Kto z nas nie pragnąłby mieć dobrego zegarka? Prawdopodobnie nie tylko pasjonaci czasomierzy cieszyliby się z takiego podarunku. Nawet osoby niezainteresowane zegarkami mogłyby uzyskać przedmiot warty niemałą sumkę. Niektórzy ludzie uważają jednak, że pewne zegarki są zbyt drogie. Wielu ludzi spoglądając na zegarek warty tyle, co ich samochód, zgodnie stwierdza, że nie powinien tyle kosztować. Czy możemy jednak uznać, że jest to prawda? Omówmy kilka z powodów, które w racjonalny sposób potwierdzają, że tańsze wersje zegarków są równie dobre, co drogie modele.

 

  • Czy w zegarku płacimy tylko za markę?
  • Czy naprawdę potrzebujemy ekskluzywnego egzemplarza?

 

Czy w zegarku płacimy tylko za markę?

Wiele osób twierdzi, że cała moc zegarka drzemie w popularności, która bardzo często dyktuje niebotyczne ceny. Spójrzmy na niektóre z zegarków na rynku, które mogą osiągnąć cenę zbliżoną do dosłownie nowej kawalerki. To nie jest żart. Jednakże nawet przeglądając zegarki średniej klasy, bardzo rzadko stwierdzimy, że są one warte swojej ceny, gdy ich kwota przewyższa modele z tańszych materiałów o kilkanaście tysięcy. Kiedy porównamy luksusowy zegarek z zegarkiem relatywnie tanim, okaże się wówczas, że materiał potrzebny na wykonanie obu modeli wcale nie odbiega od siebie ceną. Pomimo że zegarki noszone przez celebrytów mogą kosztować kilka pensji, ich materiały bardzo często kosztują tyle samo, co w czasomierzach wartych kilkaset złotych. Dlaczego zatem tak się dzieje? Wszystko za sprawą marki promującej gadżet. Kupując nowego Rolexa, płacimy za dekady efektywnej, drogiej promocji. Jeżeli jednak zdecydujemy się podkreślić swoją marynarkę modelem Seiko, otrzymamy schludny czasomierz poniżej tysiąca złotych.

Niestety nie od dziś wiadomo o tym, że marka zegarka potrafi znacznie zawyżyć cenę jego estetyki, a nawet części niezbędnych do wytworzenia danego modelu. Luksusowe modele zazwyczaj istnieją o wiele dłużej od tańszych odpowiedników, dlatego też musimy zapłacić producentowi dodatkowo za dziedzictwo i historię jego rozbudowanej firmy. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że horologia to niezwykle skomplikowany dział, który trudno zinterpretować na pierwszy rzut oka. Prawdopodobnie w dzisiejszej dobie komputerów i internetu każdy z nas zgodzi się z tym, że maszyna jest o wiele mniej zawodna od człowieka. Nie możemy dorównać możliwościom obliczeniowym, którymi dysponują maszyny i popełniamy od nich więcej błędów. Ostatecznie potrzebujemy pomocy maszyn w wielu dzisiejszych dziedzinach zawodowych. Dlaczego zatem automatyczne zegarki kwarcowe są często tańsze od tych ręcznie nastawianych? Ten fakt potrafi zdziwić ogromną liczbę osób niezaznajomionych z zegarkami z uwagi na to, że z technicznego punktu widzenia są zbudowane o wiele lepiej od ręcznie robionych odpowiedników.

Dlaczego możemy uznać tanie zegarki za równie dobre co droższe egzemplarze? Zegarki są niezwykle przydatnymi urządzeniami. Jednakże powiedzmy sobie szczerze, że w dzisiejszych czasach mało kto kupuje czasomierz po to, aby sprawdzać na nim czas. Czy potrzebujemy dodatkowego źródła, które wskaże nam aktualną porę dnia, gdy mamy pod ręką smartfon gdziekolwiek wyruszymy? Dziś, zamiast śledzić czas, wybieramy zegarek po to, aby pasował do naszej kreacji. Nierzadko tańsze modele zegarków potrafią prezentować się w bardziej elegancki sposób od drogich lub zabytkowych modeli, których ceny przewyższają tanie odpowiedniki o grube tysiące. Kto nie słyszał o modnych modelach zegarków? Ich wygląd bardzo często nie prezentuje niczego ciekawego, a mimo to kosztują fortunę. To prawda, że wyróżniają się w tłumie, a ich tarcze bardzo często prezentują ekstrawaganckie wzory. Nie są to jednak cechy, którymi kierowałaby się większość osób podczas kupna zegarka. Na rynku bez problemu znajdziemy wiele różnych zegarków za kilkaset złotych, których wygląd jest minimalistyczny, schludny i pasuje do wielu ubrań. Zwróćmy do tego uwagę na to, jak wiele marek zegarków istnieje na rynku. Jak myślisz, co sprawia, że wszystkie z nich mają możliwość się utrzymać? Nieustannie konkurują ze sobą, dokładając wszelkich starań do produkcji nawet najtańszych modeli. Wbrew pozorom to podejście pozwala mniej znanym markom pozostać na rynku. Gdyby mechanizm taniego zegarka znacznie odbiegał od droższego o kilka procent odpowiednika, konkurencja szybko wygryzłaby go z rynku.

Nieustanne konkurowanie tanich zegarków między sobą sprawia, że ich jakość stale wzrasta. Czy nie brzmi to optymistycznie? Wbrew pozorom nie musimy wydawać fortuny, aby na naszym nadgarstku widniał niezłej jakości czasomierz. Pamiętajmy również o tym, że przy tak ogromnej ilości modeli i różnorodnych firm na rynku, każdy z nas znajdzie egzemplarz dla siebie. W dzisiejszych czasach nawet ograniczony budżet nie musi być przeszkodą podczas zakupu czasomierza.

Czy naprawdę potrzebujemy ekskluzywnego egzemplarza?

Czy ekskluzywny czasomierz jest nam tak naprawdę potrzebny? Warto się nad tym zastanowić. Niewiele osób zwraca uwagę na to, że to tak naprawdę reklama decyduje o tym, że drogi zegarek jest drogim zegarkiem. Niektóre marki spotkamy w serialach, w dziennikach telewizyjnych, na reklamach miejskich oraz w popularnych firmach. Gdybyśmy za pomocą dotyku czarodziejskiej różdżki odjęli cały marketing niektórym najpopularniejszym markom zegarków, ich cena mogłaby drastycznie spaść. Drogie zegarki nie zawsze w rzeczywistości powinny być drogie. Niektórzy ludzie traktują drogi zegarek niczym akcję inwestycyjną. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że z uwagi na ogromne ceny, ich wartość z biegiem lat może nieco spaść lub się podnieść. Takie wahania cen bardzo często potrafią sprawić, że rzeczywista wartość bardzo drogiego zegarka może spaść o kilka procent niedługo po tym, jak go zakupimy. Jeżeli wybierzemy zegarek poniżej tysiąca złotych, taki spadek ceny nie jest możliwy.

Czy ostatecznie możemy uznać, że cena naprawdę ma znaczenie? Zadajmy sobie to pytanie, zanim dokonamy zakupu. Czy naprawdę chcemy zapłacić cenę porównywalną do samochodu za coś, co będziemy nosić na naszym nadgarstku? Niezależnie od tego, czy przedmiot ten będzie kosztował małą fortunę, czy też tyle, co czynsz za prąd, będzie nam służył do jednego. Do sprawdzania godziny. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest drogi zegarek w postaci prezentu. Niektórzy ludzie lubią się wykosztować, aby zaskoczyć swoich bliskich lub rodzinę podczas wręczania podarunku. Luksusowy zegarek jest w tym przypadku pomysłem, który faktycznie może wywołać całkiem niezłe wrażenie. Jeżeli jednak podsumujemy ogólną użyteczność w porównaniu do ceny, możemy obiektywnie uznać, że tani zegarek jest równie dobrym przedmiotem w codziennym ekwipunku, co niezwykle drogi model. Po kilku latach, gdy czar drogiego zegarka pryśnie i będzie on zwykłym czasomierzem spoczywającym na naszym nadgarstku, do większości osób dociera to, że ostatecznie zegarek w cenie mieszkania będzie działał w ten sam sposób co tani model z wyprzedaży, który bywa wyśmiewany przez snobów.