Główną rolą biżuterii jest zdobienie piękna ciała i eksponowanie jego atutów. Dlatego nosimy ją głównie na szyi, w uszach, na nadgarstkach, palcach i kostkach u stóp. Podkreślamy tym samym cerę, smukłe dłonie, czy atrakcyjny dekolt. Jednak można się zastanawiać, jak biżuterię dopasować zgodnie z okazją, na jaką się stroimy. Inaczej przecież ubieramy się pracy, a w inny strój się przyodziejemy, idąc na wesele. Niestety nie zawsze ta sama biżuteria będzie pasować na wszystkie okazje. Na co trzeba zwrócić baczną uwagę?

W tym artykule przeczytasz o:

  • Złoto, srebro, a może inne metale szlachetne?
  • Biżuteria na Święta
  • Biżuteria na Sylwestra
  • Biżuteria na ślub i wesele
  • Co nosić na co dzień?

Złoto, srebro, a może inne metale szlachetne?

Kolor materiału, z jakiego wykonana jest biżuteria, nie ma znaczenia dla konkretnej okazji. Jednakże można powiedzieć, że przez wzgląd na cenę materiału, uznaje się, że złota biżuteria pasuje bardziej do wieczorowych stylizacji i uroczystych okazji. Natomiast srebrną warto nosić na co dzień lub po prostu na skromniejsze uroczystości.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak w danym odcieniu biżuterii wyglądamy. Wiele osób ma dość jasną, ale chłodną karnację i ciepłe, żółte złoto nie wygląda u nich dobrze. Może być też odwrotnie. Ktoś o oliwkowej karnacji, nie będzie ładnie wyglądał w srebrnych dodatkach. Zatem nie warto patrzeć tylko na zasady, co wypada, a co nie, ale też przed lustrem sprawdzić, jaki kolor nam pasuje.

Dobrze jest jednak zwrócić uwagę na strojność kompletu, który mamy zamiar włożyć. Delikatne pierścionki, kolczyki, wisiorki czy bransoletki będą do każdej stroju wyglądać dobrze, choć czasem mogą się zgubić przy innych dekoracjach. Nie jest to jednak faux-pas. Większym błędem byłoby ubranie zbyt strojnych ozdób do okazji. Wyróżnianie się wśród gości, nie zawsze jest dobrą rzeczą.

To czy ubierzemy złotą, czy srebrną biżuterię nie ma aż takiego znaczenia, jak okazja, wedle której się ubieramy. Tutaj trzeba wybrać model, na który nas stać oraz kolor, w jakim dobrze wyglądamy.

Biżuteria na Święta

Z okazji spotkania w rodzinnym gronie, chcemy wyglądać jak najlepiej. Zwłaszcza jeżeli dawno nie widzieliśmy pewnych osób i chcemy zrobić na nich wrażenie. Jednak jest to też moment zarezerwowany na celebrowanie ważnej z religijnych powodów okazji i trzeba to uszanować. Wybierając cały strój, w tym biżuterię należy kierować się skromnością i elegancją.

Ubierając elegancką sukienkę, bluzkę czy marynarkę, warto podkreślić to szykowne ubranie. Tutaj zastosowanie ma bardzo prosta zasada. Gdy ubieramy mocne kolory lub wzory, biżuteria powinna być tylko dodatkiem. Natomiast, jeżeli decydujemy się na jednokolorowe ubranie lub też nie jest ono zdobne, dobrze jest biżuterią podkreślić jego elegancję.

Przykładowo koszula czy góra sukienki jest bogato zdobiona, warto pozostać przy delikatnych kolczykach, a dodać na ręce bogato zdobioną bransoletkę. Z kolei, gdy cały strój jest dość prosty, można go odmienić większym naszyjnikiem. Do marynarki warto dopiąć broszę z kamieniami, które będą miały bardziej odważne kolory niż cały strój. Jest to bardzo mały element, ale może całkowicie odmienić kreację.

Bardzo dobrze jest też wybrać komplet biżuterii, która będzie się ze sobą perfekcyjnie łączyć. Posiadając wszystkie elementy biżuterii z tej samej kolekcji, nie trzeba będzie się głowić, jak połączyć kilka ozdób ze sobą, aby ładnie wyglądały, a do tego pasowały do stroju.

Biżuteria na Sylwestra

Choć zwykle jest to największa impreza w roku, czasami może się zdarzyć, że spędzimy ją w domu z najbliższymi. Obojętnie, jaki mamy plan na imprezę, warto w tym dniu błyszczeć. Jedno z powszechnych powiedzeń mówi: „Jaki Sylwester, taki cały rok”. Dlatego wiele osób jest przekonanych, że tego wieczoru musi dobrze wyglądać.

Noc sylwestrowa rządzi się swoimi prawami, a więc dobrze jest błyszczeć i kokietować kolorem. Z tej okazji można puścić wodze fantazji i ubrać bardzo kolorowe stroje i biżuterię. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę na całość wieczorowej kreacji. Bardzo zdobna sukienka z wieloma ozdobami wymaga skromniejszej biżuterii, aby nie stanowić tła, a być główną ozdobą. Gdy jednak stawiamy na małą czarną, która jest bardzo klasycznym wyborem, można ją w sylwestrowy styl wprowadzić, dodając większą ilość biżuterii. Nawet większa zawieszka, bransoletka czy kilka pierścionków, sprawią, że sukienka z bardzo formalnej zmieni się w wystrzałową.

Nie można zapominać też o kolczykach. Oczywiście nie każda osoba ma przekute uszy, ale to nie szkodzi. Można kupić też nausznice, klipsy czy kolczyki trzymające się na magnes. Tej jednej nocy, warto zaszaleć i pozwolić sobie na noszenie dodatków, jakich nie zakładamy na co dzień.

Biżuteria na ślub i wesele

Z okazji zaproszenia na ślub i wesele trzeba się odpowiednio ubrać. Strój powinien być elegancki, ale i strojny, a jednocześnie być mniej dekoracyjny, niż suknia panny młodej. To ona ma tego dnia grać pierwsze skrzypce, dlatego nie można ubrać sukienki czy biżuterii, która będzie się zbyt mocno wyróżniać. Dlatego też w razie wątpliwości warto skonsultować swoje ubranie z panną młodą, aby sprawdzić, czy wybrane przez nas rzeczy będą pasały do całego motywu wesela.

Dobrze jest wybrać lekkie i zgrabne wisiorki, pierścionki i bransoletki. Przede wszystkim, jeśli lubimy tańczyć i mamy zamiar spędzić noc na parkiecie, dobrze jest pomyśleć, czy wybrane akcesoria nie będą nam w tym przeszkadzać. Długi łańcuszek z dużą zawieszką, po prostu będzie się obracał wraz z nami, co może być niewygodne. Mimo że chcemy na tej uroczystości wyglądać jak najlepiej, trzeba zwrócić uwagę czy strój będzie praktyczny i wygodny.

Co nosić na co dzień?

Tutaj dużo zależy od naszego stylu ubierania, ale i miejsc, do których wychodzimy. Będąc wciąż uczniem czy studentem, warto zachować skromność, ponieważ takie placówki mogą mieć swój regulamin, który wręcz nakazuje ubranie spokojne lub eleganckie. Natomiast, jeśli takich przykazów nie ma, z całą pewnością można wyrazić siebie również przez noszone akcesoria.

A co z pracą zawodową? W każdym zawodzie można dopatrzyć się konkretnego dress code. Najwięcej obostrzeń mają pracownicy administracji publicznej, banków, firma zajmujących się finansami, usługami, a także osoby pracujące w korporacjach, tzw. biurach i gastronomii. Zawsze trzeba się ubrać zgodnie z wymaganiami w regulaminie pracy, a to może oznaczać konieczność rezygnacji z długich i kolorowych kolczyków, na rzecz skromnych wkrętów czy małych kółeczek.

Jeśli jednak nie musimy się dostosowywać do reguł, wystarczy dopasować styl biżuterii do ubioru. Im bardziej strojna część garderoby, tym do niej powinna być skromniejsza biżuteria. Zawsze trzeba się zastanowić, co naprawdę chcemy podkreślić. Ubranie czy biżuterię?