Chociaż nie możemy zaprzeczyć temu, że preferencje wobec wyboru materaca są niezwykle subiektywne, to istnieją pewne uniwersalne zasady, które powinny alarmować nas o tym, że materac może być zbyt miękki. Tak samo, jak niekorzystny dla zdrowia jest materac twardy, tak samo powinniśmy wystrzegać się materacy zbyt miękkich.

  • Ból pleców towarzyszący porannym przebudzeniom
  • Uczucie zmęczenia mimo przespanej nocy
  • Zapadanie się powierzchni starego materaca

 

Ból pleców towarzyszący porannym przebudzeniom

Osoby, które budzą się z uciążliwym bólem pleców lub szyi, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to nic przyjemnego. Wyeliminowanie wszystkiego, co może nasilać bóle stawów, jest niezwykle istotnym aspektem związanym z dbaniem o zdrowie. Jeżeli podejrzewamy, że nasz materac może być zbyt miękki, będzie to oznaczało, że nie zapewnia nam wystarczającego podparcia w trakcie snu. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak negatywny ma to wpływ na naszą kondycję fizyczną. Zbyt miękki materac sprawia, że osoby śpiące na plecach zapadają się do wewnątrz łóżka. W takim przypadku mięśnie w okolicy pleców muszą stale pracować w trakcie snu, aby utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji, która kształtem przypomina literę S. Jeżeli odczuwasz, że twoja pozycja w trakcie snu jest zbyt wygięta, materac najprawdopodobniej nie zapewnia niezbędnego dla zdrowej pozycji snu podparcia.

 

Uczucie zmęczenia mimo przespanej nocy

Uczucie zmęczenia najczęściej jest oznaką tego, że nie śpimy wystarczająco długo, co prowadzi do tak zwanej deprawacji snu. Okazuje się jednak, że sytuacja ta może zostać wywołana przez wiele czynników. Jednym z tych czynników może być zbyt miękki materac, który przyczynia się do pogorszenia naszej jakości snu. Zbyt miękkie materace bardzo często dają ludziom złudne uczucie komfortowego zanurzenia się wewnątrz łóżka. Jeżeli jednak moglibyśmy ocenić kształt, który przybiera nasze ciało podczas snu na zapadającym się materacu, szybko zrozumielibyśmy to, dlaczego bolą nas plecy. Materac nigdy nie powinien dążyć do wyrównania kręgosłupa, ponieważ jego naturalny kształt nie jest całkowicie prosty. Z drugiej strony nie wszystkie materace o miękkim profilu muszą okazać się zbyt miękkimi. Istnieje wiele modeli piankowych, które pomimo zapadania się zewnętrznej warstwy do środka, nadal mają pod spodem powierzchnię, która cechuje się solidnym podparciem kręgosłupa.

Zapadanie się powierzchni materaca

W zależności od rodzaju łóżka oraz samego eksploatowania przedmiotu niektóre materace mogą zacząć się rozpadać po 10 latach lub nawet szybciej. Jeżeli kiedykolwiek zauważysz, że śpiąc poza domem, udało ci się zażyć lepszego, bardziej regenerującego organizm snu, weź to pod uwagę. Być może materac w twoim domu został już dostatecznie zużyty. Po wielu latach codziennego użytkowania materaca, jego powierzchnia mogła się nieco wyrobić. Wiekowe materace zazwyczaj charakteryzują się obniżonym stopniem twardości w porównaniu do ich kondycji sprzed kilku lat. Co należy zatem zrobić, jeżeli śpimy na zbyt miękkim materacu? Większość dzisiejszych materacy może być użytkowana z obu stron. Regularna rotacja sprawi, że materac będzie zużywał się znacznie wolniej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy nasze łóżko jest w odpowiednim stanie. Jeżeli podstawa łóżka jest rozregulowana, może to oznaczać, że materac będzie zapadał się głębiej. Jeżeli regularnie odczuwasz zmęczenie pomimo przespanej nocy, a twoje łóżko i materac mają więcej niż dziesięć lat, oznacza to, że twoja sypialnia prawdopodobnie wymaga nieco modernizacji.