Szukając idealnego materaca, na którym dwie osoby wyśpią się tak samo dobrze, może być trudne. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużą różnicą wagi. Po jednej stronie materaca partner się przekręca na drugi bok, a ty czujesz, jak materac faluje, albo wręcz w jednym miejscu jest zapadnięty, a w drugim nadzwyczaj twardy. Z takim problemem boryka się wiele par. Jednak można temu zaradzić, wybierając właściwy materac.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wziąć pod uwagę kupując materac dla pary?
  • Nowoczesne materace sprężynowe i ich zalety
  • Materac dla alergika – co wybrać?
  • Wygodny materac dla każdego

Co wziąć pod uwagę kupując materac dla pary?

Większość osób kupuje materac, kierując się jego szerokością. Jedna osoba dobrze wyśpi się na materacu 90x200 cm, ale już dwie powinny mieć materac o wymiarach co najmniej 160x200 cm, aby każda z nich miała odpowiednią szerokość do zmiany pozycji w trakcie snu. Coraz bardziej popularne są też materace 200x200 cm, które zapewniają dużo miejsca i wysoki komfort snu.

Natomiast bardzo istotne jest też samo podłoże. Choćby twardość materaca zależy od wagi osoby korzystającej. Dlatego wśród par najczęściej wybierane są średnio twarde materace, które są dobre i dla szczupłych osób i dla tych ważących nieco więcej. Zwłaszcza jeśli w parze występuje duża różnica wagowa, materac średnio twardy o oznaczeniu H2 lub H3 może być najkorzystniejszym wyborem. Jeżeli różnica jest naprawdę skrajna lub też jedna osoba preferuje miękkie podłoże, a druga twarde, można kupić dwa osobne materace i położyć je w ramie łóżka obok siebie. Uskok między materacami można ukryć, kupując materac nawierzchniowy.

Kolejna kwestia to wsad materaca. Wybierać można wśród materacy piankowych, sprężynowych, albo tych łączących oba warianty. Bardzo częstym rozwiązaniem jest zakup materaca sprężynowego multi pocket, w którym sprężyny osadzone są w pojedynczych kieszonkach, dzięki czemu pracują indywidualnie. Zapewnia to brak falowania materaca, kiedy jedna osoba się przekręca. Nie ma też typowego dla materacy zapadania się, kiedy się na nim położymy w jednym miejscu. Sprężyny pracują osobno i punktowo, dlatego takie materac jest idealny do spania dla pary.

Nowoczesne materace sprężynowe i ich zalety

Materace ze sprężynami są naprawdę powszechne ze względu na trwałość, czy nowoczesne rozwiązania, jak indywidualna praca sprężyn. Mitem jest, że metalowe sprężyny skrzypią albo szybko się zużywają, a materac się buja przy każdym ruchu. Nowe materace zapewniają wysoki komfort snu.

Zwłaszcza modele kieszeniowe, w których sprężyny chowane są w osobne kieszonki. Tutaj można wyróżnić kilka rodzajów materacy z takim rozwiązaniem. Wszystkie cechują się jednak wysoką elastycznością punktową, co zapewnia wygodny sen. Sprężyny pracują w punkcie, a więc reagują jedynie na ruch w danym miejscu. Zatem kiedy kręcimy się po jednej stronie materaca, po drugiej nic nie będzie się działo, bo tamte sprężyny nie są połączone razem i nie generują ruchu automatycznie.

Dla wygodny można wybrać materac hybrydowy, czyli połączenie tradycyjnego wsadu sprężynowego z warstwami pianki. Choćby pianka termoelastyczna, która dopasowuje się do kształtu ciała i dzięki jego ciepłocie, jest bardzo popularnym topem. Dzięki takiemu połączeniu materac zachowuje trwałość i wygodę materaca sprężynowego, ale ma wygodną powierzchnię górną, na której się kładziemy. Pianka może działać odciążająco na kręgi czy kończyny. Kładąc się na warstwie, która dopasuje się do ciała, mamy pewność, że zostanie ono odpowiednio podparte. A to z kolei zapewnia wygodny sen, a nawet może redukować bóle pleców, czy po prostu zapobiegać zniekształceniom kręgosłupa, które bardzo często powstają przez wybór złego materaca. Nie można zapominać, że na sen przeznaczamy aż 1/3 doby. Jeśli nie wybierzemy dobrego materaca, nasze plecy będą boleć, a my nie będziemy wyspani.

Materac dla alergika – co wybrać?

Alergie u dzieci i osób dorosłych mogą pojawić się nagle. Jest wiele osób, które dopiero w dorosłym życiu zaczęło mieć objawy alergii. Najpowszechniejsze są te na pyłki i roztocza. Te ostatnie lubią mieszkać w domowym kurzu i … w materacach. Dlatego, jeśli chcemy chronić się przed kontaktem z alergenem lub zapobiegawczo nie chcemy mieć produktu, który zbiera kurz, dobrze jest wybrać materac przeznaczony dla alergików.

Czym różni się taki produkt? Wiele materacy dostępnych na rynku ma właściwości antyalergiczne. Zapewnić to może też założony dodatkowo pokrowiec, który będzie chronił wnętrze materaca przez wnikaniem kurzu, a sam jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Pokrowce świetnie chronią materac przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a można je prać w pralce, nawet co kilka tygodni. Całego materaca tak łatwo nie wyczyścimy, dlatego warto nabyć do niego pokrowiec.

Same materace przeznaczone dla alergików najczęściej wykonane są z pianki lateksowej lub jedna z warstw materaca, jest właśnie pianką lateksową. Lateks to po prostu przetworzony kauczuk, a więc jest materiałem naturalnym. Jednak jest to świetny element, który jest przewiewny, antyalergiczny, antygrzybiczny i antybakteryjny. W lateksie nie kumulują się roztocza ani wilgoć. Dzięki strukturze pianki przechodzi przez niego z łatwością powietrze, które może „wymiatać” kurz oraz wietrzyć strukturę materaca. Mimo to każdy materac warto regularnie czyścić, aby uniknąć wnikania do środka zabrudzeń.

Wygodny materac dla każdego

Trudno jest znaleźć jeden idealny materac, z którego mają korzystać dwie osoby naraz. Jest to jednak możliwe. Jednym z najwygodniejszych rozwiązań, będzie wybranie materaca z pamięcią kształtu. Wierzchnia warstwa podłoża wykonana z pianki termoelastycznej będzie za każdym razem reagować na ciepłotę ludzkiego ciała. Może się więc dopasować w miejscu, w którym leżymy do naszego ciała, a po drugiej stronie materaca do kształtów partnera. W ten sposób wszyscy będą zadowoleni z podparcia, jakie podczas snu zapewnia materac. Idealne dopasowanie do krzywizn ciała pozwala na całkowite rozluźnienie napiętych mięśni, a to powoduje, że całe ciało odpoczywa. Obudzimy się bez bólu pleców. Ponadto warstwa pianki hamuje też niepożądane drgania, które występują podczas ruchu na materacu.

Nowością na rynku są materace typu partner. Innowacyjne jest połączenie dwóch wypełnień w jednym wkładzie. Materac łączy w sobie np. twarde i średnie podłoże w jednym wsadzie. Jednak w takim materacu trzeba pilnować swojej połówki, aby spało nam się dobrze. Bardziej powszechnym rozwiązaniem może być zakup dwóch osobnych materacy, o różne twardości. Tutaj jedynie trzeba pilnować, aby ich wysokość była taka sama. Inaczej kładąc się na środku, można odczuć dyskomfort związany z połączeniem materacy w jednej ramie.