Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności w praktyce? Uczynienie malucha czy starszaka opiekunem niewielkiego gryzonia może być całkiem dobrym pomysłem. Oczywiście będzie wymagało to również nieco pracy ze strony rodzica albo opiekuna, ale może dać wiele korzyści. Które gryzonie nadają się do hodowli w domu z dziećmi, jakie z nich sprawdzą się najlepiej w określonych sytuacjach? Myszki, szczury, chomiki, świnki morskie czy szynszyle, a nawet króliki miniaturki wymagają odpowiedniego przygotowania ich miejsca do życia. Warto także poznać zasady opieki nad nimi oraz zgromadzić niezbędne akcesoria i jedzenie. Przeczytaj więcej:

  • Zasada pierwsza - zwierzę to nie przedmiot
  • Jak przygotować się do hodowli myszek?
  • Czy szczurki hodowlane to dobre zwierzęta dla dzieci?
  • Różne gatunki chomików w domu - jak zacząć?
  • Zaadoptuj z dzieckiem świnki morskie
  • Czy szynszyla to dobre zwierzątko dla alergików?
  • A może królik miniaturka?
  • Które zwierzę wybrać dla dziecka? - podsumowanie

Zasada pierwsza - zwierzę to nie przedmiot

Zanim podejmiesz świadomą decyzję o zakupie czy przygarnięciu zwierzaka, musisz dokładnie przemyśleć motywację. Jeżeli będzie to gryzoń dla dziecka, musi znać ono podstawową zasadę - zwierzę to istota żyjąca, czująca, a nie zabawka czy przedmiot. Zanim zadecydujesz, czy maluch albo starszak jest w stanie podjąć się wyzwania opieki nad gryzoniem, ucz, zadawaj pytania, przyzwyczajaj do regularnych obowiązków bez względu na sytuację.

Pamiętaj także, że nawet jeżeli gryzonia kupujesz dla starszego dziecka, zawsze będzie to dla Ciebie pośrednia odpowiedzialność. Nawet gdy dziecko dobrze sobie radzi, trzeba dyskretnie kontrolować, czy zwierzęciu nie dzieje się krzywda.  Mierz również siły na zamiary i nowego domownika wybieraj pod kątem dostosowania do warunków w domu, dostępnej przestrzeni, innych domowników i zwierząt, a także samego poziomu rozwoju dziecka.

Wracając do zasady, że zwierzęta, nawet te niewielkie myszki czy chomiki to nie zabawki ani przedmioty, również ich zakup powinien być odpowiedzialny. Warto uświadomić dziecko, dlaczego zwierzak w taki, a nie inny sposób zostaje nabyty. To przede wszystkim kupowanie z odpowiedzialnych hodowli albo nawet adopcja, świadomość konieczności dbania o stan zdrowia pupila.

Jak przygotować się do hodowli myszek?

Myszy hodowlane są niewielkimi gryzoniami przystosowanymi do chowania w domu, w terrariach lub klatkach. To dobra propozycja niewielkiego zwierzaczka dla dzieci, ale raczej starszych, przynajmniej 10-letnich. Myszy są stosunkowo szybkie, a zarazem delikatne, płochliwe. Nie wchodzą w głębsze interakcje z człowiekiem, ich proces oswajania nie jest prosty. Białe myszki albinosy albo łaciate, zwykle białe z czarnymi łatkami, szare, brązowe to najczęściej spotykane odmiany myszy domowej hodowlanej.

Wbrew pozorom delikatne myszki hodowlane mogą żyć stosunkowo długo, bo nawet 4 lata. Należy jednak zapewnić im dobre warunki życia. Nawet jeżeli dziecko zadeklarowało opiekę nad zwierzęciem, to na rodzicu spoczywa pełna odpowiedzialność za weryfikowanie, czy wszystkie kwestie związane z pielęgnacją są na właściwym poziomie.

Myszki najlepiej czują się w klatkach, a nie w akwariach, przy czym należy zwrócić uwagę, by pręty nie były oddalone od siebie na więcej niż 5 mm. Mogą mieć wyższe dolne ścianki z tworzywa, aby chronić myszki przed przeciągami. Pożywienie podstawowe dla myszy hodowlanych bez trudu można znaleźć w działach zoologicznych sklepów. Trzeba również zadbać o dostęp do świeżej wody. Odpowiednie podłoże dla myszek to czyste trociny lub ściółka bawełniana albo drzewna. Podobne przygotowania będą niezbędne, gdy zdecydujesz się na nieco większy gatunek gryzoni - myszoskoczków.

Czy szczurki hodowlane to dobre zwierzęta dla dzieci?

Nieco większe od myszy i myszoskoczków szczury hodowlane, choć przez niektórych niezbyt pozytywnie kojarzone, to doskonałe gryzonie również dla nieco starszych dzieci. Tu granica wieku może być nieco niższa niż w przypadku myszy, choć wiele zależy oczywiście od dojrzałości i przygotowania dziecka. Szczurki cechuje widocznie wyższa inteligencja, są bardziej kontaktowe, łatwiej można też je oswoić.

Szczury wymagają nieco większej przestrzeni do życia, warto zainwestować w sporą klatkę, minimum 40 na 40 centymetrów w podstawie. W jej wnętrzu należy zadbać o akcesoria do zabawy, tunele, dodatkowe piętro czy miejsce na legowisko albo domek. Warto zakupić wcześniej też zapas ściółki do klatki oraz podstawowej karmy, miseczkę albo karmidło oraz poidełko.

Podobnie jak większość gryzoni, szczury są zwierzętami stadnymi, dlatego hodowla pojedynczych zwierząt nie jest dobrym pomysłem, chyba że można zapewnić im własne towarzystwo regularnie codziennie przez długi czas. Właściwie pielęgnowane dwa szczurki łatwiej się oswoją, mają też szansę na dłuższe życie, maksymalnie do około 5 lat.

Różne gatunki chomików w domu - jak zacząć?

Chomiki kojarzone z miękkimi, puszystymi kuleczkami uznawane są przez wiele osób za dobre, stosunkowo łatwe w opiece zwierzęta dla dzieci. Nie są tak delikatne jak myszki, jednak nadal to małe gryzonie nieodpowiednie do wyłącznej opieki dla przedszkolaka. Chomiki syryjskie, dżungarskie, malutkie, chińskie to dalecy krewniacy myszy i szczurów i w hodowli mają podobne wymagania.

Przed zakupem chomika warto zadbać o odpowiedni niezbędnik dla pupila. To podobnie jak w przypadku szczurków czy myszek klatka, domek, zabawki czy poidło, a także dobrej jakości gotowa karma. Warto także zapoznać się ze szczegółami hodowli zwierzaka kupując odpowiednie książki czy oglądając rzetelne materiały filmowe.

Zaadoptuj z dzieckiem świnki morskie

Świnka morska, a właściwie kawia domowa potrafi być już sporo większym niż poprzednio omawiane zwierzęta gryzoniem. Jest wiele ras hodowlanych tego zwierzęcia, różniących się między sobą nieznacznie wielkością, umaszczeniem, długością oraz typem futerka. To niezwykle piękne, ale i dość wymagające zwierzaki. Najlepiej kupować je od sprawdzonego hodowcy lub właśnie adoptować.

Świnkom morskim trzeba przygotować przestronną klatkę, dla dwóch o wymiarach przynajmniej metr na 0,6 metra. Niezbędna jest także miska na pokarm, poidło na świeżą wodę, najlepiej dwa paśniki na paszę zieloną oraz siano, a także domek. To zwierzę do zdrowego rozwoju wymaga wybiegu, wychodzenia na zewnątrz, na trawę, dlatego najwygodniej będzie hodować ją osobom posiadającym własne ogrody.

Czy szynszyla to dobre zwierzątko dla alergików?

Szynszyle są pięknymi, całkiem sporych rozmiarów gryzoniami, jednak niespecjalnie lubiącymi intensywne towarzystwo ludzkie. Same szynszyle raczej nie uczulają, ale trociny, ślina już mogą. Szynszyle wymagają dużo ruchu i aktywności, nie tylko w obszernej klatce. Są dość wymagające, dlatego raczej nie nadają się dla młodszych dzieci. Obok wspomnianej wysokiej klatki potrzebny im  standardowy zestaw akcesoriów, a także odpowiednio wysoka miska z piaskiem do kąpieli.

Nieco podobne do szynszyli koszatniczki są często wybierane z uwagi na ich większą przyjazność, łatwiejsze oswojenie, choć sporo zależy tu od charakteru zwierzęcia oraz podejścia opiekuna. Zwierzaki sporo łączy, wymagają podobnych warunków bytowych, również sporo ruchu, tyle że szynszyle prowadzą raczej nocny tryb życia, zaś koszatniczki dzienny. 

A może królik miniaturka?

Wbrew niektórym twierdzeniom wynikającym prawdopodobnie z uwagi na pewne podobieństwo króliki miniaturki nie są gryzoniami. Należą one do rzędu zajęczaków, chociaż opieka nad nimi w domu może przypominać hodowlę na przykład świnek morskich. Królik miniaturka to dość spore zwierze, w zależności od rasy osiągające wagę od około 700 gramów do nawet 3 kilogramów w przypadku zwierząt spoza oficjalnych hodowli.

Królik miniaturowy od małego powinien być socjalizowany, oswajany, aby nadawał się do życia z dziećmi, kontaktu. Potrzebuje obszernej klatki, a także odpowiednich akcesoriów i zabawek dla uniknięcia nudy. Najlepiej hoduje się je pojedynczo. Wymaga wypuszczania z klatki, aby mógł zażyć codziennej dawki ruchu. Jeżeli będzie wychodzić na zewnątrz, warto wyposażyć się w specjalne szelki oraz smycz.

Króliki żyją dłużej od gryzoni, dobrze pielęgnowany zdrowy osobnik może dożyć nawet 10 lat. Podstawowe elementy opieki nad królikiem można powierzyć nawet kilkulatkowi, jednak nadal to rodzic powinien dbać o zwierzę. Warto również pamiętać, by małych dzieci nigdy nie zostawiać sam na sam z żadnym zwierzęciem.

Które zwierzę wybrać dla dziecka? - podsumowanie

Jaki gryzoń będzie najlepszy dla dziecka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż większość ze zwierzątek sprawdza się w określonych sytuacjach. Przemyślany i świadomy wybór gryzonia, dostosowany do wieku, możliwości dziecka, a także warunków, jakie możecie mu zapewnić, będzie dobrą decyzją. Maleńkie myszy, inteligentne szczurki, słodkie różnorodne chomiki czy świnki morskie, a także większe szynszyle, koszatniczki czy popularne zajęczaki - króliki miniaturki mogą nauczyć dziecko odpowiedzialności, systematyczności, opiekowania się słabszym, zależnym istnieniem. A wszystkie te umiejętności są wyjątkowo przydatne zarówno w dzieciństwie, jak i dorosłym życiu.