Przyjemna w dotyku poduszka na pewno sprawia, że zasypiamy szybciej. Ładnie zaścielone łóżko może też zdobić sypialnie. Kiedy już kupimy ładne poszewki, zawsze chcemy, aby ładnie wyglądały przez jak najdłuższy czas. Niestety już po kilku praniach może się okazać, że kołdra jest zmechacona, a na poduszkach pojawiły się zaciągnięcia. Dlaczego tak się dzieje? Czy mamy możliwość temu zaradzić?

W tym wpisie przeczytasz o:

  • Najtrwalsze materiały
  • Co jaki czas zmieniamy pościel?
  • Dlaczego pościel się mechaci?
  • Czy pościel można suszyć w suszarce?
  • Podsumowanie

Najtrwalsze materiały

Obecnie materiałów do szycia bielizny pościelowej jest naprawdę wiele. Wykorzystuje się tkaniny i dzianiny. Bardzo popularne są poszwy uszyte z materiałów naturalnych, ale i tkaniny z domieszką włókien syntetycznych mają sporo zalet. Oczekujemy, że założone poszewki będą trwałe. Zwłaszcza gdy śpimy niespokojnie, jest to ważne, aby były one odporne na rozciąganie. Nie chcemy też pod kołdrą się pocić albo wręcz odwrotnie – czuć zimno.

Do materiałów, które zachowują najwyższą trwałość, ale też mają wiele pożądanych właściwości, zalicza się przede wszystkim włókna naturalne. Są to między innymi bawełna, len i jedwab. Można nawet powiedzieć wprost: najczęściej kupujemy komplety wykonane z włókien bawełnianych. Są one tanie, łatwe w utrzymaniu i można wybierać wśród różnych tkanin. Choćby popularna bawełna satynowa to tkanina wykonana ze 100% bawełny. Z kolei jersey to dzianina z mieszanki bawełny i włókien syntetycznych. Takie materiały zapewniają nie tylko budżetową pościel, ale przede wszystkim odprowadzają wilgoć i gwarantują cyrkulację powietrza.

Biorąc pod uwagę trwałość, trzeba też zwrócić uwagę na splot włókien i grubość materiału. Im gęstszy splot, tym trwalsza tkanina. Cienkie i przewiewne materiały niestety mogą nie spełnić swojej funkcji dobrze.

Co jaki czas zmieniamy pościel?

Nawet pościel uszyta z super trwałego i grubego materiału musi być zmieniana regularnie. Najczęściej podawanym czasem użytkowania jednego kompletu pościeli są dwa tygodnie. Aczkolwiek wszystko zależy od tego, czy nie mam np. problemów skórnych lub nadmiernej potliwości. Osoby, które walczą z trądzikiem, powinny wymieniać poszewki na poduszki co dwa dni. Jeden dzień śpiąc na jednej stronie, drugi na drugiej. Z kolei, gdy mocno się pocimy w nocy, dobrze jest wymieniać wszystkie poszewki co kilka dni.

Między zmianą pościeli warto ją wietrzyć i wystawiać na słońce. Wtedy będzie ona czystsza, ale i zgromadzi się w niej mniej roztoczy. Wystarczy wyłożyć pościel na okno lub taras raz dziennie, aby ją odświeżyć. Jeśli pogoda temu nie sprzyja, nic nie szkodzi. Możemy robić to nawet co kilka dni. Zwłaszcza jeżeli nie nęka nas alergia na kurz.

Dlaczego pościel się mechaci?

To bardzo często zadawane pytanie. Niestety wiele tkanin jest podatna na mechacenie. Między innymi są one spowodowane tarciem. Największym winowajcą mechacenia materiałów jest jednak samo pranie. Często po wyjęciu z pralki świeżego prania zauważamy drobne kuleczki. Można jednak temu zapobiec.

Przede wszystkim pierzemy pościel na lewej stronie i zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo często to zbyt wysoka temperatura prania powoduje, że w końcu tkanina się mechaci. W bębnie pralki nie można też mieszać ze sobą tkanina o różnej strukturze. Przykładowo często pierzemy razem pościel i ręczniki. Tkaniny są naprawdę różne, a wielokrotnie używane ręczniki mogą być już nawet twarde i szorstkie. Pranie razem delikatnej bawełny i grubych ręczników sprawi, że materiały będą się obcierać i dojdzie do zmechaceń, na tym bardziej delikatnym. Delikatną pościel można nawet prać w specjalnych woreczkach.

Pranie w pralce automatycznej jest bardzo wygodne. Na każdym opakowaniu pościeli mamy jednak informację o tym, w jakiej temperaturze ją prać i prasować, a nawet mogą być podane przykładowe programy ustawień pralek. Koniecznie należy się tych sugestii trzymać. Bardzo często podaje się, aby prać pościel dla zdrowia w temperaturze 60 stopni Celsjusza, bo to zabija roztocza. Niestety nie każda pościel wytrzyma pranie w tej temperaturze bez zniszczeń. Dlatego przede wszystkim wyznacznikiem metody czyszczenia musi być informacja od producenta.

Czy pościel można suszyć w suszarce?

Nowoczesne pralki mają również funkcje suszarek. Oczywiście w sklepach są też urządzenia wolnostojące, których zadaniem jest wysuszenie ubrań po praniu. Czy można w nich wysuszyć też pościel? Tutaj musimy wrócić do punktu: Dlaczego pranie się mechaci?

Niestety suszarka bębnowa może być przyczyną zmechaceń, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jakiego programu użyjemy. Nawet gdy nam się śpieszy, nie warto ustawiać suszarki na najszybsze funkcje suszenia gorącym powietrzem. Nie każda tkanina dobrze to zniesie. Unikniemy ryzyka powstawania zmechaceń całkowicie, jeśli pranie będziemy suszyć w temperaturze pokojowej. Mimo wszystko suszarka automatyczna, która ma wiele programów dopasowanych też do delikatnej pościeli, nie jest złym rozwiązaniem. Wystarczy wybrać model z niską temperaturą suszenia i można w niej suszyć również bieliznę pościelową.

Podsumowanie

I najpiękniejsza pościel, kiedyś straci swój ładny wygląd. Dbając o nią, poprzez pranie w odpowiedniej temperaturze, wietrznie i regularną zmianę poszewek, możemy jednak znacząco ten proces spowolnić. Przede wszystkim zawsze trzeba wybierać materiały wysokiej jakości. Gdy kupimy pościel z naturalnych materiałów, o wysokiej gramaturze, zachowa ona swój wygląd i kształt na dłużej. Ważne jest też przestrzeganie zaleceń producenta, które zawsze omawiają metody czyszczenia bielizny pościelowej.