Kupując nowe łóżko, zwykle najpierw zwracamy uwagę na to, czy pasuje nam do wystroju wnętrza. Ważną rolę odgrywają też wymiary. Łóżko nie może być za krótkie ani za wąskie. Często kupujemy największe w swoim budżecie, aby móc cieszyć się komfortowym snem. Warto jednak pamiętać, że to nie od ramy łóżka, a od materaca zależy to, czy się wyśpimy.

W tym artykule przeczytasz o:

  • Niezakłócony sen to zasługa materaca
  • Wstajesz z bólem pleców? Zmień materac
  • Inwestujesz raz, śpisz przez wiele lat
  • Konsekwencje spania na starym materacu
  • Zdrowie i higiena snu

Niezakłócony sen to zasługa materaca

Każdy zasypia w innej pozycji. Preferujemy też inną miękkość łóżka. A nawet możemy odczuwać różnicę, kiedy zmienimy pościel, na produkt wykonany z innego materiału. Także wiele elementów składa się na to, czy będziemy wyspani. Nie można jednak zapomnieć o tym, że materac jest największym i zarazem najważniejszym. Bez materaca nawet nie mamy się na co położyć.

Materace nie są wieczne. Trzeba je zmieniać co kilka-kilkanaście lat, najlepiej kierując się gwarancją udzielaną przez producenta. Kupując nowe łóżko, do ramy trzeba dopasować odpowiedni materac. A jeśli wybieramy kanapę rozkładaną, dla lepszego snu może być potrzebny materac narzutowy, który sprawi, że spanie nie będzie twarde i nierówne.

Z wymianą materaca nie warto czekać, aż zaczniemy budzić się z bólem pleców, czy sprężyny wyjdą na wierzch. Spanie na zniszczonym materacu może być wręcz niebezpieczne. Źle dobrany materac można poznać między innymi po tym, że budzimy się zmęczeni lub nawet podczas układania się do snu nie możemy znaleźć odpowiedniej pozycji do zaśnięcia. Taki materac musi zostać wymieniony, aby spało nam się dobrze. A jeśli jest po prostu za twardy, można dokupić dodatkowy materac piankowy, który go zmiękczy.

Ignorując potrzebę wymiany materaca, nie wyśpimy się dobrze. Nowoczesne materace są konstruowane w taki sposób, aby zapewniać wygodę, ale też nie hałasować – w wypadku materacy sprężynowych, czy niwelować efekty falowania, gdy na materacu śpią dwie osoby.

Wstajesz z bólem pleców? Zmień materac

Może się okazać, że kupiliśmy nowy materac i wcale nie śpi nam się na nim tak dobrze, jak na starym. Albo też mamy wysłużony materac, który nie sprzyja już wypoczynkowi. Niestety, gdy materac traci swój pierwotny kształt, może wpływać bezpośrednio na stan naszego kręgosłupa. Jeżeli codziennie budzimy się z bólem pleców, drętwieniem jakiejś kończyny czy sztywnością karku, a nawet takie bóle się nasilają, to niestety czas na nowy materac.

Gdy problemem jest całkiem nowy materac, najprawdopodobniej został on źle dobrany. Rozwiązaniem jest dokupienie materaca kokosowego, który doda sztywności lub materaca piankowego, który sprawi, że materac bazowy będzie odczuwany jako miększy.

Jeżeli jednak jakieś schorzenie powoduje u nas bóle pleców, warto zainwestować w specjalny materac o właściwościach ortopedycznych. Między innymi są to modele wykonane z nowoczesnej pianki termoelastycznej, które dopasowują się do naszej sylwetki, dzięki wydzielanemu przez ciało ciepłu. W ten sposób po położeniu się na materacu pianka pracuje z ciałem i dopasowuje się do jego pozycji. Obojętnie czy śpimy na plecach, czy na boku, na takim materacu zawsze będzie nam wygodnie. Dopasowanie do wyglądu ciała pozwala na odciążenie pleców, a nawet mięśni przylegających do kręgosłupa. Dzięki temu nie tylko budzimy się rano bez bólu, ale też możemy profilaktycznie dbać o kręgosłup, po prostu śpiąc.

Inwestujesz raz, śpisz przez wiele lat

Nowoczesne materace gwarantują bardzo wysoki komfort wypoczynku. Nie trzeba ich wymieniać co 2-3 lata. Większość producentów oferuje gwarancję na przykład na 10 lat, a to oznacza, że co najmniej przez tyle czasu, będziemy mogli używać materaca i nie straci on swoich właściwości.

Obecnie do materacy dodaje się pokrowce lub można je dokupić dodatkowo. Taki pokrowiec służy jako ochrona właściwego materaca między innymi przed kurzem i roztoczami, czy plamami i wilgocią. Każdemu może się zdarzyć wylać herbatę w łóżku podczas czytania książki. Jeśli zostanie rozlana na pokrowcu, wystarczy go osuszyć, a nawet jak zostanie plama, łatwo jest go zdjąć i wyprać w pralce. Usuwanie cieszy i plam z materaca jest zdecydowanie trudniejsze. Niestety materaca w całości nie wsadzimy do pralki, plamę trzeba będzie usuwać ręcznie. Pokrowce polecane są też, aby chronić materac przed wycieraniem się wierzchniego materiału. Jednak mogą być świetną barierą chroniącą alergików przed roztoczami najczęściej wnikającymi w materac. Taki pokrowiec można prać nawet co kilka tygodni. Mimo posiadania takiej bariery dobrze jest też choć raz na pół roku wytrzepać i wyczyścić materac.

Konsekwencje spania na starym materacu

Nie każdego może jednak przekonać do zmiany nawyków. Stary materac mógł być kupiony kilka miesięcy temu, a więc nie chcemy go wcale wymieniać, bo przecież wydaliśmy na niego trochę pieniędzy. Dokupienie materaca narzutowego jest wtedy świetnym rozwiązaniem i wcale nie drogim. Warto jednak pamiętać, że jeśli nic nie zrobimy, skutki mogą być naprawdę dotkliwe.

Ból pleców to nie jedyny problem, jaki się spotyka u osób, które zaniedbały czas wymiany materaca. Jeżeli kręgosłup podczas snu nie mogę być odpowiednio odciążony, wygina się w tzw. pałąk. Jest to pozycja porównywalna do tej, w której leżymy na hamaku. Na krótką chwilę jest to przyjemne, ale prowadzi do napięcia w odcinkach lędźwiowym i piersiowym. Z kolei zbyt twardy materac również może obciążać kręgi i prowadzić do trwałych wad kręgosłupa. Nierównomierne podpieranie poszczególnych części ciała powoduje też blokadę w swobodnym przepływie krwi.

Są też inne zdrowotne aspekty, które trzeba mieć na uwadze. Wstając z bólem pleców, nie czujemy się też psychicznie dobrze. Niewyspani, rozdrażnieni możemy potem przez cały dzień być podirytowani lub nawet rozproszeni. Dekoncentracja może prowadzić do obniżenia sprawności umysłowej, a to źle działa podczas nauki, wykonywania pracy, a nawet prowadzenia samochodu. Tak naprawdę od niewyspania może zacząć się wiele problemów, nie tylko zdrowotnych.

Zdrowie i higiena snu

Nowoczesne materace mają lepszy przepływ powietrza, a to choćby sprzyja wyższemu komfortowi snu. Zatem śpiąc na nowym materacu, możemy liczyć na odpowiednią wentylację. A to z kolei sprawia, że nie budzimy się nadmiernie spoceni, a nawet, że materac nie nabywa zapachu. Po prostu nowe materace mają różnego rodzaju kanały wentylacyjne, które odświeżą materac, sprawiając, że przepływa przez niego tlen. Co ciekawe bardzo przewiewne są pianki, które zwykle kojarzone są z bardzo zbitą konsystencją.

Dlaczego przepływ powietrza przez materac jest ważny? Otóż zapewnia mu to czystość. Nie gromadzi się w nim aż tyle kurzu, roztoczy, a nawet bakterii czy grzybów. Zwłaszcza alergicy muszą uważać i inwestować w materace wykonane z higienicznych materiałów. Jednak wszystkim osobom czysty materac zapewni większy komfort snu. Nie musimy się martwić o drobnoustroje, które w nim nie zamieszkają.

Dla własnego zdrowia warto zainwestować w materac o odpowiednim stopniu twardości, dobrej wentylacji albo antyalergiczny. Jeśli nie zapewnimy organizmowi komfortowego wypoczynku w nocy, rano będziemy niewyspani czy obudzimy się bólem pleców, a jeśli mamy alergię, jej objawy będą nasilone. Nocna regeneracja jest bardzo istotna dla pracy całego ciała, a więc nie można na niej oszczędzać. A to oznacza konieczność zakupu najlepszego dla naszych potrzeb materaca.