Wiele osób jest przekonanych, że posiadanie mieszkania jak z okładki żurnala jest drogie i pracochłonne. Na szczęście obecnie jest wiele rozwiązań, które można wprowadzić, aby tanio odmienić mieszkanie. Wcale nie trzeba kupować drogich akcesoriów czy mebli z epoki, żeby pokoje wyglądały elegancko. Czasem wystarczy wprowadzić kilka zmian, które nawet nie są kosztowne, aby odmienić wnętrze. Co można zrobić z tradycyjną sypialnią, aby wyglądała jak z magazynu o wnętrzach?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zaplanować remont?
  • Drobne zmiany, które dadzą duży efekt
  • Dodatki – klucz do ładnego wykończenia

Jak zaplanować remont?

Remont to wyzwanie. Jednak remont w sypialni wcale nie musi być zaawansowany. Wiele prac można wykonać samodzielnie, a to już ogranicza jego koszty, ponieważ nie musimy zatrudniać fachowców. W wielu wnętrzach wystarczy odświeżyć ściany, sufity i podłogi. Takie prace nie są trudne i kosztowne. Oczywiście można też pokusić się o większe zmiany, jak całkowita wymiana podłogi czy zdjęcie boazerii i zastąpienie jej gładzią, ale i one nie są tak kosztowne, jak choćby remont łazienki.

Planując zmiany, dobrze jest wypisać sobie nawet na kartce wszystkie rzeczy, które chcemy zmienić. Może to być: przemalowanie ścian, wymiana żyrandola, podświetlenie led na półkach, kupienie nowej szafy, wymiana paneli na podłodze, zakup nowego karnisza na firany czy przeniesienie gniazdek elektrycznych. Mając już listę zmian, trzeba je uszeregować od najbardziej inwazyjnych do najmniej. Przykładowo wymiana podłogi jako pierwsza, malowanie ścian jako druga, a zakup nowych mebli jako trzecia rzecz na liście.

Sam wybór materiałów do remontu, może sprawiać kłopot. Koniecznie trzeba najpierw poznać ilość konkretnych materiałów. Na przykład zmierzyć ściany, aby policzyć ilość metrów kwadratowych powierzchni do malowania. Wedle tego kupimy farbę, na której zawsze jest informacja, ile metrów kwadratowych pomalujemy z 1 litra farby. Dobrze jest jednak zaokrąglić ilość w górę, aby farby nie zabrakło.

Sporo osób po farby, panele czy inne materiały jedzie do najbliższego sklepu budowlanego. Nie jest to złym pomysłem, ale warto pamiętać, że istnieją outlety. W wielu miastach są również sklepy sprzedające końcówkę kolekcji paneli, płytek ceramicznych czy pojedyncze sztuki karniszy i innych elementów wykończeniowych. Można w nich znaleźć prawdziwe cuda w niższej cenie. Nie warto się śpieszyć. Nawet w popularnych marketach są wyprzedaże, na których można znaleźć farbę w kolorze, który nam pasuje czy ładne płytki.

Bardzo ważne jest również, aby ocenić, jakie prace możemy sami wykonać, a co zlecić profesjonaliście. Położenie nowych paneli bardzo często jest wliczone w cenę ich zakupu. Można z tego skorzystać, a samodzielnie tylko zabrać się za malowanie ścian. A może chcemy przenieść punk elektryczny niżej? Tutaj jednak warto zdać się na fachowca i zapłacić za tę usługę, a resztę prac wykonać samemu. Jeśli zabierzemy się za element, o jakim nie mamy pojęcia i tak prędzej czy później będziemy musieli wezwać fachowca.

Drobne zmiany, które dadzą duży efekt

Nawet przestawienie mebli może sprawić, że pokój zacznie wyglądać inaczej. Jednak przestawiając łóżko czy dużą szafę istnieje też możliwość zagracenia przestrzeni. Warto w sypialni wykorzystać wolną przestrzeń do dekoracji. Nie tylko, aby postawić meble. A może czas na wymianę choć jednego elementu?

Dobrym pomysłem jest zadbanie o to, aby łóżko było odpowiednie. Wiele osób wręcz za rzadko wymienia materac. Skoro już chcemy wprowadzić zmiany w sypialni, można pomyśleć o wymianie łóżka i materaca. Choć nie jest to tanie rozwiązanie, zapewni nam komfort snu na kolejne lata. Obecnie można znaleźć bardzo ciekawe ramy łóżek, również takie z wbudowanymi półkami czy szufladami pod materacem. Taki model zapewni dodatkowe schowki na pościel czy nawet ubrania sezonowe. Ponadto mając dodatkowe schowki, można przeorganizować szafę, a nawet być może uda nam się pozbyć komody i postawić na jej miejsce zgrabniejszy mebel czy stolik.

Czasami warto rozmieścić meble w inny sposób, aby zapewnić sobie wizualną zmianę. Może się okazać, że nowe ustawienie jest nie tylko bardziej praktyczne, ale i ładniejsze. Jest to też sposób na nudę. Gdy mamy świeżo wykończone wnętrze i nie potrzebujemy nawet malowania ścian, przestawienie mebli sprawi, że pokój zacznie wyglądać inaczej.

Dodatki – klucz do ładnego wykończenia

Zawsze najtańszym sposobem na odmianę wnętrza są dodatki. Choć pomalowanie pokoju też nie jest drogie, to jest czasochłonne. A kupienie kilku dodatków do aranżacji wnętrza, zajmuje dosłownie chwilę. Już samo położenie puchatego dywanu przy łóżku, może zmienić pokój w prawdziwy buduar. Dodanie lustra na stoliku nocnym, w którym będzie odbijać się lampka, jest szybkim i łatwym zabiegiem dekoracyjnym.

Bardzo często wieszamy też lustra na ścianie czy zastępujemy je plakatami w ramach i obrazami. Takie elementy świetnie sprawdzą się zarówno nad łóżkiem, jak i zawieszone na bocznych ścianach. Nawet wieszając lustro nad typową komodą, sprawimy, że będzie to mini toaletka, o której marzy każda kobieta. Bez problemu znajdziemy wzory, które będą kolorystycznie pasować do pomieszczenia, jak i skomponują się z naszym zamysłem dekoracyjnym.

Jak już wspomnieliśmy, łóżko jest największym i najważniejszym meblem w sypialni, a więc ważny jest jego wygląd. Sama zmiana pościeli na bardziej kolorową lub wręcz przeciwnie, wybór stonowanego koloru lub delikatnego wzoru odmieni ten mebel. Wybierając pościel, dobrze jest albo połączyć ją kolorystycznie z innymi elementami w sypialni, albo wręcz przeciwnie wybrać kolorystykę odwrotną, aby je wyeksponować. Zawsze można też postawić na klasykę, czyli białą pościel. Taki model sprawdzi się w każdej sypialni, niezależni od jej stylu czy kolorystyki.