Oglądając amerykańskie filmy i seriale, bardzo często widzimy, że ich bohaterowie mają w domu osobną garderobę. Przy każdej sypialni jest wnęka, w której mieszczą się ubrania. Albo też przechodząc z pokoju do łazienki, w przejściu ustawione są wielkie szafy na ubrania. W Polsce coraz częściej buduje się właśnie mieszkania i domy z wnękami przy sypialni, aby zorganizować pomieszczenie do przechowywania ubrań. Czy każdy musi je mieć?

W tym artykule przeczytasz o:

  • Garderoba – osobne pomieszczenie czy szafa w sypialni?
  • Półki, wieszaki i schowki – jak je zaplanować?
  • Gdzie trzymać sezonowe ubrania?
  • Akcesoria, które okażą się nadzwyczaj przydatne

Garderoba – osobne pomieszczenie czy szafa w sypialni?

Choć posiadanie garderoby jako osobnego pomieszczenia jest kuszące, niestety nie każdy ma na to miejsce. Bardzo częstym wyborem jest więc po prostu wstawienie szafy czy komody w sypialni, gdzie można przechować ubrania. Które rozwiązanie jest lepsze? Można powiedzieć, że po prostu wybór zależy od naszych preferencji lub warunków mieszkaniowych.

Przechowywanie ubrań w osobnym pomieszczeniu jest praktyczne i wygodne. W ten sposób niejako pozbywamy się z samej sypialni dużych mebli, które zagracają przestrzeń. Do garderoby można swobodnie wejść, przejrzeć ubrania, przebrać się, a nawet wstawić tam stolik z kosmetykami do pielęgnacji i zadbać o swoją urodę przed wyjściem. Mając do dyspozycji osoby pokój, mamy możliwość zabudować na przykład 3 ściany szafami, a to daje sporo miejsca na schowki.

Oczywiście w sypialni też można przeznaczyć sporo miejsca na ubrania. Dużo osób decyduje się na szafę do zabudowy, ponieważ można projektując mebel, wybrać indywidualnie rodzaje i wielkość półek oraz wieszaków na ubrania. Jest to też świetne rozwiązanie, aby mieć mini garderobę odpowiadającą naszym potrzebom. Zawsze można kupić też gotowe szafy i komody, które stylem będą odpowiadać naszemu mieszkaniu.

Czy trzeba ubrania przechowywać w osobnym pomieszczeniu? Nie, ale nie da się ukryć, że jest to po prostu wygodne. Istotne jest, aby ubrania były osłonięte od kurzu czy chronione przed wilgocią. To, czy będziemy je trzymać w osobnym pokoju urządzonym jako jedna wielka szafa, czy schowamy je do komody, ma już drugorzędne znaczenie.

Półki, wieszaki i schowki – jak je zaplanować?

Obojętnie czy będziemy urządzać garderobę, czy planować pojedyncze szafki w sypialni, trzeba to zrobić mądrze. Obecnie jest bardzo popularny trend wskazujący na minimalizm oraz nawet szafę kapsułową. Warto jednak zastanowić się, czy to, co jest popularne, u nas zda test. Nie każdy chce mieć tylko 20 ubrań lub też zmieści swój dobytek w pojedynczej szafce. Zatem zamiast iść za trendem, trzeba przemyśleć, co dla nas będzie najwygodniejsze.

Jak zaplanować pomieszczenie do przechowywania ubrań? Warto najpierw zajrzeć do swojej szafy. To, co nosimy, najczęściej będzie wyznacznikiem jakiego rodzaju półek, schowków czy wieszaków potrzebujemy. Przykładowo osoby, których szafa opiera się w 80% na dżinsach, t-shirtach bluzach i swetrach będzie potrzebować więcej półek i szuflad niż wieszaków. Natomiast osoba, która nosi białe koszule, garnitury lub sukienki, a nawet inne ubrania, które wykonane są z materiałów łatwo gniotących się, będzie potrzebować wieszaków w większej ilości niż półek. Kiedy przeanalizujemy swoje odzienie, będziemy mogli lepiej dostosować ilość oraz rodzaj mebli, potrzebnych do urządzenia garderoby.

A co z szafą w sypialni? Tu też wybierając mebel, można bazować na tej wiedzy. Warto jednak zauważyć, że wybierając gotowe meble, będą one wykonane uniwersalnie. Dając nam zarówno miejsce do powieszenia, jak i położenia ubrań. Jeśli to dla nas za mało, można dokupić wieszak stojący dla eleganckich rzeczy lub słupek z szufladami dla bluz czy bielizny.

Gdzie trzymać sezonowe ubrania?

Przechowywanie zimowych ubrań latem, a letnich zimą to problem każdej osoby. Obojętnie od tego, jakie mamy rozwiązanie do schowania ubrań i tak pora roku sprawi nam kłopot. Sporo osób po prostu praktykuje wyjęcie na wierzch ubrań na daną porę, a schowanie tych z poprzedniej. Taka wymiana zawartości szafy, jest bardzo praktycznym pomysłem, ale trzeba też mieć miejsce, aby schować bezpiecznie ubrania z poprzedniej pory.

Jeśli mamy strych lub nieużywane pomieszczenie w domu, w którym jest sucho, można pokusić się o zakup szafy tekstylnej i ułożenie tam ubrań, których nie będziemy nosić. Gdy nie mamy miejsca na takie rozwiązanie, warto kupić worki próżniowe i w nich poukładać niepotrzebne ubrania, a później wyssać z nich powietrze odkurzaczem. Zwłaszcza w przypadku dużych objętościowo rzeczy jak zimowe kurtki, ten sposób świetnie się sprawdzi. Takie worki można później włożyć nawet pod łóżko i wyjąć je, gdy zajdzie potrzeba.

Ubrania można spakować też w organizery lub płaskie kosze. Ich wielkość zwykle pozwala na wsunięcie ich pod łóżko lub ułożenie na dnie szafy. Zatem można wykorzystać wolną powierzchnię do przechowywania rzeczy, a jednocześnie mieć do nich łatwy dostęp, gdy jednak okażą się potrzebne.

Akcesoria, które okażą się nadzwyczaj przydatne

Urządzając szafę lub garderobę, też potrzebne nam będą pewne akcesoria. Choćby do wieszaka stojącego potrzebne będą pojedyncze wieszaki, aby rozwiesić ubrania. Także do drążka w standardowej szafie trzeba kupić odpowiednie akcesoria do wieszania ubrań. Obecnie popularne są choćby wieszaki welurowe. Nie tylko wyglądają ładniej od standardowych, ale i są bardziej praktyczne. Ubranie zawieszone na welurowym wieszaku nie zsuwa się z niego tak szybko, jak z plastikowego elementu. Zatem nawet bardziej śliskie ubrania będą pozostawać na miejscu i nie spadną przy wyjmowaniu innych ubrań.

Do szuflad lub na półki warto dodać organizer z przegródkami. Można kupić pudełka różnej wielkości oraz o różnym ułożeniu przegródek. Mniejsze kieszonki sprawdzą się na skarpetki i bieliznę, a większa na t-shirty. Można kupić też przedmioty, które wyglądają jak deseczki o formacie A4. Takie elementy służą jak mini szufladki, na których układa się pojedynczo t-shirty. Dzięki nim można wyjąć konkretną bluzkę, którą chcemy nosić bez robienia bałaganu w szafce.

Zawsze przyda się też schowek na buty. Jeśli trzymamy je na spodzie szafy, można kupić specjalne organizery i podpórki do obuwia, aby nie traciło swojego kształtu. Jeśli mamy miejsce, możemy po prostu kupić ławkę bambusową z półkami. Żeby wygodnie włożyć buty, wystarczy na niej usiąść, a obuwie zdjąć z półki. Taki mebel 2w1 z pewnością jest świetnym rozwiązaniem, nawet jeżeli mamy mało miejsca w przedpokoju.