Okres Świąt Bożego Narodzenia jest na stałe wpisany w naszą kulturę jako czas wyjątkowy. Wiąże się najczęściej z przyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa, ciepłą atmosferą pełną miłości, bliskości, radości i spotkań towarzyskich. Jednak na niezapomniany nastrój, jaki tworzy się w tym czasie, ma wpływ wiele aspektów. Zadbanie o nie w szczególny sposób może dodać jeszcze więcej “magii świąt”. Dzięki niej ten właściwie całkiem krótki czas stanie się kolejnymi, niezapomnianymi świętami, do których często powraca się myślami. Dlatego też przygotowując się do świąt, zwróć uwagę na:

  • Wyjątkowe świąteczne dekoracje do domu i ogrodu
  • Nastrojowe światła na święta - nie tylko choinka może błyszczeć!
  • Domowe wypieki i ręcznie robione ozdoby
  • Klimatyczny uroczysty stół świąteczny - o co warto zadbać?
  • Atmosfera świąteczna to ludzie i wspólnie spędzony czas - podsumowanie

Wyjątkowe świąteczne dekoracje do domu i ogrodu

Okres świąteczny bardzo często wykorzystywany jest na przystrajanie domu i jego otoczenia. Choć różnorodne tradycje pochodzą z wielu zakątków świata, coraz częściej są łączone, by uzyskać spektakularny efekt. Współczesna choinka, zwłaszcza ta sztuczna potrafi przybierać różnorodne formy, kolory. Przystrajające ją bombki nie muszą być jednolite, mogą mieć przeróżne faktury, kształty, kolory. Gotowe ozdoby dostępne w sklepach potrafią być naprawdę ciekawe, niejednokrotnie artystyczne, designerskie. To nie tylko propozycje do powieszenia na świątecznym drzewku, ale również do postawienia na półce czy na zewnątrz. Świąteczne krasnale, różnorodne maskotki i figurki tematyczne nie muszą być jedynie ozdobą dziecięcego pokoju. Dodatkowo tekstylne anioły o fantazyjnych kształtach mogą sprawdzić się jako dekoracja nie tylko na święta, w sposób uniwersalny urozmaicając wystrój pomieszczenia. Odpowiedni dobór tkanin, kolorystyki, struktury oraz połysku poszczególnych elementów dekoracyjnych pozwala na komponowanie niekończącej się ilości możliwości.

Nastrojowe światła na święta - nie tylko choinka może błyszczeć!

Okolice Świąt Bożego Narodzenia to jedne z najdłuższych nocy, dlatego w sposób naturalny nastrojowe światełka, świece czy połyskujące elementy mają za zadanie rozjaśnić ten czas. Nie bez znaczenia jest również symboliczna gwiazda betlejemska czy pierwsza gwiazda wypatrywana przed wigilią. Dekoracyjne, wprowadzające świetny nastrój oświetlenie można zrealizować na wiele sposobów. Choinkowe lampki, obecnie najczęściej w energooszczędnej formie LED mogą być w zależności od modelu zasilane bateryjnie, dzięki czemu możliwość ich powieszenia jest niemal nieograniczona. Mogą na przykład w nastrojowy sposób podkreślać inne dekoracje, rozświetlać połyskujące bombki, łańcuchy choinkowe, stroiki. Tradycyjne świece mogą również obok ciepłego światła dawać wyczuwalny aromat, a także same w sobie dzięki kolorystyce lub specjalnej formie stanowić dekorację. W sprzedaży bardzo często można znaleźć świece zapachowe o aromatach kojarzących się ze świętami, a czasem nawet specjalną świąteczną kompozycją.

Domowe wypieki i ręcznie robione ozdoby

Dom na święta wielu osobom kojarzy się z aromatami świeżo wypiekanych ciast. Nawet proste do zrobienia pierniczki napełniają otoczenie apetycznym zapachem, a ich przygotowanie a później dekorowanie może być świetną zabawą, nie tylko dla dzieci. Wspólne wypiekanie różnych ciast, przygotowywanie potraw świątecznych może być piękną tradycją, a tak spędzony czas stanowić niezacieralne wspomnienia. Korzenne przyprawy, suszone w domu owoce, orzechy, jabłka - to wszystko to aromaty wiążące się w pamięci na stałe ze świętami. Co więcej, można je również wykorzystać do stworzenia pięknych, naturalnych ozdób choinkowych. Bez wątpienia będą wyglądać wyjątkowo pięknie na żywej choince, która dodatkowo wnosi do domu mnóstwo zapachu lasu. Na choinkę czy inne miejsca w domu warto również samemu wykonać dekoracje. Bardzo często to właśnie te oryginalne i niepowtarzalne ozdoby robione samodzielnie potrafią podkreślić wyjątkowy nastrój chwili.

Klimatyczny uroczysty stół świąteczny - o co warto zadbać?

Święta to czas wspólnych posiłków spożywanych przy wyjątkowym stole. Najpiękniejsza elegancka zastawa stołowa, odświętny obrus, dobrane kolorystycznie serwetki - to podstawy, które najczęściej są wybierane na Wigilię czy uroczyste posiłki w święta. Warto zadbać także o nastrojowe światło, na przykład pasujące świece uzupełnione dyskretnym rozproszonym światłem lamp. Choć przy stole najczęściej spożywa się posiłki i rozmawia, klimatyczna subtelna muzyka w tle daje niezapomniane wrażenie. Niekoniecznie muszą być to kolędy czy piosenki świąteczne, warto by charakter melodii dopasować do nastroju. Na stole z pewnością sprawdzą się także eleganckie stroiki świąteczne czy niewielkie figurki tematyczne. Warto zadbać o detale, nawet kosztem mniejszej ilości ozdób. Minimalistyczne dekoracje również potrafią zrobić piorunujące wrażenie. Przykładowo ciemny obrus ozdobiony świątecznym konfetti na stół, świece dające ciepłe, połyskujące światło błyszczące w konfetti i brak innych typowo dekoracyjnych dodatków nadal wygląda wyjątkowo.

Atmosfera świąteczna to ludzie i wspólnie spędzony czas - podsumowanie

Wyjątkowe dekoracje domu i jego otoczenia, elegancko przygotowany stół świąteczny i świąteczne aromaty wypieków oraz ręcznie wykonywanych ozdób potrafią wprowadzić w klimatyczny nastrój. Jednak to, co przede wszystkim decyduje o prawdziwej atmosferze świątecznej to ludzie, spotkania, rozmowy, wspólne działania. Nawet jeżeli nie można spotkać się twarzą w twarz, współczesne możliwości komunikacji internetowej pomagają choć po części nadrobić czasowe ograniczenia. O przyjemny świąteczny nastrój warto zadbać też dla dzieci, gdyż piękne, ciepłe i rodzinne święta pozostają w ich pamięci na całe życie.