowego i dokładnego automasażu może pozwolić na zapewnienie sobie lepszego samopoczucia. To prosty i niezbyt kosztowny sposób na skuteczny relaks, niemalże w każdym miejscu i o każdej porze.

Bibliografia:

Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo Bio-Styl, Kraków 2007