Sypialnia czy inna przestrzeń w domu, w której śpimy, powinna kojarzyć się z wypoczynkiem i relaksem. Staramy się ją zwykle urządzić według własnych preferencji, nie zawsze biorąc pod uwagę konkretną kolorystykę. Czy to, jak wygląda otoczenie miejsca do snu oraz samo łóżko może mieć wpływ na  wyciszenie i odprężenie? Jak wzory i kolory w sypialni  zapewniają komfort wypoczynku? Sprawdź, co warto wiedzieć o świetle oraz kolorach w sypialni i ich wpływie na odpoczynek:

  • Jakie kolory w sypialni są najlepsze?
  • Neutralna kolorystyka pościeli i wnętrza
  • Odprężająca zieleń i barwy natury w sypialni
  • Mocne kontrasty i intensywne kolory - czy pasują do sypialni?
  • Jak szybko zmienić wystrój sypialni na relaksujący?

Jakie kolory w sypialni są najlepsze?

Przestrzeń sypialni zwykle urządza się w przytulny sposób, w ulubionej kolorystyce. Dlatego najlepsze kolory to najczęściej te, które najbardziej nam odpowiadają. Nie ma uniwersalnego przepisu na relaksującą sypialnię, która będzie pasować każdemu. Warto jednak skupić się na określonej palecie barw i ich trzymać, by pomieszczenie nie było przeładowane, przytłaczające. Kolorystyka neutralna, jak i barwy natury oraz motywy z nią związane sprawdzają się niemal zawsze. Dodatki takie jak pościel, poszewki na poduszki, narzuta czy zasłony są najprostsze do ewentualnej zmiany, dlatego mogą być kolorystycznym akcentem odcinającym się od reszty.

Neutralna kolorystyka pościeli i wnętrza

Sypialnie w barwach neutralnych to przepis na wnętrze odprężające niemalże każdego. Prosta stylistyka, nieprzytłaczające dodatki i spójna kolorystyka pozwalają na zatopienie się we własnym świecie i odpoczynek. Czysta biel, szarości i beże, a nawet zgaszone róże nadają się na sypialniane ściany i dodatki. Monochromatyczne wnętrza, albo też połączenia wybranych neutralnych kolorów nie muszą być nudne. W łagodny sposób wyciszają osoby przebywające w danej przestrzeni. Jeżeli jednak ktoś woli mocniejsze akcenty i dodatki, zawsze może kupić ciekawą pościel, którą na dzień przykryje neutralną narzutą, by zachować spójność.

Odprężająca zieleń i barwy natury w sypialni

Sypialnia z silnym nawiązaniem do przyrody, na przykład przestrzenną fototapetą na jednej ze ścian, drewnianymi meblami i naturalnymi tkaninami to też ciekawy pomysł na odprężające wnętrze. Zieleń i błękit w delikatnych odcieniach pomagają w odnalezieniu wewnętrznego spokoju. Osoby o naturze marzycieli mogą pokusić się na przykład o pomalowanie sufitu na niebiesko, a w ramach oświetlenia wybrać lampiony nawiązujące do chmur. Naturalne skojarzenia dla wielu osób są najlepszą formą odpoczynku. Sypialnia może być jasnym wnętrzem, urządzonym w taki sposób, by nie przytłaczała ciężkimi meblami i kolorami. Styl prowansalski czy skandynawski to dobre przykłady na harmonijne, proste i jasne wnętrza z naturalnymi elementami.

Mocne kontrasty i intensywne kolory - czy pasują do sypialni?

Nowoczesny styl, w szczególności wiele współczesnych mebli opiera się o kontrastowe zestawienia. Może też bazować na intensywnej kolorystyce. Czy jednak krzykliwe kolory mogą znaleźć się w sypialni, aby ta nadal koiła nerwy i pozwalała na relaks? Nie jest to wykluczone, ale trzeba lubić takie zestawienia. Sypialnia dla wielu osób jest obok miejsca odpoczynku przestrzenią intymną, w której kolory czerwieni, pomarańczy, złota czy bordo są  pożądane. Żeby jednak móc w takim otoczeniu faktycznie odpocząć, musi zostać urządzone ze smakiem. Tkaniny powinna cechować wysoka jakość, a całość aranżacji staranność i dobra dbałość o detale. Wtedy nawet z pozoru pobudzająca kolorystyka wykreuje miejsce idealne na wypoczynek.

Jak szybko zmienić wystrój sypialni na relaksujący?

Twoja aktualna sypialnia nie pozwala Ci się w pełni odprężyć i uważasz, że może być to kwestia kolorystyki? Spróbuj odmienić ją szybko z użyciem odpowiednich dodatków. Malowanie ścian czy wymiana podłogi najczęściej nie są możliwe od razu, ale zakup nowego kompletu pościeli, kolorowego prześcieradła, narzuty czy ozdobnych poduszek potrafi całkowicie zmienić przestrzeń w kilka chwil. Do tego typu metamorfozy nadają się również miękkie dywaniki lub chodniki na podłogę. Jeżeli dodasz do tego nowy obraz lub grafikę na ścianę w ulubionej kolorystyce czy nastrojowe światło lampek typu cotton balls, możesz stworzyć na nowo swoje miejsce odprężenia.

Kolorystyka sypialni z pewnością może wpływać na poziom relaksu, jaki w niej odczuwamy. Choć neutralne kolory czy naturalne materiały sprzyjają zwykle odpoczynkowi, to jednak najważniejsze jest, aby sypialnia w pełni odpowiadała naszym preferencjom. Jej kolory warto dobrać zgodnie z własnymi odczuciami.