Trampolina jest podwyższoną platformą, której powierzchnia może niektórym przywodzić na myśl bardzo sprężyste łóżko. Najczęściej pokryta jest wytrzymałym, płóciennym obszyciem, które zostaje wsparte odpowiednią ilością sprężyn. Całość zostaje dodatkowo wzmocniona linami amortyzującymi. Dbają one o to, aby podczas odbijania się od trampoliny, platforma nie zapadała się zbyt nisko do wewnętrznej strony. Większość producentów trampolin otacza całość metalową ramą, ponieważ jest to rozwiązanie, które najlepiej wytrzymuje próbę czasu. Trampolina jest używana w niektórych sportach, jednak znana jest nam przede wszystkim jako przyrząd służący do zabawy. Stanowi narzędzie, które pozwala wielu rodzicom przemycić nieco aktywności fizycznej do życia swoich dzieci. Jeżeli chodzi o aspekty sportowe, trampolina zostaje wykorzystana do wykonywania aktywności związanych z akrobatyką. Okoliczności, w których sportowcy korzystają z trampoliny, jest jednak więcej. Możemy tutaj przywołać nie tylko akrobatów, ale także gimnastyków przygotowujących się do skoków o tyczce.

 

  • Historia trampoliny
  • Materiały niezbędne do wykonania
  • Proces produkcji trampoliny

 

Historia trampoliny

Podskakiwanie, wszelkiego rodzaju ruchy akrobatyczne oraz trening konkretnych partii mięśniowych, to aktywności fizyczne, które są znane ludzkości od wieków. Jeżeli jednak chodzi o wzbijanie się w powietrze za pomocą skoków, to właśnie trampolina była jednym z pierwszych urządzeń umożliwiających dokonanie tej czynności w bardziej profesjonalnym wymiarze. Dzięki trampolinom ludzie zaczęli wykonywać akrobacje, znajdując się w powietrzu. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że urządzenie to nie wymagało od sportowca wkładu zbyt dużego wysiłku w samą aktywność związaną ze skakaniem, co było przełomowym ułatwieniem. Innym urządzeniem, które pełniło podobną funkcję, aczkolwiek mniej związaną ze sportem, były specjalnie zestawione ze sobą drewniane deski. Były one produkowany ze sprężystych odmian drewna, które pozwalały wybić się użytkownikowi, jeżeli ten stanął w odpowiednim miejscu. Dawniej w średniowieczu z urządzenia tego korzystali nadworni błaznowie, którzy wykonywali różnorodne aktywności ku uciesze tłumu. Dziś możemy kojarzyć podobne urządzenie z lekcji wychowania fizycznego. Służyło ono do wybicia się podczas wykonywania skoku przez kozioł.

Posiadamy również nieco historycznych informacji na temat trampoliny, dzięki historiom pochodzącym bezpośrednio ze starodawnego cyrku. Chociaż trampolinę wynaleziona kilkaset lat temu na potrzeby ówczesnych cyrków nie przypominała dzisiejszych, bardziej zaawansowanych technicznie modeli. Mimo wszystko była w stanie spełnić swoją funkcję w całkiem przyzwoitym stopniu. Używana w dawnych czasach forma trampoliny była urządzeniem o kształcie trapezu. Całość była owijana elastyczną siatką, która umożliwiała swobodne odbijanie się od powierzchni. Najwcześniejsze formy trampoliny, które zaczęły przypominać dzisiejszy twór, były owocem wielu testów. Zanim jednak twórcy wpadli na pomysł umożliwiający modernizację, dawna trampolina przeszłą niezwykle daleką drogę, zanim dodano do niej sprężyny i siatki ochronne, które dbały o bezpieczeństwo użytkowników korzystających z urządzenia.

Jeżeli chodzi o samą popularność trampoliny, niewiele osób słyszało o tym urządzeniu wcześniej, niż w XX wieku. Dopiero 100 lat temu cyrk zdołał na dobre rozprzestrzenić atrakcje związane z wykorzystaniem właściwości trampolin. Jednakże, kiedy Geoerge Nissen opracował obecną wersję bezpiecznej, lepiej sprawującej się trampoliny, stała się ona urządzeniem sportowym. Miało to miejsce w 1936 roku. Kolejna fala spopularyzowania trampoliny jako urządzenia sportowego miała miejsce w okresie po drugiej wojnie światowej. Trampolina pełniła kilka funkcji. Głównie wykorzystywano ją jako urządzenie umożliwiające wykonanie mniej specjalistycznych, a raczej bardziej rekreacyjnych ćwiczeń. Z drugiej strony siły zbrojne były wyposażone w to urządzenie, aby umożliwić żołnierzom dostęp do dynamicznych ćwiczeń, gdziekolwiek się znajdą. Trampolina znalazła też bardziej złożone zastosowanie w wojsku. Armia amerykańska wykorzystywała trampoliny podczas szkolenia świeżo upieczonych pilotów. Dzięki dynamicznemu podskakiwaniu na urządzeniu kursanci mogli doświadczyć prowizorycznego odczucia związanego z lotem.

Dzięki temu, że trampolina zdobywała coraz większą popularność, sięgały po nią różne środowiska. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, trampoliny bardzo często znalazły zastosowanie w szkołach podczas lekcji wychowania fizycznego. Coraz więcej osób doceniało to, że trampolina jest źródłem świetnej zabawy połączonej z aktywnością fizyczną, co idealnie sprawowało się podczas lekcji z dziećmi. Popularyzowanie trampoliny rozprzestrzeniało się, a samo urządzenie zdobywało coraz większe uznanie na całym świecie. Ostatecznie doczekaliśmy się tego, że trampolina została wykorzystana do tworzenia różnorodnych konkurencji olimpijskich w sportach. Już w roku 1947 Stany Zjednoczone zorganizowały amatorskie zawody skoków na trampolinie. Były to jeszcze nieoficjalne konkurencje, jednakże przyciągały wielu interesantów. Oficjalne zawody z wykorzystaniem trampolin zostały stworzone siedem lat później. Oficjalne zawody były związane z akrobatyką. Sportowiec miał za zadanie wykonać pewne pozy. Zawody oczekiwały od osób biorących udział, że zaprezentują oni jeden oficjalny układ akrobatyczny obowiązkowy dla każdego członka konkursu oraz jedną opcjonalną pozę. Punktacja była dostosowana do poziomu trudności danego układu akrobatycznego.

 

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z tego, że trampoliny znalazły zastosowanie w mniej oczywistych dziedzinach. Od drugiej połowy XX wieku, zostały one zaimplementowane przez terapeutów i nauczycieli prowadzących zajęcia w szkołach specjalnych. Zajęcia prowadzone na trampolinie pomagały uczniom rozbudować równowagę oraz koncentrację. Po pewnym czasie trampoliny zostały jednak powiązane z negatywnymi wynikami w tych szkołach i po dwudziestu latach usunięto je. Okazało się, że trampoliny stwarzają realne zagrożenie. Osoby, które miały trudności z utrzymaniem równowagi były narażone na różne kontuzje. Bardzo rzadko, jednak odnotowano przypadki, że dochodziło nawet do złamań podczas zajęć z trampoliną. Jak zapewne wiele osób zauważyło, trampolina nadal pozostała urządzeniem, które po dziś dzień dostarcza nam rozrywki oraz umożliwia spalić nieco kalorii. Dzisiejsze trampoliny kupowane przez rodziny są wykorzystywane głównie do poprawy kondycji poprzez ciekawe ćwiczenia. Istnieje wiele doniesień wskazujących na to, że regularne skakanie na trampolinie poprawia wytrzymałość, siłę i ułatwia przepływ krwi w organizmie.Materiały niezbędne do wykonania

Trampoliny na pierwszy rzut oka zdają się całkiem prostymi urządzeniami. Główne elementy niezbędne do wyprodukowania tego urządzenia to kilka rurek, elastyczna mata, ochraniacze i sprężyny. Rurki wykorzystywane do stworzenia konstrukcji są ocynkowaną stalą, która zapewnia solidną podporę odporną na uszkodzenia fizyczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dodatkowo ocynkowana powierzchnia chroni produkt przed korozją, co znacznie wydłuża jego żywotność. Warto mieć to na uwadze, ponieważ producenci większości trampolin przewidują, że klienci będą z nich korzystali na zewnątrz. Jeżeli chodzi o sprężyny odpowiedzialne za odbijanie skaczącego na macie użytkownika, zazwyczaj specyfikacja jest ściśle zależna od samej firmy odpowiedzialnej za produkcję. Maty do skakania to tkane włókna. Maty w dzisiejszych czasach są produkowane ze sztucznych materiałów. Najczęściej spotkamy się z powierzchnią stworzoną z nylonu. Dodatkowo całość pokryta jest warstwą, która uodparnia matę na blaknięcie, ponieważ większość trampolin zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Ochraniacze w większości przypadków będą wykonane z elastycznej pianki, która pochłania impakt na wypadek uderzenia.

 

Proces produkcji trampoliny

Specjalnie przygotowane rury po dotarciu do fabryki produkującej trampoliny zostają wygięte. Gniazda rur zostają do siebie przyspawane w taki sposób, aby stworzyć zwięzłe połączenie. Rury otaczające trampolinę najczęściej są ze sobą łączone w czterech punktach podparcia. Po dokładnym zespoleniu tworzą one okrąg. Bardzo ważnym krokiem produkcji jest sam moment wyginania ocynkowanych rur, ponieważ muszą one połączyć wszystkie elementy podstawy razem. Kolejnym istotnym krokiem jest zszycie materiału, który posłuży za matę trampoliny. Tkanina jest obszywana z każdej strony za pośrednictwem przemysłowej maszyny do szycia. Dodatkowo na końcu zostaje wzmocnioną taśmami. Ilość taśmy jest zależna od pola trampoliny. Im większa, tym więcej izolacji i wzmocnienia będzie potrzebowała. Jedynymi elementami, które nie wymagają dodatkowego procesu produkcyjnego, są sprężyny odpowiedzialne za elastyczność trampoliny. Trafiają one do fabryki w takiej samej formie, w jakiej wyjadą z niej wprost do domu kolejnego klienta. Wszystkie materiały wykorzystywane do produkcji trampoliny są regularnie kontrolowane przez wydziały zajmujące się bezpieczeństwem urządzeń sportowych. Każde zgięcie, grubość maty i splot poszycia jest kontrolowany w celu wykrycia ewentualnych wad, które mogłyby zagrozić klientom. Przed sfinalizowaniem produkcji, modele muszą zostać poddane testom wytrzymałościowym.