Stworzenie własnego, domowego kącika do ćwiczeń czy mini-siłowni to dla wielu osób marzenie. Bardzo często organizację takiej przestrzeni rozpoczyna się od rozplanowania sprzętów, które mają się w niej znaleźć. Wśród nich warto mieć dobry rower treningowy stacjonarny. Pozwala on na bezpieczny trening zarówno aerobowy, jak i siłowy bez względu na porę dnia, pogodę czy dostępność ścieżek. Jaki rowerek do treningu warto wybrać? Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, by osiągnąć wybrane cele? Poznaj możliwości treningu z domowym rowerem treningowym:

  • Co daje rower treningowy?
  • Jak wybrać rower treningowy? - sprawdź dostępne możliwości
  • Sklep sportowy, market czy zakupy online, czyli gdzie kupić rowerek treningowy?
  • Rower treningowy - jak ćwiczyć w domu, optymalny plan treningowy
  • Kiedy rower stacjonarny po cesarce, endoprotezie czy operacji kolana?

Co daje rower treningowy?

Umiejętnie wykorzystany rower treningowy pozwala na podniesienie kondycji, spalenie zbędnych kalorii i skuteczne ćwiczenia przede wszystkim dolnych partii ciała. To także szeroko wykorzystywane przyrząd do rehabilitacji, powrotu do sprawności po określonych urazach czy przebytych operacjach. Może poprawiać wydolność układu oddechowego, wzmacniać układ sercowo-naczyniowy oraz kostno-szkieletowy. Jednak trening na rowerku pozwala również w ćwiczeniu właściwej postawy ciała, mięśni rąk, barków, brzucha czy przykręgosłupowych. Rowerki z elektronicznym komputerem monitorującym postępy pozwalają na ułożenie optymalnego planu. Rower domowy dostępny zawsze, bez względu na pogodę, porę dnia czy temperaturę zwiększa dostępność treningu. Nie ma też obaw o zanieczyszczone powietrze na trasach rowerowych czy w miastach - trening domowy odbywa się bowiem w pełni kontrolowanych warunkach. Nie wymaga specjalistyczne odzieży, obuwie też może być po prostu wygodne o sportowym charakterze. Rowerek treningowy może być świetnym uzupełnieniem innych ćwiczeń na macie gimnastycznej czy piłce rehabilitacyjnej.

Jak wybrać rower treningowy? - sprawdź dostępne możliwości

Na rynku niemalże każda firma proponująca sprzęty do treningu ma w swojej ofercie rowerki stacjonarne. Od najprostszych modeli w pełni mechanicznych, poprzez bardziej nowoczesne urządzenia magnetyczne i elektromagnetyczne, aż po w pełni kontrolowane przez komputer pokładowy urządzenia typu smart - wybór potrafi przytłoczyć. Również ceny rowerków do treningu potrafią być mocno zróżnicowane. To przede wszystkim od budżetu będzie zależał wybór i funkcjonalność rowerka. Warto dopasować go do wzrostu i wagi, biorąc pod uwagę również możliwość regulacji. Zaawansowane modele z wieloma programami treningowymi, czujnikami i dodatkowymi funkcjonalnościami, które spotyka się na nowoczesnych siłowniach i w klubach fitness to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych! Jednak jeżeli nie wymagasz od rowerka pełnego prowadzenia za rękę w intensywności, częstotliwości i sposobie treningu, dobry rower możesz kupić już za kilkaset złotych. Rowerek może być przeznaczony do określonego typu treningu - spinningu, rower pionowy lub poziomy.

Sklep sportowy, market czy zakupy online, czyli gdzie kupić rowerek treningowy

Stacjonarny rower do domowej siłowni jest sprzętem o dosyć dużych gabarytach. Zwykle też, kupując go planujemy korzystanie przez wiele lat. Dlatego nawet przy niskim budżecie powinniśmy stawiać na dobrą jakość i trwałość urządzenia. Ważne jest, by producent oferujący swój sprzęt sportowy dawał na niego gwarancję, a także w razie potrzeby zapewniaj serwis pogwarancyjny, części zamienne. Tanie marketowe produkty sprowadzane z Chin, bez konkretnego stałego dystrybutora są pod tym względem niestety na przegranej pozycji. Sprzęt ze sklepów o charakterze sportowym to dobry wybór, podobnie jak sprawdzony sklep internetowy z urządzeniami z pewnego źródła. Dlatego przed zakupem warto poświęcić trochę czasu na zweryfikowanie informacji o produkcie, gwarancji i serwisie, by uniknąć problemów na przyszłość.

Rower treningowy - jak ćwiczyć w domu, optymalny plan treningowy

Jak przy niemalże każdym rodzaju aktywności fizycznej, również w przypadku rowerów treningowych ważna jest systematyczność treningów. Bez tego ciężko mówić o wymiernych efektach. Plan treningowy musi być dobrany stosownie do możliwości, ale też celów danej osoby. Jeżeli ćwiczenia na rowerku mają być ogólnokondycyjne, wspomóc w redukcji tkanki tłuszczowej czy poprawie wydolności, powinny być regularne, dosyć szybkie, ale przy niższych obciążeniach lub też zmiennych. Ćwiczenia mające poprawić pracę i siłę mięśni nóg muszą obejmować również duże obciążenia. Szczegóły warto ustalić z osobistym trenerem lub w przypadku osób w trakcie rekonwalescencji - z lekarzem lub fizjoterapeutą. To, o czym należy pamiętać przed każdym typem ćwiczeń, to odpowiednia rozgrzewka. Bez niej proces treningowy jest mniej efektywny, a także łatwiej o jakąś kontuzję. Pomieszczenie, w którym ćwiczysz powinno być dobrze wentylowane, rowerek ustawiony na stabilnym podłożu. To podstawy, o których zawsze warto pamiętać.

Kiedy rower stacjonarny po cesarce, endoprotezie czy operacji kolana?

Czy ćwiczenia na rowerze treningowym mają jakieś przeciwwskazania? Jak każdy rodzaj aktywności fizycznej uruchamiający określone partie mięśni, ścięgien i stawów może mieć przeciwwskazania dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi. Dlatego przy każdej chorobie przewlekłej czy innych dolegliwościach warto przed przystąpieniem do ćwiczeń skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Rower stacjonarny może być formą rehabilitacji po cięciu cesarskim, endoprotezie albo operacji kolana, jednak termin rozpoczęcia ćwiczeń, ich zakres, intensywność, rodzaj i czas trwania muszą być szczegółowo ustalone z lekarzem prowadzącym. Nie można przystępować do treningów przed całkowitym wygojeniem ran czy w przypadku występowania intensywnych dolegliwości bólowych.

Rower treningowy do domu to doskonały przyrząd zwiększający szanse na utrzymanie ciała w dobrej kondycji nawet wtedy, gdy dostęp do innych form aktywności ruchowej jest ograniczony. Można korzystać z niego oglądając telewizję czy słuchając ulubionej muzyki. Warto wybrać sprzęt odpowiadający wszystkim potrzebom, przeznaczony do rodzaju treningu, jaki chcesz uprawiać. Dzięki temu rowerek stacjonarny może stać się Twoim codziennym towarzyszem w ćwiczeniach.