Pokój dla dziecka musi pełnić wiele funkcji naraz. Jest to sypialnia, miejsce odpoczynku i zabawy, a także miejsce do nauki. Urządzając pokój dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Przede wszystkim dla dzieci ich pokoje są całym światem. Chcą w nich trzymać swoje skarby, a gdy podrosną kolekcje. Muszą mieć miejsce na zabawki, odzież i książki do nauki. A także do spotkania z kolegami. W jaki sposób urządzić takie miejsce?

  • Przytulne miejsce w domu
  • Meble, które rosną z dzieckiem
  • Łóżko na miarę potrzeb
  • Podsumowanie

Przytulne miejsce w domu

Tak naprawdę wybór konkretnego wyposażenia zależy od wieku dziecka. Jednak można znaleźć też wiele uniwersalnych rozwiązań, które zawsze się sprawdzą. Sprawa może się jednak skomplikować, gdy w jednym pokoju będą mieszkać dzieci w różnym wieku. Wtedy potrzebna jest odrobina kreatywności, aby zmieścić w nim dwa łóżka i osobne kąciki, aby każde dziecko miało miejsce dla siebie.

Przede wszystkim pokój dla dzieci ma być ich azylem, a więc należy go urządzić wspólnie z dziećmi. Rodzice mogą patrzeć zupełnie inaczej na aranżację wnętrza niż dzieci i zapominają, że to maluchy będą tu spędzać najwięcej czasu. Dlatego, jeśli dziecko chce mieć kolorowe ściany lub dywan na podłodze warto wybrać takie rozwiązanie.

Jasne kolory świetnie sprawdzą się w małych pokojach. Natomiast ciemniejsze barwy będą idealne do większych przestrzeni. Ciepła tonacja barw sprawi, że całe pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przyjemne. Obecnie można wykorzystać też kolorowe tapety, naklejki ścienne czy plakaty w ramach, aby udekorować ściany. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie. Oprócz głównego punktu świetlnego, jak żyrandol, trzeba dodać też boczne światła i lampki na stolikach oraz biurku. Cały pokój powinien być równomiernie oświetlony, co sprawia, że dzieci czują się bezpiecznie, ale też takie rozwiązanie stosowane jest, aby nie nadwyrężać ich młodego wzroku.

Meble, które rosną z dzieckiem

Dużo osób popełnia błąd i kupuje dziecięce mebelki. Mini stoliczki mogą być urocze, ale tak naprawdę dziecko będzie z nich korzystać rok i trzeba będzie kupić nowy mebel. Dlatego wiele firm oferuje meble, które rosną razem z dziećmi. Są to między innymi krzesła, stoły, biurka i łóżka. Nawet łóżka dla niemowlaków mogą rosnąć z dzieckiem i być dopasowane do wymagań 5-latka. Dlatego warto zainwestować w meble wielofunkcyjne, a nie tylko ładne.

Szafki czy komody można od razu kupić standardowej wielkości. Dzieci mogą spokojnie sięgnąć do najniższych szuflad i półek po swoje zabawki i ubranka, a do wyższych dosięgną z pomocą. Nawet po kilku latach takie meble wciąż będą spełniać nasze potrzeby.

Jednak pokój dziecięcy zawsze kojarzy się z mini mebelkami czy uroczymi ozdobami. Wystarczy kupić lampkę nocną o stylizacji typowej dla dzieci, której wymiana później nie będzie dużo kosztować. Klimat zabawy mogą też stworzyć same zabawki, kolorowe obrazki na ścianach czy kolorowa pościel z motywem ulubionej bajki.

Łóżko na miarę potrzeb

Łóżko obecnie też ma wiele funkcji. Może być ozdobą pokoju, zwłaszcza że zwykle zajmuje najwięcej miejsca. Oczywiście jest też miejscem do spania i odpoczynku. Ale też starsze dzieci czytają w nim książki, bawią się, odrabiają lekcje, a kiedy dostaną swój pierwszy sprzęt elektroniczny – grają i oglądają seriale. Zatem musi być wygodne.

Co sprawia, że łóżko jest wygodne? Odpowiednia pościel. Bez tego nie będzie ani ładne, ani komfortowe. Wybierając pościel zawsze mamy na uwadze wielkość łóżka. Dobrze dopasowane prześcieradło i kołdra, która nie jest za krótka to podstawa. Wśród prześcieradeł królują teraz modele z gumką. Nie da się ukryć, że prześcieradło z gumką jest bardzo wygodne. Nie roluje się w nocy ani nie spada z łóżka. Można dostać takie prześcieradła w wielu kolorach. Białe prześcieradło wciąż jest klasycznym wyborem, ale bez problemu kupimy kolorowe.

Poszewki na poduszki i kołdrę powinny być wykonane z przyjemnego w dotyku materiału. Tutaj też znajdziemy ogromny wybór wzorów. Dla dzieci produkuje się pościel z podobizną ulubionych bohaterów kreskówek czy w zwierzątka, ale można kupić też pościel w kwiaty czy jednokolorową. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji dziecka, co do wyglądu pokoju.

Podsumowanie

Urządzając sypialnię dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek, potrzeby i zainteresowania. Dobrze jest też stawiać na rozwiązania długoterminowe jak meble w standardowym rozmiarze. Wysoka jakość mebli, dekoracji czy pościeli sprawi, że rzadziej będziemy musieli coś w nim wymieniać.