Podobnie jak w przypadku wymiany baterii w naszych urządzeniach elektronicznych, powinniśmy zadbać o to, aby regularnie ostrzyć kuchenne noże. Tylko w ten sposób zachowamy je w odpowiednim stanie, który pozwoli cieszyć się wygodą w trakcie przygotowywania posiłków. Chociaż naostrzenie naszego noża może nie być równie istotną czynnością co wymiana baterii w czujnikach dymu, to z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia komfortu w trakcie gotowania. Dobrze naostrzony nóż to przede wszystkim łatwiejsza praca w kuchni. Niezależnie od tego, czy obieramy ziemniaki małym nożem lub kroimy mięso w kostkę na obiad. Z naostrzonym nożem praca będzie przebiegała z mniejszym wysiłkiem. Pozwoli nam to zwiększyć precyzję i szybciej uporać się z zadaniem. Ostry nóż to także większe bezpieczeństwo. Wbrew pozorom tępym nożem o wiele łatwiej ześliznąć się z powierzchni pokarmu, co doprowadzi do skaleczenia.

 

  • Kiedy ostrzyć i kiedy honować noże?
  • Ostrzenie noży
  • Profesjonalne ostrzenie noży

 

Kiedy ostrzyć i kiedy honować noże?

Profesjonalni szefowie kuchni i rzeźnicy to dwie grupy zawodowe, które szczególnie często muszą ostrzyć noże w swojej pracy. Jeżeli jednak chodzi o noże wykorzystywane sporadycznie w gospodarstwach domowych, zbyt częste ostrzenie nie jest zalecane. Najlepiej ograniczyć się do ostrzenia domowych noży raz na rok. Warto pamiętać o tym, że przy każdym ostrzeniu pewna część ostrza na nożu zostanie zeskrobana, aby odkryć część niezużytej jeszcze stali. Dlatego też wielokrotne ostrzenie zazwyczaj szybko zużyje nóż i nie pozostanie nam nic innego, jak tylko go wyrzucić. Zeskrobana lub nieco przemielona powierzchnia stali zupełnie nie nadaje się do wygodnej pracy. Jeżeli nawet profesjonalne ostrzenie noża nie przywróci jego świetności, oznacza to, że nastał czas na wymianę ostrza. Tempo stępiania się noża zależy z kolei od tego, jak często samo ostrze, jest przez nas wykorzystywane. Dodatkowo wpływ na tępienie się noża będzie miał rodzaj nacinanej powierzchni. Oznacza to, że wybór deski do krojenia także ma wpływ na to, jak szybko stępimy ostrze naszego noża. Deski z dodatkiem kamienia lub szkła są dla ostrza bardzo niekorzystne. Najlepiej postawić na klasyczne deski do krojenia wykonane z drewna.

Pamiętajmy, że mimo wszystko, gdy nóż wydaje się tępy, niekoniecznie oznacza to pogorszenie jego stanu. Czasami na ostrzu pojawiają się mikroskopijne zadziory i poszarpane elementy. Może się wówczas wydawać, że przez powstałe w nożu uszkodzenia, jest on mniej wydajny. W rzeczywistości nie stępił się on. Jego krawędź do krojenia została jedynie nieco przesunięta. W takim wypadku ostrzenie nie naprawi stanu noża. To, czego nam potrzeba to honownica do noża. Specjalna stal do honowania, którą szefowie kuchni wykorzystują przed krojeniem, pomaga wygładzić krawędzie ostrza.

Stal do honowania bardzo często jest sprzedawana wraz z zestawem noży. Jest to długi, nieco zakrzywiony pręt. Najczęściej przyrząd ten spotkamy w wersji wykonanej w pełni z metalu, jednak niektóre z nich mogą być stworzone z ceramiki o wysokim zagęszczeniu. Cały proces honowania pozwoli usunąć zadziory, które powstały na ostrzu. Jak powinna wyglądać czynność? Wystarczy, że zaczniemy przesuwać ostrze noża po stali do honowania pod kątem 20 stopni. W trakcie przesuwania ostrza należy delikatnie dociskać je do powierzchni stali do honowania, aby mogła wygładzić wszelkie nierówności powstające na nożu. Wystarczy kilkukrotnie przesunąć ostrze z jednej i drugiej strony. Zbyt długie honowanie może być niekorzystne dla ostrza.

 

Ostrzenie noży

Czasami jednak noże zaczynają się nieco zużywać od nadmiaru pracy. Będą wtedy wymagały od nas naostrzenia. Wbrew pozorom każdy z nas ma dostęp do podobnych metod ostrzenia co profesjonalni kucharze, rybacy, czy nawet rzeźnicy. Możliwości ostrzenia są dosyć ograniczone. Możemy zrobić to samodzielnie lub zlecić tę pracę profesjonalistom w zakładzie. Kiedy już wyposażymy się w narzędzie do ostrzenia noża, możemy wykonać całą pracę bezpośrednio w domu bez żadnych przygotowań. Czynność jest niezwykle prosta. Cały proces polega na pocieraniu ostrza noża o osełkę. Po kilkunastu ruchach zmieniamy stronę ostrza i pocieramy ponownie. Niektóre kamienie do ostrzenia noża będą wymagały tego, aby pokryć ich powierzchnię wodą przed rozpoczęciem ostrzenia. Inne zaś możemy wykorzystać, ostrząc nóż na sucho. Jeżeli nie masz pewności co do tego, w jaki sposób poprawnie naostrzyć nóż, możesz zapytać sprzedawcy podczas zakupu kamienia o poprawną technikę. Niektórzy ludzie wolą jednak postawić na zautomatyzowane narzędzia i ostrzą swoje noże elektrycznymi ostrzałkami. Chociaż wiele osób chwali sobie takie urządzenie, nic nie zastąpi klasycznego kamienia do ostrzenia w rękach osoby, która ma doświadczenie w ostrzeniu.

Profesjonalne ostrzenie noży

Ostrzenie kuchennych noży możemy również zlecić profesjonalnym zakładom, które wykonają tę czynność za nas. W ten sposób wydamy nieco pieniędzy, jednak będziemy mieli pewność co do tego, że noże zostały naostrzone poprawnie przez fachowców. Gdzie możemy jednak szukać takiej usługi? Jeżeli w pobliżu nie ma zakładu, który specjalizowałby się w odrestaurowywaniu ostrza, możecie zapytać w sklepach ze sztućcami. Bardzo często w takich przybytkach pracownicy parają się ostrzeniem noża. Musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy musieli zostawić nasze noże na dzień lub dwa w zakładzie. Ceny takich usług wahają się w zależności od rozmiaru noża, ale także przez wgląd na jakość ostrza. Za odrestaurowanie starego, zużytego już noża zawsze zapłacimy o wiele więcej z uwagi na to, że będzie on wymagał większej ilości pracy. Niektóre ze sklepów będą ostrzyć wasze noże na miejscu za pośrednictwem kamieni do szlifowania, inne z kolei odeślą noże do specjalistów.