Dzieci to nasz skarb, a więc chcemy, aby miały wszystko, co najlepsze. Dotyczy to również urządzania ich własnego pokoju. Rodzice najczęściej decydują się przenieść do własnego pokoju dopiero kilkulatka. Choć i nowo narodzone dzieci mogą mieć swoje pokoiki, w których śpią, a potem, gdy podrosną, mogą się w nich bawić. Jednak urządzenie pokoju dla dziecka w każdym wieku może być problematyczne. Trzeba wybrać odpowiednie meble, łóżko, szafki i schowki na zabawki, czy wreszcie pomyśleć o tym, jak pokój ma dorastać wraz z dzieckiem. Jest naprawdę wiele opcji, które pozwolą na urządzenie pokoju, który będzie przez wiele lat spełniał swoje funkcje i dziecku się nie znudzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy trzeba urządzać pokój dla niemowlaka?
  • Miejsce dla kilkulatka, które ma rosnąć z nim
  • Pokój nastolatka – o czym warto pamiętać?
  • Uniwersalne rozwiązania dla każdego

Czy trzeba urządzać pokój dla niemowlaka?

Każdy ma inne warunki mieszkaniowe, ale sporo osób chce, aby maluch przez pierwsze miesiące życia mieszkał z nimi w sypialni. Dlatego to właśnie w sypialni rodziców wstawiane jest łóżeczko, w którym śpi niemowlę. Oczywiście są też osoby, które urządzają osobny pokój i tam wstawiają łóżeczko. Nie ma w tym nic złego. Po prostu każdy rodzic wybiera bardziej komfortowe dla niego rozwiązanie.

Pojawia się jednak zawsze kwestia sporna, czy niemowlak musi mieć pięknie urządzony pokój? W każdym czasopiśmie czy artykułach internetowych można zobaczyć pięknie zorganizowane małe pokoiki z wieloma zabawkami, kolorowymi tapetami i uroczymi mebelkami. Tak naprawdę pokój dla maleństwa musi być wygodny dla jego rodziców. Konieczne jest wstawienie łóżeczka, wygodnego fotela lub nawet kanapy do spania, szafek, w których można schować dziecięce ubranka i przewijaka. Dodatkowe elementy, jak bajkowe tapety, mini wigwamy urocze obrazki albo ogromne misie będą służyć zadowoleniu rodziców. Każdy chce mieć ładne wnętrze, a pokój dla dziecka zawsze musi być najładniejszy. Samym niemowlakom warto zapewnić elementy, które wpływają na ich rozwój. Może to być korzystanie z kolorowych zabawek czy różnych kształtów i faktur, które nauczą się rozpoznawać.

Najważniejsze jest jednak wyposażenie łóżeczka w wygodny materac dziecięcy. Niemowlęta potrafią przespać kilkanaście godzin na dobę. Dlatego wygodne łóżeczko to podstawa, aby dziecko podczas snu mogło spokojnie rosnąć i odpoczywać. Istotne jest też, aby materac chronił malucha podczas odpoczynku. A też działał profilaktycznie i bronił przed wadami postawy. Niestety w dobry materac trzeba sporo zainwestować. Zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka powinny być priorytetem. Jak więc szukać materaca dla niemowlaka? Bardzo popularne są materace w kształcie łódeczki. Zapewniają one, że maluch będzie leżał na środku. Materiał, z jakiego wykonane jest podłoże, musi być antyalergiczny i zapewniający ochronę przed drobnoustrojami. Dobrze jest, jeśli ma atest.

Materac dla niemowlaka nie musi być bardzo miękki. Wręcz przeciwnie dużo ekspertów wypowiada się, że dobrze jest wybrać model średnio twardy. Na początku maluch waży niewiele, ale jego waga szybko się zmienia i w ciągu kilku miesięcy zwiększy się kilkukrotnie. A wybierając średnio twardy materac, dziecko będzie mogło z niego korzystać bardzo długo, bez obaw, że nie będzie mu wygodnie. Jego wielkość powinna być dopasowana do wymiarów łóżeczka. Najlepiej sprawdzić dane od producenta. Idealnie dopasowany materac będzie najwygodniejszy.

Miejsce dla kilkulatka, które ma rosnąć z nim

Pokój dla dziecka, które chodzi do przedszkola lub zaczyna szkołę, musi spełniać więcej funkcji. Kuszący może być zakup małych mebelków, które dopasowane będą do obecnego wzrostu dziecka. Aczkolwiek warto się zastanowić, ile razy chcemy zmieniać umeblowanie, zanim maluch dorośnie i będzie chciał mieć pokój w wybranym przez siebie stylu. Większość rodziców patrzy na potrzeby dziecka w tej chwili. A zatem jego mały wzrost, problem z dosięgnięciem do wyższych półek czy kontrast, z tym jak dziecko wydaje się niewielkie, gdy siedzi na krzesłach dla dorosłych. Jednak jest to tylko pozorne, że musimy kupować miniaturowe rzeczy dla dzieci.

Lepiej zainwestować raz, ale w meble, które mogą rosnąć z dzieckiem lub zmienią swoją funkcję, gdy ono podrośnie. Na rynku mebli można znaleźć łóżka i biurka, których wymiary można dowolnie i samodzielnie zmieniać. Przykładowo są łóżka, które można rozciągnąć i rozszerzyć, a wtedy z małego łóżeczka dziecięcego stają się stelażem dla małej damy czy młodego kawalera. Tak samo biurka. Choć ich blat może być początkowo za duży, to można opuścić w nim nóżki, aby i kilkulatek przy nim wygodnie siedział. A kiedy podrośnie, również wyregulować biurko na wyższy poziom. Co prawda takie wielofunkcyjne meble są droższe od mini mebelków, ale są też wieloletnie. Nie trzeba ich będzie po roku wymieniać.

Dzieci lubią motywy bajek i kolorowe zabawki. Może się to też przekładać na wystrój wnętrza pokoju. Kolorowe półki, które wycięte są w kształt postaci z bajek, mogą być kuszące i nie musimy się tej pokusie opierać. Można jednak powiesić normalne półki, ale na niższej wysokości, aby dziecko do nich sięgało, gdy będzie chciało zdjąć pluszaka albo książkę. Tak samo szafki na ubrania. Normalnych rozmiarów komoda sprawdzi się tak samo dobrze, jak mniejsza dedykowane dzieciom.

Warto też zainwestować w dobry materac do spania. W łóżkach rozkładanych będzie konieczna wymiana, wraz z nową regulacją wielkości, ale można też kupić normalne łóżko o wymiarach 90x200, które sprawdzi się zarówno dla 7-latka, jak i 15-latka. Materac musi być dopasowany do wagi dziecka, a więc najlepiej sprawdzi się model średnio twardy, np. o oznaczeniu H2. Aby zapobiegać wadom postawy i kręgosłupa dobrze jest wybrać materac ortopedyczny. Może to być po prostu materac z pianką termoelastyczną, która pod wpływem ciepła ciała, dopasowuje się do jego krzywizn. Przez to odpowiednio podbiera kręgosłup podczas snu i zapobiega powstawaniu różnych wad. Niestety dzieci bardzo często się garbią, a w nocy śpiąc na wygodnym materacu, całe ciało, w tym kręgosłup mogą odpocząć i się zregenerować. Zapobieganie jest o wiele lepszym sposobem niż późniejsza rehabilitacja, gdy pojawią się pierwsze problemy.

Pokój nastolatka – o czym warto pamiętać?

Okres dojrzewania i wchodzenia w dorosłość może też oznaczać wieczne zmiany w pokoju. Młodzi adolescenci, szukając swojej drogi i zmieniając zainteresowania co porę roku, mogą też zmieniać swoje otoczenie. Warto jednak pamiętać, że w swoim pokoju dzieci muszą czuć się jak w azylu. Wystrój ma im się podobać i sprawiać, że chcą w tym miejscu przebywać. Dlatego dodatkowe elementy, jak lampa na biurko, dobrze jest wybrać nie tylko pod względem, jak praktyczny jest to przedmiot, ale też czy dziecku się podoba.

Warto pozwolić młodzieży brać udział w urządzaniu pokoju. Jedynie trzeba kontrolować, czy wybrane meble będą spełniały podstawowe funkcje. Trzeba znaleźć miejsce na biurko lub stolik do nauki, wygodne łóżko o rozmiarze co najmniej 90x200 cm, a także szafę na ubrania. Jeżeli dorastające dziecko chce mieć wieszak na ubrania zamiast klasycznej szafy, również jest to fajne rozwiązanie.

Bardzo istotne wydaje się samo łóżko. Eksperci alarmują, że młodzież w łóżku spędza więcej czasu, niż siedząc czy chodząc. I to wcale nie śpiąc. Po prostu w łóżku odrabiają lekcje, czytają książki, korzystają z przenośnego laptopa czy nawet siedząc na nim rozmawiają z kolegami. Ten mebel stał się wielofunkcyjny i musi być komfortowy. Dlatego dobrze jest postawić na najlepszy materac, który zapewni, że na łóżku będzie można komfortowo usiąść, ale przede wszystkim spać, odpoczywając w nocy. Sen w okresie dorastania jest naprawdę ważny, ponieważ pozwala szybko rozwijającemu się ciału na regenerację. Zatem wygodny materac to naprawdę pierwszorzędna potrzeba.

Uniwersalne rozwiązania dla każdego

Czy zawsze trzeba urządzać pokój dla dziecka, biorąc pod uwagę jego wiek? Niestety część rozwiązań musi być dopasowana do wieku dziecka. Nie położymy przecież spać niemowlaka w łóżku normalnej wielkości i bez zabezpieczających szczebelków. Jednak wiele rozwiązań można uznać za uniwersalne.

Przede wszystkim nie zawsze warto kupować typowo dziecięce mebelki, które mogą wyglądać uroczo, ale przez ich mały rozmiar, nawet nie schowamy do nich rzeczy dla dziecka. Standardowej wielkości komoda lub niewielka szafka, będą bardziej praktyczne. Małe stoliki, przy których kilkulatki się uczą, kiedy z nich wyrosną, mogą posłużyć choćby jako podstawka pod kwiaty. Taki mebel się nie zmarnuje. Chcąc uniknąć kupowania biurka 2-3 razy w ciągu cyklu szkolnego, można postawić na model, który się rozkłada i ma regulowaną wysokość. Mimo że wydamy na początku więcej, to później oszczędzimy, gdy nie trzeba będzie kolejny raz wymieniać tego mebla.

Kupując łóżko do spania, dobrze jest jednak dopasować indywidualnie materac do wagi i rozmiarów dziecka. Standardowe materace mają gwarancję nawet na 10 lat, a więc dobrze jest skonsultować się ze sprzedawcą czy wybrany model będzie odpowiedni dla rosnącego dziecka i kiedy należy wymienić go na inny. Zwłaszcza jeśli od razu wstawiamy łóżko o standardowych wymiarach, może się okazać, że początkowo do standardowego materaca musimy dokupić miękki materac narzutowy, ponieważ dziecko nie jest jeszcze tak ciężkie lub duże, aby było mu wygodnie na modelu średnio twardym, który jest najczęściej kupowany do pokojów dla starszych dzieci. Aczkolwiek nadal takie rozwiązanie się bardziej opłaca niż wymiana materaca i łóżka co kilka lat, gdy dziecko z niego wyrośnie. A ponieważ dzieci rosną szybko, dobrze jest patrzeć na ich pokój pod kątem rozwiązań na dłuższą metę.