Sypialnia to miejsce, w którym odpoczywamy. Bardzo ważne jest, aby była praktycznie zaplanowana, ale też musi nam się podobać wizualnie. Wygodne łóżko i przytulny wygląd sprzyjają relaksowi. W tym pomieszczeniu najważniejszym meblem jest łóżko. Dlatego staramy się, aby było ładnie udekorowane. Narzucamy na nie kapy ozdobne i różne poduszki. Obok niego stawiamy stoliczki nocne i intrygujące lampy. Jednak tak naprawdę najważniejszy jest dobry materac, na którym śpimy. Jeśli nie będziemy wyspani, na nic nam się zda ładny wygląd tego pomieszczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wybrać najlepszy materac?
  • Materac piankowy czy sprężynowy – co jest lepsze?
  • Jakie funkcje pełni pokrowiec na materac?
  • Cena – istotna czy niekoniecznie?

Jak wybrać najlepszy materac?

Niestety nie istnieje jeden uniwersalny materac, który można polecić każdemu i każda osoba z jego użytkowania będzie zadowolona. Dlatego warto dokładnie czytać opisy produktów kupowanych przez Internet lub korzystać z polecenia eksperta. Kupując materac w tradycyjnym sklepie, dobrze jest go przetestować przed zakupem. Kiedy zamawiamy materac online, po jego przyjeździe również można przetestować miękkość materaca i komfort wypoczynku, a jeśli nam nie odpowiada wymienić go na inny model.

Zawsze trzeba zwrócić uwagę na twardość materaca. W Polsce najczęściej sprzedawane są materace o twardości H2 i H3. Te pierwsze są średnio twarde, ale tylko dla osób o wadze mniej więcej 60-80 kg. Dla osób chudszych będą zbyt twarde, dla cięższych zbyt miękkie. Osoby, które mają większą wagę wybierają materace H3, ale tutaj też, jeśli ważymy mniej, materac będzie za twardy, aby komfortowo na nim spać. Szczegółowe opisy twardości znajdziemy w informacjach podanych przez producenta.

Można sprawdzić, czy materac jest za miękki albo przeciwnie, za twardy. Kiedy już położymy się na materacu, możemy wykonać test „płaskiej ręki”. Trzeba położyć się na materacu i wsunąć płasko dłoń pod plecy. Jeśli między plecami z materacem jest dużo miejsca, może on być za twardy. Gdy nie można wcale wsunąć dłoni, będzie on za miękki.

Szukając wygodnego materaca, warto się zastanowić nad tymi, korzystającymi z najnowszych technologii jak termoelastyczna pianka, czy podział na 7 stref twardości. Z powodzeniem można znaleźć też materace ortopedyczne, które wcale nie są przeznaczone tylko dla osób schorowanych. Każdy, kto chce mieć wysoki komfort wypoczynku i budzić się rano bez bólu pleców powinien z takiego rozwiązania skorzystać.

Materac piankowy czy sprężynowy – co jest lepsze?

Obecnie przeważają na rynku dwa typy materacy. Piankowe i sprężynowe. Z powodzeniem można też znaleźć materace wykonane w środku ze sprężyn, a z wierzchu z pianki. Takie łączenie materiałów zapewnia nam nawet większy komfort. Zawsze jednak dobrze jest poznać zalety wszystkich materiałów, z jakich buduje się materace, aby wybrać ten najlepszy.

Choćby materace piankowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Szeroko polecane są materace z pianki termoelastycznej. Ten rodzaj pianki reaguje na temperaturę ciała i dzięki temu dopasowuje się do jego kształtu. Można nawet powiedzieć, że „otula” śpiącego i zapamiętuje kształt ciała.

Istnieją też materace wysokoelastyczne, które wyróżnia sprężystość. Na takim materacu nie zapadniemy się, ale też nie będzie on twardy. Bardzo polecane przez ekspertów są też materace lateksowe. Wbrew powszechnej opinii lateks jest materiałem naturalnym wykonanym z kauczuku, a zatem jest przewiewny, elastyczny, ale też antyalergiczny. Pianki lateksowe bardzo często są jedną z warstw materacy. Solo występują w postaci materacy nawierzchniowych.

Wśród materacy sprężynowych na szczególną uwagę zasługują materace kieszeniowe. Ten rodzaj materaca sprężynowego ma sprężyny umieszczone w osobnych kieszeniach. Dzięki temu pracują one indywidualnie, reagując na kształt i masę ciała. Dlatego są bardzo elastyczne, ale nie przenoszą drgań na drugi koniec materaca. Dzięki uginaniu się w pojedynczych miejscach, gdzie istnieje potrzeba, materac będzie bardzo wygodnie otulał ciało. Bardzo wytrzymałe są też sprężyny bonellowe, o kształcie klepsydry, które są stosowane w tradycyjnych materacach sprężynowych. Są one niezwykle wytrzymałe i bardzo dobrze utrzymują ciężar ciała.

Można powiedzieć, że najlepszy materac, to taki, który łączy w sobie warstwę sprężyn i pianki. Takie materace są bardzo często sprzedawane, ponieważ zapewniają podwójną wygodę i trwałość. Jednak wybór zależy od naszych osobistych preferencji i każda osoba może ocenić inny materiał, pod innym kątem. Gdy bardziej preferujemy miękki materac lub oczekujemy, że podczas snu będzie nas otulał i reagował na każdy nasz ruch, pianka może bardziej spełniać te oczekiwania. Jeżeli nie lubimy miękkich materacy, a najlepiej śpi nam się na twardszej i prawie nieruchomej powierzchni, wtedy materac sprężynowy będzie lepszym wyborem.

Jakie funkcje pełni pokrowiec na materac?

Wiele materacy można kupić z dołączonym pokrowcem. Producenci i sprzedawcy zawsze też rekomendują dokupienie pokrowca, jeśli nie jest on w komplecie. Czy ten element jest naprawdę taki ważny? Przecież i tak na materac kładziemy prześcieradło, czy warto kupować jeszcze pokrowiec?

Takie specjalne ubranie ochronne dla materaca ma wiele funkcji. Przede wszystkim lepiej chroni sam wkład niż zwyczajne prześcieradło. Pokrowce mogą dodawać też materacowi miękkości. Najczęściej stosuje się je ze względu na właściwości antyalergiczne. Zapobiegają rozwojowi roztoczy w środku materaca, ale też są przewiewne, a nawet mogą absorbować wilgoć.

Pokrowce o wiele łatwiej jest wyczyścić niż cały materac. Ten dobrze jest przewracać co pół roku lub przekładać na drugą stronę w wypadku materacy dwustronnych i przy okazji je odkurzać. Jednak sam pokrowiec można ściągnąć i wyprać go w pralce co kilka tygodni. Zapewnia to też zabezpieczenie przed rozwojem bakterii i grzybów w nim. Jeśli na przykład wylejemy kawę na materac, jedząc śniadanie w łóżku, zalejemy pokrowiec, który szybko można wytrzeć i wyprać. A materac? Niestety jego czyszczenie nie będzie tak łatwe. Dlatego warto pokusić się o kupienie pokrowca, który będzie działał jak ochrona.

Cena – istotna czy niekoniecznie?

Może nam się wydawać, że drogi materac musi być dobry. Tak naprawdę warto kierować się wygodą materaca, a nie jego ceną. Jeśli marzy nam się wygodny materac z 7 strefami i sprężynami kieszeniowymi, do tego wyłożony pianką, niestety będzie on kosztował kilkaset złotych. Jednakże, gdy zależy nam na miękkim materacu z pianki, jego cena będzie niższa. Zamiast patrzeć tylko na cenę, trzeba patrzeć na właściwości materaca.