Coraz chętniej kupujemy przez Internet. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się ubrania. Teraz kupujemy wszystko od wielkich szaf w stylu vintage, po zdrowie jedzenie. W tym dużą popularnością cieszą się po prostu przedmioty do urządzenia domu. Można mieć jednak pewne wątpliwości co do zakupu materaca do spania. Przecież zawsze poleca się, aby taki produkt przetestować na sobie przed zakupem. Jednakże w sieci też kupimy świetne i wygodne materace, które zmienią naszą sypialnię w salon relaksu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto kupić materac przez Internet?
  • Jak wybrać materac w sklepie internetowym?
  • Jak zamówić odpowiedni materac?
  • Fakty i mity o kupowaniu materaca w sieci

Dlaczego warto kupić materac przez Internet?

Wybór materaca jest bez wątpienia poważną decyzją. Będziemy go używać przez kolejne kilka-kilkanaście lat, nawet przez 8 godzin dziennie. Dlatego musi być wygodny i trwały. Szukając produktów w konkurencyjnych cenach, zawsze zaczynamy od przeglądania sklepów internetowych. W wypadku materacy jest nie inaczej, w sieci można znaleźć korzystne ceny i ogromny wybór. Tylko czy to się opłaca?

Wbrew powszechnej opinii szukanie materaca w Internecie ma sens i jest opłacalne. Przede wszystkim możemy w domowym zaciszu, na spokojnie przejrzeć kilkadziesiąt produktów i porównać je między sobą. Oglądanie takiej ilości produktów w sklepie stacjonarnym i podchodzenie od jednego do drugiego, aby porównać ich cechy, byłyby bardziej czasochłonne. Wchodząc na stronę internetową można porównać konkretne modele, otwierając oferty w różnych zakładkach. Jest to na pewno szybsze, a nawet wygodniejsze oraz widzimy wszystkie szczegóły od razu.

Dużo osób nie lubi też otrzymywać pomocy od sprzedawcy. Kupując przez Internet, oczywiście możemy skonsultować się ze sklepem poprzez okienko czatu, e-mail czy telefonicznie, ale nikt do nas nie podchodzi, aby zapytać w czym pomóc. Na spokojnie możemy oglądać i czytać każdą ofertę tak długo, jak tego potrzebujemy. A przede wszystkim o dowolnej porze. Sklepy online są przecież czynne przez całą dobę w każdym dniu tygodnia. Jeżeli mamy czas tylko wcześnie rano lub późnym wieczorem zrobić zakupy, tutaj możemy liczyć na sprawną realizację zakupu i dostawę nawet w kolejnym dniu prosto do domu.

Sama dostawa też jest problematyczna. Kiedy wybieramy się do tradycyjnego sklep, możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, ale miejsca zajmuje np. sprężynowy materac. Materace narzutowe z pianki można zgrabnie zrolować i w domu rozwinąć. Ale materace sprężynowe niestety trzeba przetransportować tak jak są. A to oznacza potrzebę posiadania dużego auta, aby materac zmieścić, albo konieczność wykupienia usługi transportowej, która bardzo często jest o wiele droższa niż zakupy przez Internet z wybraną dostawą przez kuriera.

Jak wybrać materac w sklepie internetowym?

Robiąc zakupy przez Internet, możemy w szybki i konkretny sposób porównać ze sobą dowolne produkty. Można posegregować oglądane przedmioty przez wzgląd na cenę lub właściwości. Jeśli interesują nas nowoczesne materace 7 pocket, które łączą zalety materaca sprężynowego z piankowym, można wybrać do przeglądania tylko tę kategorię. Nie musimy się rozpraszać przedmiotami, które na tę chwilę nas nie interesują.

Warto wiedzieć, że cena to nie zawsze najważniejszy wyznacznik wartości materaca. Dlaczego? Najważniejsze powinny być dobrze dobrana twardość i rodzaj materiału, z jakiego zbudowano podłoże do spania. W Polsce bardzo często sprzedawane są materace o twardości H2 i H3, które opisuje się jako średnio twarde. Przeznaczone są one dla osób o przeciętnej wadze. Jeśli osoba ważąca ponad 80 kg kupiłaby materac H1 zapadłaby się w niego i nie wyspała. Z kolei drobna osoba o wadze 50 kg, nie wyspałaby się na bardzo twardym materacu H4. Dlatego nasza pierwsza decyzja to twardość materaca, na podstawie naszej wagi.

Później należy pomyśleć o tym, na czym nam zależy. Przykładowo dla alergików polecane są materace z pianki lateksowej lub zawierające w swojej budowie warstwę takiej pianki. Osoby z problemami z kręgosłupem lub chcące im zapobiegać mogą z kolei postawić na tak zwane materace ortopedyczne. Bardzo często w tej kategorii znajdziemy materace 7 pocket i z pianką termoelastyczną, które pozwalają na wygodny sen w każdej pozycji, dzięki podtrzymywaniu ciała w każdym punkcie.

Rozmiar jest bardzo istotny. Nierzadko się zdarza, że to zły pomiar sprawia, że materac nie pasuje do łóżka. Najlepiej jest sprawdzić informacje podane przez producenta łóżka, jaki materac będzie w nim leżał idealnie. Jeżeli ich nie ma, wymierzyć ramę wewnątrz samodzielnie. Jeśli była robiona na zamówienie, może się okazać, że ma specjalne wymiary. Natomiast ramy standardowe mają zwykle wymiary dopasowane również do standardowych materacy jak 160x200 cm.

Wybierając materac przez Internet, zawsze warto też przeczytać wszystkie szczegóły techniczne, jakie udostępnia producent. W tym okres gwarancji. Jest to istotne, ponieważ tak naprawdę okres gwarancji można wziąć za wyznacznik okresu użytkowania materaca. Im krótszy, tym częściej będziemy musieli wymieniać spanie. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę również na ten szczegół.

Jak zamówić odpowiedni materac?

Już wiemy, na jakich kryteriach należy bazować, wybierając materac. Jednak samo zamówienie może wydawać się skomplikowane. Jeżeli mamy upatrzony konkretny materac wystarczy skorzystać z infolinii i telefonicznie złożyć zamówienie, a za produkt zapłacić przy odbiorze. Jest to najmniej skomplikowana opcja, a do tego rozmawiając z wykwalifikowanym pracownikiem sklepu można upewnić się, czy wybór jest słuszny.

Zamawiając przez stronę, zawsze trzeba zawrócić uwagę na rozmiar materaca. W jednej ofercie może być wiele rozmiarów do wyboru. I to jest najbardziej problematyczne dla wszystkich kupujących. Wraz z wybraniem rozmiaru może też zmienić się cena produktu. Zawsze warto też sprawdzić, czy w zestawie jest pokrowiec. Gdy nie jest dodany, warto go dokupić. Chroni on materac i przedłuża jego funkcjonalność.

Fakty i mity o zamawianiu materaca w sieci

Również w tej dziedzinie istnieje wiele prawidłowych informacji, jak i tych nierzetelnych. Absolutnym mitem jest, że nie da się kupić dobrze dobranego materaca przez Internet bez testowania go. Przecież, kiedy materac zostanie do nas dostarczony, zanim wyjmiemy go z oryginalnej folii, możemy go przetestować leżąc na nim, siedząc, układając się w ulubioną pozycję, a nawet pozwalając dzieciom na nim poskakać. Jeżeli okaże się, że dokonaliśmy złego wyboru, zawsze można materac wymienić na inny.

W sklepach internetowych są te same materace, które możemy kupić w sklepach fizycznych. Producenci i dystrybutorzy zaopatrują obie działalności. A nawet może się zdarzyć, że sklep stacjonarny otwiera działalność w Internecie i sprzedaje dokładnie te same materace w ramach dwóch działalności. Zatem wszystkie opisy są takie same, a nawet udzielana gwarancją jest identyczna.

Nawet przetestowanie przez kilkanaście minut materaca w sklepie nie daje nam pewności, że będzie to dobry wybór. Kiedy zamówimy go przez Internet, w zależności od sklepu mamy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni na zmianę decyzji. Jeżeli chcemy wymienić oryginalnie zapakowany materac na inny model, bo ten okazał się za duży lub zbyt twardy, nie ma problemu. Kupując przez Internet, konsument ma o wiele więcej praw niż robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych.