Problemy z zasypianiem są bardzo powszechne wśród każdej grupy wiekowej. Dużo osób narzeka też, że po przebudzeniu ciężko im wstać z łóżka. A nawet można obudzić się z bólem pleców, sztywnym karkiem, zdrętwiałą kończyną, a nawet bólem głowy. Jeśli zdarza się to raz na rok, nie ma się czym martwić, po prostu spaliśmy w złej pozycji. Jednak, gdy codziennie budzimy się z jakimiś dolegliwościami, może to wskazywać, że śpimy na złym materacu. Zwłaszcza jeśli jest to stary model, rozkładana kanapa, a nawet nowy materac, ale kupowany bez konsultacji ze specjalistą. Czy jest szansa na poprawę komfortu snu, bez kupowania nowego łóżka? W wielu wypadkach rozwiązaniem może być materac nawierzchniowy, nazywany również narzutowym.

W tym artykule przeczytasz o:

  • Czym jest materac narzutowy?
  • Wady i zalety materacy nawierzchniowych
  • Rodzaje materacy nawierzchniowych
  • U kogo sprawdzą się najlepiej?

Czym jest materac narzutowy?

Podczas snu całe nasze ciało powinno odpoczywać. A żeby to uzyskać, należy się wygodnie ułożyć. Ważna jest nie tylko nasza ulubiona pozycja snu, ale i istotny jest opór, jaki stawia materac. Nawet podczas nocnego odpoczynku kręgosłup musi mieć odpowiednie podparcie. Zapewnia je właśnie materac. A co zrobić, gdy czujemy, że nie działa on, jak powinien?

Tu właśnie zaczyna się rola materaca nawierzchniowego. Jest to po prostu dodatkowy i dość cienki, w porównaniu do standardowych, materac, którego zadaniem jest poprawa funkcji wkładu bazowego. A zatem może utwardzić lub zmiękczyć materac, na którym śpimy. Może mieć też właściwości antyalergiczne, które sprawią, że spać będziemy lżej.

Wady i zalety materacy nawierzchniowych

Jak każdy produkt i materac narzutowy ma wady i zalety. Przy czym jego plusy przeważają dla większości osób, które są zainteresowane podniesieniem komfortu już używanego łóżka, a nie jego całkowitą wymianą. Największą zaletą wykorzystania materaca nawierzchniowego jest jego koszt. Dodatkowa mata kosztuje nawet kilka razy mniej niż wymiana materaca. A do tego można położyć ją choćby na wersalce, która ma wbudowany materac, którego wymiana jest niemożliwa, bez wymiany całej wersalki na nową.

Materac nawierzchniowy ma sprawić, że komfort snu się podniesie. Dlatego można znaleźć na rynku modele, które mają utwardzić powierzchnię lub sprawić, że będzie bardziej miękka. Ponadto, jeśli mamy łóżko z dwoma materacami położonymi obok siebie i wyczuwamy tę nierówność, materac narzutowy będzie świetnym rozwiązaniem, aby wygładzić i wyrównać powierzchnię. Można go stosować także na nowe materace, które w dniu zakupu były świetne, ale obecnie z powodu drastycznej zmiany wagi, kontuzji, która wymagała długiej rehabilitacji czy choroby kręgosłupa, nie spełniają już swoich funkcji, choć nadal są prawie nowe i wygodne.

Zaletą jest też wkład antyalergiczny w takim materacu. Jeżeli nagle okaże się, że mamy alergię np. na roztocza, można dodatkowy materac zastosować jako osłonę głównego materaca. Nie jest to jednak pokrowiec, który będzie chronił całkowicie przed osiadaniem kurzy czy zabrudzeniem. Na pewno jednak można go łatwiej wyprać.

A jakie wady ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim trzeba ponieść koszt zakupu dodatkowej maty. Nadal może to być jedna opłacalne w porównaniu do ceny klasycznego materaca. Ponadto mata ma grubość kilku centymetrów, a więc może być widoczna na łóżku, przez co jego wygląd może nie być atrakcyjny.

Rodzaje materacy nawierzchniowych

Wśród mat narzutowych też można wyróżnić kilka rodzajów. Podział stosuje się głównie ze względu na materiał, z jakiego jest wykonany materac. Ponieważ jest to cienka mata, która ma podnosić komfort snu, zwykle wykonana jest z jednego rodzaju materiału. A zatem mogą to być na przykład materace kokosowe, piankowe lub lateksowe.

Materace z wypełnieniem z włókien kokosowych są najbardziej twarde, ale jednocześnie są też elastyczne i sprężyste. Świetnie podpierają krzywizny ciała i są nawet polecane przez ekspertów dla osób z chorym kręgosłupem. Bardzo często kupowane są, aby usztywnić łóżko, ale zachować jego sprężystość. Idealnie sprawdzą się narzucone na za miękki materac lub taki, który w jakimś miejscu się zapadł.

Z kolei materace piankowe, w tym z pianki lateksowej zazwyczaj kupowane są, aby wyrównać powierzchnię do spania, ale też ją zmiękczyć. Bardzo dobrym wyborem są pianki termoelastyczne, które dopasowują się do kształtu ciała, a zatem idealnie je podpierają w nocy. Z kolei pianki lateksowe też są miękkie i zapewniają stosowne podparcie, ale lateks to też materiał naturalny, jak włókna kokosowe. Lateks pozyskuje się z drzewa kauczukowego. Zarówno materace kokosowe, jak i lateksowe zapobiegają rozwojom mikroorganizmów w materacu, mają doskonałą wentylację i są oznaczane jako antyalergiczne. Pianka termoelastyczna również może mieć takie cechy, ale jej zaletą jest dopasowanie się do ciała pod wpływem jego ciepła. Inne materiały nie mają takiej właściwości.

Dlatego rodzaj materaca nawierzchniowego wybieramy według właściwości, jakie są nam potrzebne. Szukając maty do utwardzenia łóżka, która będzie antyalergiczna warto wybrać materac kokosowy. Gdy mamy problemy z kręgosłupem, ale lubimy też miękkie podłoża, można zastanowić się nad pianką termoelastyczną. A gdy mamy zbyt twardy materac lub nie ma równej powierzchni, najlepszym wyborem będzie pianka lateksowa.

U kogo sprawdzą się najlepiej?

Czy potrzebujesz materaca nawierzchniowego, aby wygodnie spać? Tak naprawdę, jeśli materac, którego używasz, jest już stary i wysłużony, a nawet jego gwarancja skończyła się lata temu, to lepszym rozwiązaniem będzie zakup całkiem nowego materaca bazowego. Natomiast, jeżeli materac jest w świetnym stanie, ale po prostu był źle dobrany lub zmieniły się preferencje jego użytkownika, materac narzutowy będzie świetnym pomysłem.

Także osoby, które wynajmują mieszkania i nie mogą lub nie chcą kupować materaca, ale nie śpi im się wygodnie, mogą kupić o wiele tańszy materac nawierzchniowy, który sprawi, że sen będzie mimo wszystko komfortowy, nawet na starym i używanym łóżku.

Ten materac polecany jest również osobom, które mają problem z alergią, astmą, a nawet chcą profilaktycznie zapobiegać kontaktowi z alergenami. Ponadto dużo osób kupuje materace z pianki termoelastycznej profilaktycznie. Idealnie dopasowują się do każdej krzywizny ciała, a więc dobrze podpierają kręgosłup, stawy i mięśnie, które odpowiadają za ich pracę. Nawet nie mając jeszcze problemów z postawą czy poważnych schorzeń, można im zapobiegać, śpiąc na wygodnym materacu.

Materac nawierzchniowy bardzo dobrze sprawdzi się w łóżkach dziecięcych, jak i jako materac dla dorosłych. Jeśli borykamy się z jakimikolwiek długotrwałymi problemami ze snem, warto zakupić taką nakładkę i dopasować jej twardość do naszych potrzeb i możliwości utrzymania prawidłowej postawy podczas snu. Przyniesie nam to ogromny pożytek. A nawet może sprawić, że obudzimy się bez dokuczliwego bólu pleców.