Zabawka, przyrząd gimnastyczny, akcesorium treningowe - sposobów na wykorzystanie hula-hoop jest mnóstwo. Tą często całkiem niepozorna obręcz wykonana z tworzywa sztucznego lub innych materiałów zna niemal każdy. Historia hula-hop sięga wiele wieków wstecz, a mnogość rodzajów potrafi przywrócić o zawrót głowy. Jak zmieniał się wygląd i przeznaczenie tego gadżetu? Co stanowi o jego fenomenie i stale powracającej popularności? Dowiedz się więcej:

 • Historia hula hop na przestrzeni wieków
 • Amerykański boom na plastikowe obręcze
 • Obręcz jako przyrząd w gimnastyce artystycznej
 • Hula-hoop w treningu fitness i odchudzaniu
  • Wybór hula-hoop do zabawy i treningu
 • Ćwiczenia i rekordy hula-hoop

Historia hula hop na przestrzeni wieków

Pierwsze wzmianki o gadżecie przypominającym współczesne hula hop sięgają starożytności. To przyrząd wykorzystywany prawdopodobnie przez dzieci w starożytnym Egipcie do zabawy. Wykonane z suszonych pędów winorośli czy splecionej suszonej trawy obręcze mogły być turlane, rzucane czy kręcone. Podobne zabawki popularne były także w Anglii około XIV wieku, często wykonane z nieco trwalszych materiałów, na przykład drutu. Jednak to w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił wielki boom na hula-hoop, którego nazwa jest prawdopodobnie połączeniem nazwy hawajskiego tańca hula oraz angielskiego określenia na pętlę, obręcz. Popularyzatorem kolorowej i prostej zabawki wykonanej z tworzywa sztucznego była amerykańska firma z Kalifornii. Dzięki wielkiemu sukcesowi w Stanach również kraje przyjęły pomysł na prosty gadżet, który powoli stawał się nie tylko zabawką, ale również przyrządem treningowym oraz gimnastycznym.

Amerykański boom na plastikowe obręcze

To, że obecnie niemal każdy zna określenie hula-hoop i wie, na czym może polegać zabawa zawdzięczać można amerykańskiej firmie Wham-O. To oni dzięki opracowaniu prostego, kolorowego plastikowego gadżetu i jego promocji bezpośredniej na placach zabaw wśród dzieci sprzedali w niezbyt łatwych gospodarczo czasach blisko 20 milionów tych gadżetów. Ciekawostką może być również fakt, że zabawka uratowała od bankructwa przedsiębiorstwo naftowe Phillips Petroleum Company, które wykorzystało zalegający na magazynach polietylen do produkcji kolorowych obręczy. Choć obecnie moda na kręcenie hula hoop nie jest tak powszechna jak kiedyś, stało się ono kultowym przyrządem znanym na całym świecie.

Obręcz jako przyrząd  w gimnastyce artystycznej

Obręcz to jedne z podstawowych przyrządów gimnastycznych obok liny, piłki, maczug i wstążki w gimnastyce artystycznej. To z nią najczęściej rozpoczyna się przygoda młodych gimnastyczek w treningu. Pozwala w naturalny sposób ćwiczyć koordynację ruchową oraz mięśnie niemal wszystkich partii ciała. Obręcze w gimnastyce wykonywane są często z drewna, mogą mieć różne kolory lub jednolitą barwę. Muszą ważyć przynajmniej 300 gramów, a ich średnica wynosi od 51 do 90 centymetrów. Imponujące układy z obręczą są jednym z podstawowych elementów zawodów gimnastycznych na różnych szczeblach zaawansowania.

Hula-hoop w treningu fitness i odchudzaniu

Hooping, czyli określenie kręcenia bądź innych ćwiczeń z kołem jest popularny wśród osób trenujących różne odmiany fitnessu. Intensywnie wykonywane obroty w pasie, na biodrach, kończynach czy nawet szyi potrafią przyczynić się do spalania dużej ilości kilokalorii, ale także aktywnego treningu mięśni. Hula-hoop może także służyć do wykonywania ćwiczeń rozciągających na macie, albo też koordynacyjnych w podrzutach czy przeskokach. Podobnie polecane jest osobom chcącym zrzucić kilka zbędnych kilogramów jako jedna z dodatkowych aktywności fizycznych. Wbrew pozorom kręcenie nawet zwykłym kołem nie jest takie proste.

Wybór hula-hoop do zabawy i treningu

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych modeli obręczy hula-hoop, zarówno w sklepach sportowych, jak i tych z zabawkami. Często wybierane modele to:

 • Lekkie jednoczęściowe koła z tworzywa sztucznego,
 • Świecące hula-hoop dla dzieci lub na festiwale,
 • Hula hop z wypustkami masującymi,
 • Hula-hoop modułowe,
 • Obręcz z obciążnikami do intensywnego treningu,
 • Obręcz z niepalnego tworzywa do ćwiczeń z ogniem.

Aby klasyczne koło hula było dopasowane do użytkownika, należy wziąć pod uwagę wzrost - odległość kolców biodrowych od podłoża, a także budowę ciała. Wspomniana odległość powinna odpowiadać średnicy koła. Osoby o większych rozmiarach powinny mieć nieco większe koło, aby ćwiczenia były bardziej komfortowe.

Ćwiczenia i rekordy hula-hoop

Już na początku popularyzacji hula-hoop w połowie XX wieku pojawiło się wiele osób, które chciały ustanowić a później pobić rekordy w ćwiczeniach z kołem. To nie tylko najdłużej wykonywane bez przerwy ćwiczenie z hula, ale także największa ilość kół kręconych jednocześnie czy koło o największym obwodzie. Same ćwiczenia mogą być bardzo zróżnicowane, zwykle dość mocno ogólnokondycyjne, potrafiące wprawić w ruch mięśnie głębokie. Lekko elastyczne koła z powodzeniem są wykorzystywane w ćwiczeniach rozciągających, pilates. Również elementy gimnastyki artystycznej z obręczą to bardzo chętnie wykonywane ćwiczenia, także w ramach klasycznych lekcji wychowania fizycznego w szkole.

Hula-hoop to niezwykle proste akcesorium o długiej historii i bogatych możliwościach. Warto w ramach domowego zestawu akcesoriów sportowych mieć także koło, które nie należy do drogich gadżetów podobnie jak gumy czy piłka rehabilitacyjna. Dzięki niemu i regularnym ćwiczeniom gibkość, koordynacja i wydolność organizmu mogą znacząco wzrosnąć.