Współczesny design wkracza na dobre w świat przedmiotów użytkowych. Starannie zaprojektowane z dbałością o najdrobniejsze detale akcesoria kuchenne należą do przedmiotów, które warto mieć w swojej przestrzeni do gotowania. Są funkcjonalne, praktyczne, a jednocześnie piękne, często w sposób nie tylko zgodny z aktualnymi trendami, ale jednocześnie ponadczasowy. Co sprawia, że przedmiot codziennego użytku kuchennego staje się zachwycający? Jakie materiały, wzory, kolory i pomysły stosowane są w gadżetach kuchennych? Czy profesjonalne gadżety i nowe technologie mają miejsce w klasycznej domowej kuchni? Przeczytaj więcej:

 • Piękno kryje się w prostocie akcesoriów
 • Akcesoria kuchenne - materiały i wzory ponadczasowe
 • Podstawowe przybory kuchenne nie muszą być nudne
 • Wprowadź kolor do swojej kuchni dzięki odpowiednim akcesoriom
 • Akcesoria dla profesjonalistów w Twojej kuchni
 • Kuchenne nowe technologie w designerskich gadżetach
 • Uzupełnij swoją kuchnię o najlepsze dodatki - podsumowanie

Piękno kryje się w prostocie akcesoriów

Wbrew pozorom najczęściej zachwycające są rzeczy proste, których projekt może uwzględniać wykorzystanie ciekawych materiałów czy niezwykłych połączeń. Czyste formy, delikatne linie albo geometryczne wzory, w które wpisana jest codzienna funkcjonalność, potrafią zaskoczyć. Zamykają z pozoru zwykły przedmiot, na przykład nóż w eleganckim wydaniu - jednolitym kolorze rękojeści i ostrza płynnie przechodzącym pomiędzy jedną strukturą a drugą. Najprostsze zestawy akcesoriów -  przybory kuchenne również mogą wyglądać na tyle estetycznie, że wraz ze stojakiem lub szyną do powieszenia stanowią ozdobę trzymaną na wierzchu. Użycie do ich wykonania naturalnych materiałów pozwala na dopasowanie do niemal dowolnego wnętrza, zaś specjalne tworzywa umożliwiają stworzenie form prostych, ale nietypowych i zachwycających.

Akcesoria kuchenne - materiały i wzory ponadczasowe

W kuchnie bardzo często to właśnie dodatki odgrywają kluczową rolę. Choć są zwolennicy, by na wierzchu nie trzymać praktycznie niczego, to jednak większość osób woli najczęściej wykorzystywane przybory mieć zawsze pod ręką. Do ich produkcji obecnie wykorzystywane są liczne materiały i tworzywa, na przykład:

 • Drewno różnego typu oraz jego połączenia,
 • Bambus,
 • Stal nierdzewna, często malowana,
 • Silikon i inne elastyczne tworzywa,
 • Tworzywa sztuczne o wysokiej odporności na temperatury i ścieranie,
 • Szkło,
 • ceramika,
 • Tkaniny i inne tekstylia.

Najprostsze materiały stają się ponadczasowe. Akcesoria kuchenne z drewna i bambusa, stali nierdzewnej czy elementów ceramicznych i szklanych obronią się pod kątem stylistyki bez względu na charakter kuchni. Również barwne motywy ludowe, na przykład na kuchennych tekstyliach stają się wzorem, który wpasuje się w ciepłe tradycyjne wnętrze, jak i bardziej surowe i minimalistyczne. Podobnie sytuacja wygląda z prostymi geometrycznymi wzorami w dosyć jednolitej kolorystyce, które mimo upływu czasu i zmian w trendach będą dobrym dodatkiem cieszącym oko.

Podstawowe przybory kuchenne nie muszą być nudne

Jeżeli sądzisz, że designerskie akcesoria do kuchni są nudne, możesz być w dużym błędzie. Starannie zaprojektowane sprzęty i przyrządy kuchenne mogą być bogate w znaczące detale wiele mówiące o użytkownikach i ich upodobaniach. Design nawiązujący do tradycji pozwala na tworzenie nowoczesnych przyborów do kuchni w klasycznej formie znanej ze sprzętów sprzed lat. Bez względu na to, czy będzie to waga elektroniczna wyglądająca jak klasyczna waga szalkowa, czy też czajnik elektryczny kryjący się w formie imbryka, mogą stanowić niebagatelną, a zarazem funkcjonalną ozdobę. Także eleganckie i zaskakujące połączenia tworzyw oraz kolorów potrafią zadziwić, oferując coś więcej niż zwykłe akcesorium. Przykłady można mnożyć, a atrakcyjne akcesoria sprawią, że Twoja kuchnia będzie piękna i użyteczna.

Wprowadź kolor do swojej kuchni dzięki odpowiednim akcesoriom

Obecne trendy zwykle dalekie są od wielu barw w przestrzeni kuchennej. Najczęściej stylistyka wnętrza skupia się na dwóch-trzech kolorach lub strukturach, uzupełnionych ewentualnie ich odmiennymi odcieniami. Industrialne szarości, kolory betonu, stali, miedzi oraz czernie, minimalistyczna biel uzupełniona o naturalne drewno, albo też wybrany mocny kolor frontów szafek stonowany naturalnymi elementami mogą jednak stanowić bazę dla designerskich dodatków. To dzięki nim wprowadzisz do kuchni w modny sposób inne barwy, albo też nieco zmienisz jej charakter na typ glamour. Lubisz neonowe kolory, kontrasty ożywiające wnętrze? Zamiast tworzyć “krzyczące” fronty szafek kuchennych czy paneli ściennych, które za jakiś czas mogą stać się niemodne lub po prostu przestać się podobać, lepiej wybrać część dodatków w tym właśnie kolorze lub zestawieniu. Dzięki temu, kiedy się już znudzi, po prostu zmienisz akcesoria kuchenne lub schowasz je do szafy, nie musząc wykonywać na nowo kompletnej aranżacji kuchni.

Akcesoria dla profesjonalistów w Twojej kuchni

Wiele przyrządów kuchennych stworzonych jest dla profesjonalistów, do wykorzystania w branży gastronomicznej. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, by w miarę potrzeby korzystać z nich także w domu. Zwykle cechują się zwiększoną trwałością, doskonałą precyzją, a jednocześnie są wysoce estetyczne i funkcjonalne. Eleganckie noże szefa kuchni lub specjalna ostrzałka, dedykowane przyrządy do dekoracyjnego wykrawania warzyw i owoców albo tworzenia spiral, a może eleganckie praski do czosnku i bulw? Prostota rozwiązań często niewykorzystywanych w zwykłych kuchniach jest w stanie zachwycić, a solidny design wystarczyć na długie lata.

Kuchenne nowe technologie w designerskich gadżetach

Kuchenne akcesoria, które mogą być w tym przypadku określone mianem gadżetów, zahaczają często o pogranicza nowych technologii. Skoro niemal każda lodówka, mikrofalówka czy piekarnik mają wbudowane układy scalone, dlaczego nie pójść o krok dalej? Kuchenna podstawka pod tablet lub dedykowany uchwyt okażą się przydatne na przykład przy gotowaniu, a przybornik dołączony do nich pozwoli odłożyć chochlę czy drewnianą łyżkę w bezpieczne miejsce. Nowoczesna elektroniczna waga kuchenna może mieć nie tylko umiejętność pomiaru masy, ale także przeliczenia wartości kalorycznej czy innych parametrów wybranych produktów. Designerski zegar kuchenny albo timer, termometr do pieczeni z łącznością bezprzewodową bluetooth, a także szereg elektrycznych usprawnień zwykłych akcesoriów to nie tylko dobry pomysł na doposażenie własnej kuchni, lecz także świetne propozycje prezentów.

Uzupełnij swoją kuchnię o najlepsze dodatki - podsumowanie

Dzięki ogromnej ilości możliwości wyboru akcesoriów kuchennych ich producenci starają się, by przedmioty były nie tylko funkcjonalne, ale również piękne. To sprawia, że z roku na rok pojawia się wiele nowych designerskich propozycji, zachwycających wyglądem, a przy okazji ergonomią użytkowania i trwałością. Warto wydać określoną sumę na produkt o sprawdzonej jakości, który uzupełni wystrój kuchni, tworząc spójną całość z innymi dodatkami. Niejednokrotnie okazuje się, że szukając nowego akcesorium, trafiasz na gadżet, którego nie znałeś, ale doskonale wpisuje się w Twoje potrzeby i estetykę Twojej kuchni.