Naturalnym aspektem życia dla każdego dziecka jest rozwój. Nawet jeżeli nie ma do tego optymalnych warunków, dziecko poznaje świat, uczy się, zdobywa nowe umiejętności. Jednym z zadań rodzica albo opiekuna jest umożliwienie maluchowi wykonywania wszystkich czynności, jakie są dla niego dobre i jednoczesna ochrona przed niebezpieczeństwem. Wsparcie dziecka w rozwoju to dawanie dodatkowych szans, pokazywanie ciekawego świata, ale bez nacisku na konieczność nauki. Każdy maluch to odrębny człowiek, rozwijający się w swoim tempie, mający już od małego czynności czy przedmioty, które go interesują, a także takie, które są przez niego odrzucane. Sprawdź, w jaki sposób możesz pomóc maluchowi od pierwszych lat życia w poznawaniu otoczenia i wyciąganiu z niego nauki przydatnych w życiu umiejętności oraz wiedzy. Będąc rodzicem czy opiekunem, pamiętaj jednocześnie o różnych kwestiach:

  • Wspólna zabawa może mieć wiele wymiarów
  • Aktywność fizyczna dopasowana do wieku
  • Mała motoryka jest równie ważna
  • Pokaż dzieciom magiczny świat książek
  • Konsekwencja w działaniu to droga do szczęścia
  • Najważniejszy jest czas bliskości - podsumowanie

Wspólna zabawa może mieć wiele wymiarów

Tak naprawdę bez względu na wiek dziecka, najlepszą nauką i szansą na rozwój jest dobra zabawa. Pomysłowy opiekun potrafi nawet proste czynności wykorzystać do nauczenia czegoś malucha, a także dostarczenia mu niebagatelnej rozrywki. Świetnym przykładm są klocki - drewniane czy plastikowe o określonych kształtach i kolorach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w zabawie nauczyć najmłodszych nazywania kolorów, kształtów, a nieco starsze dzieci - jak konstruować stabilne budowle, tworzyć zbiory podobnych klocków, wybudować użyteczny domek czy garaż. Rysowanie kredkami, malowanie farbami czy tworzenie trójwymiarowych konstrukcji z ciastoliny albo plasteliny lub piasku kinetycznego to także zajęcie, które może rozwijać wszechstronnie.

Nawet jeżeli nie masz większych zdolności manualnych czy artystycznych, dla dziecka nadal możesz być swoistym mistrzem i wzorem do naśladowania. W dzisiejszych czasach w prosty sposób znajdziesz filmiki instruktażowe, które pomogą Ci w nauczeniu się przydatnych czynności. Pamiętaj jednak, by mimo pewnej pokusy raczej zrezygnować z puszczania ich dziecku - to powinien być czas wspólnej zabawy, tworzenia, nie zaś spoglądania w ekran komputera czy telefonu. Każdy rodzaj zabawy możesz przygotować nieco wcześniej, a gdy brakuje Ci pomysłów, inspiracji szukaj w poradnikach, książkach czy właśnie w Internecie. Wielu znakomitych pedagogów i artystów dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki któremu możesz z łatwością zainteresować dziecko zabawami wspierającymi jego rozwój pod wieloma kątami.

Aktywność fizyczna dopasowana do wieku

Nieodłączną częścią rozwoju dziecka jest odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Choć najmłodszych zwykle nie trzeba przekonywać do zabaw ruchowych, tak już starsze dzieci, zwłaszcza te przyzwyczajone do korzystania z telewizji, komputera, tabletów czy smartfonów mogą mieć pewien opór przed ruszeniem się z kanapy albo fotela. Warto wyrobić w dziecku zdrowe nawyki, które nie tylko pomogą mu w rozwoju fizycznym, ale będą też procentować w przyszłości. Regularne spacery, letnie sporty takie jak jazda na rowerze czy specjalnych jeździkach dla najmłodszych, rolkach czy skoki na trampolinie, a także inne aktywności dostosowane do wieku to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu. Możesz też włączyć dziecko w sporty, które uprawiasz. Lubisz gimnastykę w domowym zaciszu? Wiele ćwiczeń można zmodyfikować na potrzeby wspólnej zabawy z dzieckiem.

Świetny sposób na zachęcenie dziecka do rozwijającego ruchu to uatrakcyjnienie codziennych czynności. Na popołudniowy spacer możesz zabrać ulubioną piłkę, a gdy wybieracie się na łono natury, może pokażesz dziecku jak puszczać latawce? Będzie to także świetna okazja do opowiadania o świecie, odpowiedzi na pytania ciekawskiego malucha. Pamiętaj również, że dzieci niezależnie od wieku uwielbiają poznawać wszystko przez dotyk, doświadczać “na własnej skórze”. Nie bez powodu mawia się, że brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. Pozwól czasem na zabawę w kałuży, tarzanie się w śniegu czy wspinaczkę na czworakach pod górkę. Pokaż dzieciom świat, który jest tuż obok z ich perspektywy - kucnij, usiądź na trawie, oglądaj przyniesione skarby.

Mała motoryka jest równie ważna

Warto przy okazji różnorodnych zabaw zwrócić uwagę na rozwój ruchowy dziecka, w tym również ten dotyczący czynności precyzyjnych. To szczególnie ważne dla dzieci przedszkolnych, przygotowujących się do pójścia do szkoły, a także tych w wieku wczesnoszkolnym. Stawiaj przed maluchami proste wyzwania, organizuj zabawy, w których będą musiały użyć paluszków, chwytać, przesuwać, rysować. Warto próbować robić rzeczy mniej oczywiste, wiele dzieci szybko się zniechęca, jeżeli coś ich nie zainteresuje. Prace plastyczne mogą być atrakcyjne dla niektórych, jednak dzieci, które nie przepadają za rysowaniem na kartce, możesz zachęcić, organizując wspólne malowanie na folii przezroczystej naciągniętej na nogi stołka czy kartonowym pudle, z którego stworzycie domek albo schron.

Nie obawiaj się również angażowania dziecka już od małego w prace w kuchni czy domowe. Maluchy zawsze interesuje świat dorosłych, warto w umiejętny sposób to wykorzystać. Dziecko może razem z Tobą przygotowywać proste posiłki, “kroić”, robić kanapki czy ugniatać ciasto. Warto kupić maluchowi odpowiednie bezpieczne akcesoria kuchenne. Oczywiście zwykle wspólne działania trwają dłużej i mogą wiązać się z późniejszym sprzątaniem, jednak wdrażanie od małego w pewien rytm dnia, podział obowiązków ma ogromny sens. Przy okazji, większość z tych działań doskonale ćwiczy sprawność dłoni.

Pokaż dzieciom magiczny świat książek

Uważa się, że w życiu dziecka nigdy nie jest za wcześnie na czytanie mu książek. Niektórzy specjaliści uważają, że czytanie dziecku jeszcze w życiu płodowym pozwala tworzyć wyjątkowe więzi. Codzienne kilkanaście minut poświęcone na wspólne czytanie potrafi procentować. Warto dostosować zarówno formę, jak i treść książek do wieku oraz zainteresowań dziecka. Nawet jeżeli nie potrafi ono siedzieć z Tobą i uważnie słuchać, oglądać obrazki, możesz mieć pewność, że słyszy Twój głos i nie jest to czas stracony. Najprawdopodobniej już za jakiś czas samo będzie dopominało się o kolejną książkę do czytania.

Warto pamiętać, że czytanie na głos nie powinno się skończyć gdy dziecko zacznie uczyć się czytać samodzielnie. To tym bardziej okazja do wspólnych chwil. Ważna jest forma książki, z jaką mają styczność dzieci. Mimo iż niektórzy uważają, że papierowe publikacje powoli stają się przeżytkiem na rzecz e-booków i audiobooków, pokazanie dziecku świata książek, zabranie go w odpowiednim czasie do biblioteki pomoże w wychowaniu młodego człowieka ciekawego świata.

Konsekwencja w działaniu to droga do szczęścia

Warto również od najmłodszych lat uczyć dziecko konsekwencji. Nie chodzi tylko o zasady, efekty poszczególnych działań, ale również pewien upór w dążeniu do obranego celu mimo przeszkód. Najlepiej dawać przykład swoim postępowaniem, udowadniającym, że “dobra praca się opłaca”. Dziecko kilkuletnie powinno mieć już świadomość, że nie wszystko mu się należy, a na niektóre rzeczy trzeba po prostu zapracować. Pozwoli to uniknąć przynajmniej części problemów wychowawczych w przyszłości. Dzieci mające wpojone określone zasady, które wszyscy wokół egzekwują, mają zapewniony lepszy rozwój emocjonalny i wiedzą, czego mogą się spodziewać w określonych sytuacjach.

Najważniejszy jest czas bliskości - podsumowanie

Bez względu na to, w jaki sposób będziesz wspierać swoje dziecko w jego rozwoju, pamiętaj, że jako opiekun czy rodzic powinieneś dawać mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Niemal każda czynność, jaką wykonujecie razem, utwierdza dziecko w przekonaniu, że może na Ciebie liczyć w każdej sytuacji. A dobre więzi emocjonalne to podstawa dla wszystkich innych aspektów rozwoju.