Dzieci maja bardzo bogata wyobraźnie, która jest uruchamiana w różnych sytuacjach, szczególnie wtedy, kiedy gaśnie światło, a pokój okrywa mrok. Nagle w szafie, pod łóżkiem lub za biurkiem, pojawiają się wszelakiego rodzaju zjawy, stwory i potwory. Szelest za drzwiami, cień na ścianie czy świst wiatru za oknem i poziom lęku u dzieci rośnie do niewyobrażalnego przez dorosłych rozmiaru.

Faktem jest, że lęki dzieci są często irracjonalne i nierzeczywiste, ale pomimo tego, nie wolno nam zapomnieć, że powodują prawdziwe uczucie strachu, dlatego nie możemy ich lekceważyć. Najgorsze co może zrobić rodzic to zignorować sygnał od dziecka, które boi sie ciemności (tak samo w przypadku każdego innego lęku) lub powiedzieć mu: "nie ma się czego bać, idź już spać" albo "przecież jesteś już duży". Dziecko wcale nie przestanie się wtedy bać, ale dostanie sygnał, że to co czuje jest lekceważone lub nawet uznane za głupie czy nieprawdziwe przez rodzica. Kiedy dziecko się boi, najważniejsze jest aby go uspokoić - przytulić lub zająć uwagę czymś innym.

Co może pomóc dziecku bojącemu się ciemności? Na pewno nasza uwaga, czułość i zrozumienie. Spróbujmy porozmawiać z dzieckiem, dowiedzmy się dlaczego boi się ciemności. Może być tak, że to wcale nie ciemność sprawia, że dziecko się boi, ale np. kształt jakiegoś mebla czy sterty zabawek, które po zgaszeniu światła przypominają mu potwora ze świecącymi oczami.

Dobrym rozwiązaniem jest również zostawienie włączonego światła dziecku, na całą noc lub do czasu aż zaśnie. Najlepsze są lampki dające słabe światło i otaczające pokój lekkim półmrokiem. To pozwoli dziecko na powolne oswajanie się z ciemnością. W naszym sklepie znajdziesz dziecięce lampki nocne LED w kształcie zwierzątek: królika, pieska, misia lub świnki, lampki w kształcie chmurek, gwiazdek, które pomogą dziecku spokojnie zasnąć, jednocześnie przyzwyczajając najmłodszych do ciemności. Ciekawym rozwiązaniem są również projektory gwiazd, które wyświetlają projekcje gwieździstego nieba w różnych kolorach i trybach.   

Możemy również pozwolić dziecku spać z ulubioną zabawką czy pluszakiem. Przed wyjściem z pokoju dziecka możemy udawać, że pluszak mówi do dziecka, zapewniając, że będzie nad nim czuwał w nocy. Przed spaniem przeczytajmy dziecku bajkę terapeutyczną, która mówi o lęku i jak sobie z nim radzić lub inną, radosną bajkę, która uspokoi dziecko i pomoże spokojnie zasnąć.