Materace przeciwko odleżynom, znane także jako materace uciskowe są specjalnym rodzajem produktów, które pomagają osobom z różnego rodzaju odleżynami. Odleżyny to przekrwienia pojawiające się, gdy osoba jest zmuszona spędzić zbyt dużo czasu w jednej pozycji uciskającej pewną część ciała. Odleżyny są szczególnym utrapieniem dla osób cierpiących na różnorodne rodzaje niepełnosprawności ruchowej. Materace przeciw odleżynom zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc ulżyć osobom narażonym na odleżyny.

 

  • Jak działa materac uciskowy?
  • W jaki sposób materace przeciw odleżynom ułatwiają zasypianie?

 

Jak działa materac uciskowy?

Odleżyny są bolesnymi obszarami na ciele człowieka, które powstały na skutek zbyt długiego i intensywnego ucisku. Poprzez nieustanne uciskanie skóra ostatecznie ulega uszkodzeniom. Najbardziej podatnymi na uszkodzenia obszarami są miejsca takie jak miednica, łokcie, czy też uda. Odcięcie krążenia w danym obszarze ciała na zbyt długi czas skutkuje obumieraniem tkanki. Uszkodzenia tkanki związane z odleżynami mogą występować na różnym poziomie. Najsilniejsze stopnie odleżyn mogą poważnie zagrażać zdrowiu. Materac przeciwko odleżynom zapewnia komfort osobom, które cierpią z ich powodu. Wysoki poziom podparcia oferowany przez materac ciśnieniowy łagodzi naprężenie, które powoduje ból podczas uciskaniu odleżyn. Materace uciskowe głównie różnią się od innych modeli tym, że zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wywierać mniejszy nacisk na partie ciała narażone na odleżyny.

 

Materace przeciw odleżynom możemy podzielić na kilka różnych typów. Jednym z popularnych rozwiązań są materace statyczne wykonywane z pianki. Składają się one z kilku warstw pianki, która ma za zadanie odciążać ciało poprzez równomierne rozłożenie masy ciała po całej powierzchni materaca. Pianka wykorzystywana w tego rodzaju materacach reaguje na pozycję, w której leżymy oraz ewentualny ruch podczas snu. Za odpowiednią redukcję ciśnienia materaca odpowiadają gęsto rozmieszczone kieszenie powietrzne w poszczególnych warstwach pianki. Warto jednak mieć na uwadze to, że ten rodzaj materacy przeciwko odleżynom raczej sprawdzi się, aby im zapobiegać. Nie będzie właściwym wyborem do użytkowania przez osoby, które borykają się już z bolesnymi odleżynami. Materace przeciw odleżynom wykonane z pianki są bardzo często użytkowane przez osoby niepełnosprawne ruchowo. Z powodu braku możliwości samodzielnej zmiany pozycji podczas leżenia, materac przeciw odleżynom w ich przypadku działa jako narzędzie prewencyjne.

Kolejnym rodzajem produktów przeciw odleżynom są dobrze znane w medycynie materace zmiennociśnieniowe. Materace te są wyposażone w system o zaawansowanym przepływie powietrza, który reguluje nacisk materaca na ciało. Materace te są w stanie tworzyć dynamiczną powierzchnię, która dostosowuje się do pozycji osoby leżącej. Produkt ten został stworzony na podstawie komórek powietrza, które dostosowują swój kształt w zależności od tego, jak silny jest nacisk ciała na powierzchnię materaca. Cały system materaca kontrolowany jest przez pompę, która usuwa powietrze z komórek lub je napełnia.

 

W jaki sposób materace przeciw odleżynom ułatwiają zasypianie?

Materace przeciw odleżynom są niezwykle skutecznym narzędziem w walce z bólem. Pomagają usnąć osobom cierpiącym z powodu bolesnych odleżyn, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że rodzaj materaca i jego regulacja powinna zostać dostosowana do nasilenia odleżyn. Materace ciśnieniowe od wielu lat stanowią narzędzia umożliwiające walkę z nieprzyjemnymi uszkodzeniami tkanki na skórze. Rozkładają ciężar poszkodowanego równomiernie po całej powierzchni, dzięki czemu bolesne miejsce zostaje odciążone i nie sprawia bólu w trakcie spoczynku.