Z całą pewnością większość z osób, które chociaż raz musiały wybrać sobie nowy materac do sypialni, natknęła się na jeden z przewodnich materiałów wypełniających wnętrze produktu. Mowa o piance poliuretanowej. Jest to prawdopodobnie jeden z najczęściej dodawanych materiałów do górnej warstwy materaca z uwagi na to, że świetnie sprawdza się, zapewniając komfort. Dodatkowym atutem tego materiału jest to, że bardzo łatwo go wyprodukować. Jest niedrogi i wygodny, co głównie wpływa na jego popularność. Materace z pianką poliuretanową pomagają ludziom obniżyć koszty zakupu bez ubytków związanych z jakością modelu.

Za zakupem materaca może stać o wiele więcej teorii, aniżeli niektórym ludziom się wydaje. Bardzo często konsumenci, którym brakuje informacji na temat produktu, przepłacają za artykuł o wiele niższej wartości. Uzyskanie informacji na temat pianki poliuretanowej w materacach pozwoli każdemu uzyskać nieco wiedzy na temat najpopularniejszych modeli materaców. Wiedza ta z całą pewnością pomoże dokonać mądrzejszych wyborów w trakcie zakupu materaca.

 

  • Czym jest pianka poliuretanowa?
  • Rodzaje pianki poliuretanowej w materacach
  • Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

 

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pod względem chemicznym pianka poliuretanowa znajdująca się w materacach jest zbliżona do tak zwanej pianki z pamięcią. Główna różnica polega na braku sprężystych właściwości w strukturze pianki poliuretanowej. Właściwość ta wywołuje charakterystyczne zapadanie się powierzchni materaca pod wpływem ciężaru oraz ciepła wytwarzanego przez użytkownika. Co to oznacza w praktyce? Leżąc na materacu wypełnionym pianką poliuretanową, możemy spodziewać się tego, że pianka powróci do swojego oryginalnego kształtu po zwolnieniu nacisku ze strony ciała o wiele szybciej niż w przypadku egzemplarza wypełnionego pianką pamięciową. Ten rodzaj wypełnienia o wiele lepiej sprawdzi się też w podtrzymywaniu sylwetki cięższej osoby. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że pianka poliuretanowa może spełniać dwie funkcje jednocześnie. Z jednej strony zapewnia komfort podczas odpoczywania na materacu, z kolei z drugiej strony doskonale sprawdza się jako wzmocnienie podtrzymujące sylwetkę osoby śpiącej na poliuretanowym produkcie.

 

Rodzaje pianki poliuretanowej w materacach

Pianka poliuretanowa występuje w trzech różnych gatunkach, które sortowane są głównie za pośrednictwem trwałości. Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania gatunku pianki poliuretanowej? Im niższa klasa, tym mniejszej gęstości pianki możemy się spodziewać. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że dostajemy to, za co płacimy. Dlatego też najtańsze materace z pianką poliuretanową będą mniej trwałe od droższych odpowiedników. Jeżeli chcemy mieć pewność co do tego, że pianka w takim materacu jest trwała, należy sprawdzić grubość każdej z warstw materaca. Wysokie warstwy wskazują na dobry poziom trwałości produktu. Jak jednak określić, z jakim rodzajem pianki w materacu mamy do czynienia?

 

Najniższa klasa pianki poliuretanowej wśród dzisiejszych materacy jest typowo budżetowym rozwiązaniem. Klasa ta charakteryzuje się przede wszystkim niską gęstością wypełnienia, a sama warstwa z pianki będzie miała grubość mniejszą niż kilka centymetrów. Zapadanie się pianki poliuretanowej w materacach najniższej klasy postępuje niezwykle szybko. Jednakże z uwagi na niezwykle niską cenę, którą charakteryzują się modele konwencjonalnej jakości, mogą stanowić dobry wybór dla taniego materaca zastępczego, który będzie nam potrzebny przez jedynie krótki czas. Warto również mieć na uwadze to, że łatwo można dać się nabrać na sztuczki producentów, którzy zajmują się produkcją materacy poliuretanowych. Nawet w kiepskich modelach warstwa pianki zazwyczaj umieszczona jest w taki sposób, aby sprawiała wrażenie subtelnej i przyjemnej w dotyku. Jeżeli klient nie ma jednak aktualnie lepszego materaca na oku, skorzystanie z niskiej jakości produktu poliuretanowego jest nie najgorszym pomysłem.

Kolejnym stopniem w wyborze materacy z pianką poliuretanową są modele wypełnione pianką o wysokiej gęstości. W odróżnieniu od cienkich warstw pianki wykorzystywanych w najtańszych materacach poliuretanowych pianka o wysokiej gęstości charakteryzuje się grubością warstw, która zwykle przekracza 5 centymetrów. Materace te są z całą pewnością o wiele trwalsze, chociaż nie oferują większej wygody od tańszych odpowiedników. To, co możemy od nich oczekiwać to fakt dotyczący długowieczności. Najwyższą jakość na rynku oferują jednak materace poliuretanowe wypełnione pianką o wysokiej sprężystości. Piankę o wysokiej sprężystości łatwo rozróżnić od jej tańszych odpowiedników. Charakteryzuje się też wysokim komfortem, jak i solidną odpornością na potencjalne uszkodzenia i zużycie. Najwyższej jakości pianka poliuretanowa w materacach jest o wiele trwalsza od swoich dwóch niższej klasy odpowiedników. Zakup materaca z pianką poliuretanową o wysokiej sprężystości jest z całą pewnością wart swojej ceny, ponieważ posłuży klientom przez wiele lat.

 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Pomimo wielu budżetowych propozycji od producentów, którzy oferują piankę gorszego sortu, materace poliuretanowe są znane ze swojej trwałości, dlatego też w większości przypadków przyjdzie nam zapłacić odpowiednio wysoką cenę za dobry model. Dobrym sposobem na zakup materaca jest zamówienie wybranego wcześniej produktu w sklepie internetowym. W ten sposób nie zmylą nas sztuczki ekspedientów. W sklepach stacjonarnych bardzo często materace te są niezwykle dobrze prezentowane na wystawie pomimo tego, że są to produkty wątpliwej jakości. Robiąc zakupy online, możemy zapoznać się z dokładnymi specyfikacjami i opiniami, aby uniknąć rozczarowania materacem w przyszłości.