Dzieci śpią nawet 10-12 godzin na dobę, a niemowlęta - jeszcze dłużej. To czas, w którym młody organizm się regeneruje, ale także rośnie, rozwija. Dlatego też tak ważne jest zapewnienie komfortowego oraz bezpiecznego miejsca i warunków do snu już od pierwszych dni życia malucha. Właściwy materac to dobry krok do osiągnięcia sukcesu. Jaki materac będzie dobry dla dziecka? W jakim stopniu wiek dziecka powinien decydować o wyborze materaca? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się więcej:

  • Po pierwsze bezpieczeństwo - materac do łóżeczka niemowlęcego
  • Pierwsze łóżeczko dziecięce - jaki materac wybrać?
  • Jakie materace są najlepsze dla dzieci?
  • Materac dla ucznia - rozsądny wybór podstawą sukcesu
  • Czy nastolatek może mieć “dorosły” materac?

Po pierwsze bezpieczeństwo - materac do łóżeczka niemowlęcego

Pierwsze dni i tygodnie życia niemowlę spędza w większości na śnie. Odpowiednio dobrany materac do łóżeczka, kołyski czy kojca powinien zapewniać dobry komfort snu, ale przede wszystkim - bezpieczeństwo. Materac musi być wykonany z tworzyw zapewniających właściwości antyalergiczne, a także optymalny przepływ powietrza. Materac nie może być zbyt miękki, aby nie powodował problemów z oddychaniem malucha, który jeszcze nie potrafi samodzielnie podnosić główki. Często w materacach dla niemowląt wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak gryka lub kokos, które zapewniają dodatkowe właściwości usztywniające i wspierające kręgosłup.

Pierwsze łóżeczko dziecięce - jaki materac wybrać?

Kiedy dziecko wyrasta z łóżeczka niemowlęcego, a jednocześnie jest już dynamicznym, pełnym energii kilkulatkiem potrzebuje najczęściej nowego łóżeczka i materaca. Dla małych dzieci warto zainwestować w materace piankowe, wykonane z lateksu, pianki HR lub typu memory. Sprawdzają się świetnie również w połączeniu z warstwami typu mata kokosowa. Materac powinien być w stanie adaptować się do zmieniających się potrzeb rosnącego dziecka. Nie należy przekazywać materaca po kilku latach użytkowania następnemu dziecku, gdyż tego typu elementy mają określoną trwałość, przede wszystkim ze względów higienicznych.

Jakie materace są najlepsze dla dzieci?

Dobór materaca dla dziecka może nie być prosty. Wynika to przede wszystkim z rynku nastawionego głównie na potrzeby osób dorosłych. Warto jednak zainwestować w produkt dobrej jakości, gdyż komfortowy sen dla rozwoju dzieci jest niezwykle ważny. Trzeba zwrócić uwagę, by do dziecięcego łóżka nie kupować materaców o wysokiej twardości przeznaczonych dla dorosłych ciężkich osób. Nie spełnią one bowiem swoich ortopedycznych funkcji dla kilkukrotnie lżejszego, niższego dziecka. Materac dziecięcy powinien zapewniać optymalny przepływ powietrza - wentylację. Pokrowiec musi mieć możliwość ściągania i prania, ta właściwość zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci ma znaczenie. Zwróć również uwagę, jakie materiały wchodzą w skład materaca, by nie było wśród nich żadnych mogących wywołać uczulenie u dziecka.

Materac dla ucznia - rozsądny wybór podstawą sukcesu

Komfort snu młodych uczniów powinien być dla ich rodziców kluczowym zagadnieniem przy doborze materaca. Dzieci po intensywnym dniu nauki i innych aktywności muszą mieć zapewnioną możliwość dobrego wypoczynku. Świetnym pomysłem na odprężenie są materace z warstwą pianki memory dla młodzieży śpiącej spokojnie. Ci bardziej ruchliwi mogą natomiast docenić materace lateksowe. Dynamiczne reagowanie na obciążenie pozwala na wsparcie kręgosłupa, odciążenie mięśni i ścięgien. Dzieci w wieku szkolnym korzystają często również z warstwowych materaców kieszeniowych o dopasowanej do nich twardości. Materac dla dziecka nie może być zbyt krótki, jego długość powinna o być o co najmniej 20 cm większa niż wzrost dziecka. Warto również zwrócić uwagę na wysokość materaca, by nie była zbyt duża, przewyższająca na przykład barierki łóżka piętrowego.

Czy nastolatek może mieć “dorosły” materac?

To, jaki materac będzie idealny dla danej osoby, zależy od wielu indywidualnych czynników. Należą do nich nie tylko waga i wzrost użytkownika, budowa ciała, ale także indywidualne preferencje. Jeżeli młody człowiek ma drobną budowę ciała i jest niski, raczej nie odczuje korzyści ze stosowania materaca strefowego o pełnych wymiarach. Zbyt twardy materac to także, wbrew panującym w wielu miejscach opiniom, nie jest zbyt dobra propozycja dla każdego. Dlatego materace dla osób dorosłych mogą się sprawdzić dla młodszych użytkowników, o ile zostaną dopasowane do ich wagi i wzrostu. Zawsze można również zastosować materac nawierzchniowy, który zmieni częściowo właściwości materaca, by dopasować je do młodego użytkownika. Dzieci dosyć szybko rosną, mogą w ciągu roku przybrać na wadze kilka kilogramów, przez co wymagania co do materaca w naturalny sposób stają się dynamiczne.

Materac dla dzieci jest podstawowym elementem wyposażenia łóżka, decydującym o komforcie wypoczynku. Jego wybór nie może być przypadkowy, powinien zostać dostosowany do potrzeb dziecka. Dzięki temu można zapewnić zarówno młodszym, jak i starszym potomkom bezpieczny i spokojny sen.