Niemal w każdym domu i mieszkaniu w strefie wejściowej znajduje się przedpokój, wiatrołap czy hol. Najczęściej wydzielone pomieszczenie czy wnęka, czasami tylko umowna strefa oddzielona wycieraczką czy szafką powinna pozwalać na przechowywanie odzieży wierzchniej i obuwia. Urządzenie przedpokoju może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy jest to niewielka przestrzeń. Warto zadbać o jej funkcjonalność, nie zapominając jednak również o walorach estetycznych. Aranżujesz przedpokój i zastanawiasz się, jakie meble oraz dodatki w nim umieścić? A może chcesz zmienić wystrój tego wnętrza i szukasz inspiracji? Sprawdź nasze propozycje:

  • Wieszaki, haczyki, stojaki - co wybrać?
  • Lustro w przedpokoju - jakie warto wybrać?
  • Różne oblicza szafki na buty
  • Komoda w przedpokoju sprzyja dobrej organizacji
  • Pufy, krzesła i stołki do przedpokoju
  • Pojemna szafa lub zabudowa dla optymalnej estetyki
  • Detale podkreślające charakter wnętrza
  • Elegancki i ergonomiczny przedpokój - podsumowanie

Wieszaki, haczyki, stojaki -  co wybrać do przedpokoju?

Zasadnicza funkcja, do jakiej wykorzystywany jest przedpokój to zwykle krótkotrwałe przechowywanie odzieży wierzchniej oraz obuwia. Możliwość odwieszenia w bezpieczne miejsce kurtki czy płaszcza, a także parasola lub nakrycia głowy jest dla wszystkich wyjątkowo naturalna. Haczyki, stojaki do zawieszenia odzieży, a może klasyczne wieszaki w garderobie? Co najlepiej sprawdzi się w tej roli?

Aktualnie w sprzedaży znajduje się niejeden zestaw do przedpokoju, w skład którego wchodzą elementy pozwalające na odwieszenie odzieży. Może być to na przykład panel z hakami, uzupełniony lustro czy szafkę na buty. Dzięki zestawom przedpokój ma spójny wygląd, a konstrukcja mebli zwykle jest dobrze przemyślana nawet do niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo zawsze można uzupełnić ją o haczyki na przykład przykręcone do ściany, czy też półkę na czapki i kapelusze.

Wolnostojący wieszak na odzież to zwykle propozycja pozwalająca wykorzystać niewielką przestrzeń. Jednak wiele modeli z ciekawym design może stanowić efektowną dekorację wnętrza, niekoniecznie w stylu retro. Naturalne drewniane wieszaki w stylu skandynawskim, nowoczesne metalowe konstrukcje czy minimalistyczne formy mogą wpasować się w każdą przestrzeń. Warto zastanowić się nad ilością haczyków oraz ich wysokością, aby również pod kątem ergonomii akcesorium to mogło się sprawdzić.

Lustro w przedpokoju - jakie warto wybrać?

Kolejnym elementem uznawanym za standard w przedpokoju jest lustro. W tej kwestii lepiej stawiać na rozwiązania odbiegające od minimalizmu - duże tafle luster mają bowiem wiele zalet. Obok możliwości przejrzenia się - całej sylwetki przed wyjściem z domu, lustro odbija światło i rozjaśnia przestrzeń, zwykle mimo wszystko dość ciemną w przedpokoju. Dodatkowo w niewielkich pomieszczeniach może je optycznie powiększać, dodając głębi.

Jeżeli jest taka możliwość, warto nawet pokusić się o dwa lustra lub lustro i lustrzane dodatki w przedpokoju. Podwójne odbicie sprawia, że pokój wydaje się większy. Panel lustra od podłogi czy sufitu, albo lustrzane drzwi w garderobie to świetny sposób na dodanie przestrzeni charakteru. Dodatkowe oświetlenie lustra, opcja 3D czy podświetlenie od tyłu popularne w lustrach łazienkowych sprawdzi się również w przedpokoju.

Dobrym rozwiązaniem dla mniejszych powierzchni jest również lustro na panelu z wieszakami, które może być częścią zestawu mebli do przedpokoju. To rozwiązanie sprawdza się od lat, a może przybierać bardzo różnorodne formy. Proste i klasyczne, a także szlifowane, zdobione, w nietypowych kształtach. Warto jednak zadbać o to, by lustro stylistyką pasowało do wnętrza, a jego dekoracje nie były przeładowane.

Różne oblicza szafki na buty

Przechowywanie butów ułożonych na podłodze nie jest najlepszym wyjściem, zwłaszcza gdy na niewielkiej przestrzeni chcesz zmieścić kilka par. Szafka, półka czy stojak na buty będzie lepszym rozwiązaniem. Jaka wersja się sprawdzi? Wszystko zależy od potrzeb, dostępnej przestrzeni oraz ilości par obuwia do przechowywania. Nie bez znaczenia może okazać się także rozmiar obuwia, w szczególności w przypadku tych wychodzących poza standardy.

Ciekawym rozwiązaniem do przedpokoju jest szafka na buty z siedziskiem. Tapicerowana miękka powierzchnia zapewnia wygodne siedzenie podczas ubierania czy ściągania butów, a w zależności od modelu może kryć pod wiekiem dodatkowy schowek. Poniżej znajdują się półki lub odchylane szuflady na kilka par obuwia. Tego typu konstrukcja może być elementem kompletu do przedpokoju, zintegrowana z komodą na drobiazgi.

Właściciele większej ilości par butów, które mają być przechowywane w przedpokoju, mogą zdecydować się na inne rozwiązania. Do ciekawych należą modułowe regały rurkowe, które można w różny sposób łączyć, tworząc dopasowaną do przestrzeni konstrukcję. Bez obaw możesz umieścić ją w szafie garderoby. W podobny sposób wykorzystasz również specjalne pudełka na buty. Innym rozwiązaniem będą ekologiczne otwarte bambusowe regały na buty, czy też szafki wiszące idealne w nowoczesnej albo niewielkiej przestrzeni.

Komoda w przedpokoju sprzyja dobrej organizacji

Meble w przedpokoju nie mogą jednak ograniczać się jedynie do wieszaka czy szafki na buty, gdyż zwykle w przestrzeni tej przechowuje się wiele innych akcesoriów. Aby każde z nich znalazło swoje miejsce, a przestrzeń nie była zagracona i pozwalała na dobrą organizację, warto kupić również inne chętnie wybierane meble do przedpokoju. Pokazują to popularne komplety mebli przedpokojowych, na które nieraz składa się także komoda, szafa czy konsola albo stolik. Jak je wybrać?

Często sklepy z meblami sprzedają systemy modułowe o uniwersalnym przeznaczeniu, mogące sprawdzić się w salonie, sypialni czy właśnie przedpokoju. Wtedy wśród mebli z jednej linii wybierasz to, co wpisuje się w przestrzeń przedpokoju. Można także dobierać meble indywidualnie, by podkreślały unikalny styl Twojego mieszkania czy domu, jednak ważne, by pasowały do siebie i zapewniały zakładaną funkcjonalność.

Konsola oprócz dekoracji będzie świetnym miejscem na odłożenie na chwilę drobiazgów, podobnie jak niewielki stolik. Pojemna komoda albo szafka pomieści akcesoria odzieżowe czy galanterię. Każda z szuflad czy półek może być przeznaczona na inny typ akcesoriów. Często przydaje się również specjalna skrzynka na klucze, która pomoże wyrobić zdrowy nawyk odkładania ich na miejsce, by już się nie gubiły.

Pufy, krzesła i stołki do przedpokoju

Czy w przedpokoju albo holu powinno znajdować się miejsce do siedzenia? Praktyka mówi, że jest to rozwiązanie konieczne, by osoby ściągające obuwie miały optymalne warunki do wykonywania tej czynności. Co wstawić do tej przestrzeni - krzesło, fotel, pufę, ławkę czy stołek? Sprawdzających rozwiązań jest wiele, a możliwość ich wykorzystania zależy ściśle od dostępnej przestrzeni i stylu, w jakim chcesz utrzymać przedpokój.

Jeżeli w przedpokoju masz ochotę stworzyć przytulny kącik do zmiany obuwia, rozważ meble tapicerowane. Wygodna pufa może nie tylko ciekawie wyglądać i zapewniać komfort, ale również być miejscem do przechowywania. Jeżeli dysponujesz odpowiednią przestrzenią, również fotel może się sprawdzić. Niewielkie stołki czy krzesła ustawione przy stoliku albo konsoli to także warte uwagi opcje.

W przedpokoju domu, w którym mieszka większa ilość ludzi mogą sprawdzić się także funkcjonalne szafki z siedziskiem albo ławki. Często mają one miejsce do przechowywania obuwia lub akcesoriów. Przedpokój w stylu rustykalnym czy etnicznym to miejsce na kufer ze schowkiem, który będzie jednocześnie miejscem do siedzenia. Takie meble powinny wpisywać się w wystrój wnętrza, korespondować z jego wybranymi elementami.

Pojemna szafa lub zabudowa dla optymalnej estetyki

Trendy ostatnich lat pokazują, że w przedpokojach czy holach świetnie sprawdzają się garderoby lub szafy, również te w zabudowie. Zamknięcie za obszernymi drzwiami wszystkich okryć, obuwia i akcesoriów ma wymiar estetyczny oraz funkcjonalny. Doceniają je miłośnicy porządku, a także tak zwani bałaganiarze, gdyż za drzwiami łatwo ukryć nieład.

Jeżeli decydujesz się na szafę do przedpokoju, dobrze przemyśl jej wielkość oraz układ funkcjonalny. Po jej wstawieniu nadal musi pozostać dostatecznie duża przestrzeń na swobodną zmianę odzieży i obuwia. Zastanów się, co będziesz w niej przechowywać, jaka wysokość, ilość półek czy drążków na wieszaki będzie najlepsza. W przedpokoju warto umieszczać szafy z lustrami, które optycznie dodadzą przestrzeni. Modne szafy z nóżkami natomiast wydają się optycznie lżejsze, mniej dominują wnętrze.

Szafa nie powinna przytłaczać wnętrza, dlatego często wykorzystuje się możliwość zabudowy wnęki lub wydzielenia w przedpokoju dodatkowego pomieszczenia na garderobę, pełniącą niekiedy również funkcję pomieszczenia gospodarczego. Ustawienie w garderobie ruchomych relingów na ubrania czy zapobiegającej kurzeniu się ubrań szafy tekstylnej to jedno z rozwiązań. Warto przestrzeń wyposażyć w półki, kosze i inne elementy do skutecznego przechowywania.

Detale podkreślające charakter wnętrza

Aranżacja przedpokoju nie kończy się na meblach. Dobrze dobrane dodatki potrafią zadecydować o całościowym odbiorze tego pomieszczenia czy strefy. To nie tylko czysto dekoracyjne elementy, ale również elementy wyposażenia. Dobre doświetlenie, zabezpieczenie podłogi, organizacja drobiazgów - mogą być ergonomiczne i jednocześnie piękne.

Detale również mogą zapewniać funkcjonalność. Wewnętrzna wycieraczka do butów czy ociekacz potrafią przybierać estetyczne i ciekawe formy, a w okresie jesienno-zimowym bywają nieodzowne. Stojak na parasole pozwoli uniknąć zachlapania podłogi, a jednocześnie może być piękną ozdobą. Ciekawy dodatek to również tablica do zapisków rodzinnych, na której można zostawiać ważne notatki czy przyczepiać listę zakupów, by nie zapomnieć o niej przy wyjściu z domu.

Przedpokój w wielu domach jest miejscem na galerię zdjęć rodzinnych czy motto mieszkańców. Niektórzy decydują się również w tej przestrzeni eksponować dzieła sztuki czy inne ciekawe ozdoby. Wszystko zależy od gustu i możliwości, oraz ogólnego wystroju wnętrza.

Elegancki i ergonomiczny przedpokój - podsumowanie

Aranżacja przedpokoju to wieloaspektowe zadanie, jednak dzięki dostępności wielu nowoczesnych rozwiązań można dokonać jej we własnym zakresie. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o estetyce, ale również funkcjonalności wnętrza. Co więcej, dobór mebli i dodatków powinien być podyktowany całością projektu przedpokoju, aby jego poszczególne elementy pasowały do siebie. Zadbaj zatem o swoją strefę wejściową do domu czy mieszkania i zaplanuj jej optymalne i piękne wykorzystanie.