Aktywność fizyczna w dzisiejszych czasach bywa doceniana bardziej niż kiedykolwiek. Powodem jest siedzący tryb pracy i życia a także mnogość urządzeń elektronicznych zapewniających rozrywkę, ale nie wymuszających niezbędnego ruchu. Jednak istnieją również gadżety z kategorii drobnej elektroniki, które wykorzystane w umiejętny sposób pomogą w osiąganiu lepszych efektów treningów oraz innych aktywności fizycznych. Jakie elektroniczne akcesoria sportowe są dostępne na rynku? Które z nich są warte uwagi? Sprawdzamy różne możliwości:

  • Inteligentne opaski sportowe fitness - smartband
  • Pulsometr, krokomierz czy licznik prędkości?
  • Aplikacje uzupełniające działanie akcesoriów
  • Sportowe kamery dla wyczynowców
  • Podsumowanie - jakie akcesoria treningowe warto kupić?

Inteligentne opaski sportowe fitness - smartband

Już od kilku lat trendem na rynku elektronicznych gadżetów są inteligentne opaski fitness - smartband. To w pewnym sensie uszczuplona wersja smartwatcha, w której funkcje skupione są przede wszystkim na aktywności fizycznej i aspektach zdrowotnych. W standardowym wyposażeniu urządzeń znajdują się liczne czujniki i algorytmy umożliwiające pomiar przebytych odległości, ilości spalonych kalorii, tętna czy monitorowanie snu. Smartband w trakcie treningu pomoże w utrzymaniu jego właściwego tempa, może również przypominać o konieczności ruchu, wypiciu odpowiedniej ilości płynów czy położeniu się spać. Zapewnia łączność ze smartfonem, a także standardowe funkcje zegarka takie jak wyświetlanie godziny, daty czy alarm.

Pulsometr, krokomierz czy licznik prędkości?

Do prostszych, ściśle związanych z określonym typem czynności lub pomiarów  akcesoriów należą pulsometry, krokomierze, zegarkowe GPS-y - trackery, a także liczniki prędkości. W zaciszu domowym przyda się także łazienkowa waga analityczna smart. Część z tych funkcjonalności z pozoru można uzyskać dzięki odpowiedniej aplikacji na smartfona. Jednak dedykowane urządzenia cechuje najczęściej większa dokładność pomiaru, a przede wszystkim dłuższa żywotność baterii i możliwość użytkowania.

Pulsometry z opaską piersiową są często wykorzystywane przez profesjonalnych sportowców do optymalizacji sesji treningowych. Trackery to przydatny gadżet wielbicieli turystyki czy wspinaczki górskiej. Rowerowe liczniki prędkości to proste i niezwykle przydatne akcesoria, dzięki którym sprawdzenie przejechanych odległości, czy też praca nad coraz lepszymi średnimi prędkościami stają się o wiele prostsze.

Aplikacje uzupełniające działanie akcesoriów

Większość z oferowanych na rynku urządzeń współpracuje z dedykowanymi aplikacjami na smartfona lub komputer. Łączą się bezprzewodowo przez Bluetooth, czasem również poprzez kabel. Dzięki oprogramowaniu można w prostszy sposób dokonać analizy osiągnięć, obejrzeć wykresy czy trasy, opracować plan działania na następne dni. Często dane z urządzenia mogą być wykorzystywane w kilku aplikacjach, by uzyskać różnego rodzaju informacje i wnioski. W wielu przypadkach to także szansa podzielenia się w mediach społecznościowych dokonaniami.

Niemal każdy smartfon też ma możliwości monitoringu aktywności użytkownika. Wbudowany akcelerometr, żyroskop, barometr czy GPS zbierają wybrane dane z użyciem aplikacji, która może je poddać analizie i wspierać treningi. Żeby telefon mógł być zawsze przy nas, trzeba wyposażyć go w  specjalne etui fitness. Jednak dosyć spore oraz najczęściej cenne urządzenia nie są tak poręczne, zwykle lepsze okazują się małe akcesoria dedykowane.

Sportowe kamery dla wyczynowców

Sportowe akcesoria kojarzy się często z kamerkami, na których osoby uprawiające wyczynowe sporty nagrywają swoje dokonania. Te urządzenia na przestrzeni lat przeszły metamorfozę, oferując sporo więcej. Wysokiej jakości dynamiczny obraz, miniaturowa konstrukcja, a czasem nawet moduł GPS pozwalają zapisywać działania i później je odtwarzać oraz weryfikować.

Nie tylko wielbiciele sportów ekstremalnych korzystają z kamer sportowych. Te niewielkie i wytrzymałe urządzenia pomagają w utrwaleniu radości ze wspólnych wypraw, rozgrywek czy intensywnych treningów. Mogą także pomóc w przygotowywaniu materiałów szkoleniowych dla innych osób.


Podsumowanie - jakie akcesoria treningowe warto kupić?

O wyborze gadżetów elektronicznych wspierających w treningu powinno zadecydować przede wszystkim ich docelowe wykorzystanie. Warto postawić na przedmioty funkcjonalne i ergonomiczne, o dobrych opiniach. Nie muszą być to najnowsze, topowe modele o wysokich cenach. Istotne jest, by posiadały możliwości, które będą faktycznie wykorzystywane.