Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że lekarstwem na ich chroniczny ból pleców może być odpowiedni materac. Prawidłowo zaprojektowany materac ortopedyczny jest w stanie podtrzymywać chore plecy w zdrowej pozycji, która odciąża nacisk na stawy. Funkcja ta nie tylko zapobiega bólom pleców, ale także potrafi wyeliminować aktualne problemy, dzięki temu, że podtrzymuje kręgosłup w zdrowej dla organizmu pozycji przez całą noc spędzoną w łóżku. Zatem kto i z jakich powodów powinien zdecydować się na wybór materaca ortopedycznego?

 

  • Funkcja ortopedyczna
  • Punkty nacisku na stawy
  • Pozycja pleców w trakcie snu
  • Powody dla zakupu ortopedycznego modelu

 

Termin materac ortopedyczny powstał już ponad 60 lat temu. Jego wynalezienie było ściśle związane z wyczerpującymi badaniami nad tematem stawów i kości. Wyniki badań zasugerowały wówczas, że zaprojektowanie odpowiedniej powierzchni do snu może przyczynić się do zmniejszenia bólu pleców. Jedne z najwcześniejszych materacy ortopedycznych były projektowane zgodnie z zaleceniami medycznymi. Miały one działać w sposób leczniczy i pomagać osobom z uszkodzonymi plecami. Niedługo po tym przełomie, producenci materacy zauważyli, że ortopedyczne modele niezwykle dobrze się sprzedają. Dlatego też coraz większa ilość materacy była mianowana produktami ortopedycznymi. Koniec końców trudno udowodnić, że jeden materac ortopedyczny jest w czymś lepszy od drugiego. Każdy model może mieć swoje wady oraz zalety, które powinny zostać dopasowane za pośrednictwem indywidualnych preferencji. Termin materaca ortopedycznego po pewnym czasie przerodził się w chwyt marketingowy, który pomagał sprzedawać większą ilość produktów. Jednakże materace tego rodzaju nadal mają do zaoferowania pewne atuty, których nie znajdziemy w innych modelach.

 

Skoro wiemy, że materace ortopedyczne w rzeczywistości istnieją i nie są jedynie pustą nazwą, czym tak naprawdę powinny się charakteryzować? Wiele osób słyszało, że spanie na podłodze jest bardzo dobry dla pleców, dlatego też tkwią w błędnym przekonaniu dotyczącym tego, że materac redukujący ból stawów powinien być niezwykle twardy. Nie jest to prawdą. Badania wykazały, że zbyt twardy materac może być równie szkodliwy dla chorych pleców, co zbyt miękki model. To materace o średnim stopniu twardości zwykle pomagają utrzymać kręgosłup w najlepszej dla zdrowia pozycji. Należy pamiętać o tym, że miękkie materace są najgorsze dla obolałych stawów, jednakże zbyt twarde również nie będą optymalnym rozwiązaniem.

 

Punkty nacisku na stawy

Osoby, które wychwalają spanie na podłodze w trosce o swoje plecy, przeoczyli dwa istotne szczegóły. Punkty nacisku na stawy i naturalną krzywiznę kręgosłupa. Jeżeli położymy się na zbyt twardej powierzchni, naturalnie zagięte obszary na ciele zostają zgniecione pod wpływem naszej masy ciała. Może to powodować dyskomfort i prowadzić do nieuniknionego uszkodzenia tkanek między stawami. Jeżeli chcemy spać w pozycji, która odciąży nasze plecy, materac powinien nieco ustępować podczas nacisku ciała na jego powierzchnię.

Pozycja pleców w trakcie snu

Kolejnym istotnym elementem jest to, że plecy nie są całkowicie proste. Kręgosłup jest nieco zakrzywiony i jest to jego naturalna budowa. Prostowanie naturalnej krzywizny stawów może prowadzić nie tylko do bólu pleców, ale także do poważnych uszkodzeń. Jeżeli oprzemy nasze plecy o zbyt twardą powierzchnię, kręgosłup będzie musiał bez przerwy pracować, aby utrzymać swoją strukturę w naturalnej, skrzywionej pozycji. Jeżeli będziemy sypiać w takiej pozycji zbyt często, stawy mogą w końcu poddać się naciskowi i zacząć prostować, co wywoła chroniczny ból. Jeżeli jednak powierzchnia materaca będzie delikatnie uginała się pod naporem naszego ciężaru, naturalna krzywizna kręgosłupa zostanie podtrzymana przez materac i odciąży kości oraz mięśnie w trakcie snu. Należy jednak mieć na uwadze to, aby powierzchnia nie była zbyt miękka, ponieważ wtedy pomimo dostosowania się do naturalnej krzywizny kręgosłupa, nie będzie odpowiednio podtrzymywała go w trakcie snu. Dobrze opracowane materace ortopedyczne są kompromisem między twardymi i miękkimi modelami. Dostarczają optymalnego podparcia, ale także zapewniają komfort dla obolałych pleców.

 

Powody dla zakupu ortopedycznego modelu

Na początku warto wymienić jeden z najważniejszych powodów, dla których osoby zmagające się z bólem pleców powinny pomyśleć o ortopedycznych materacach. Przede wszystkim będą lepiej spać. Materac ortopedyczny nie będzie uginał się pod wpływem wagi. Dzięki temu stawy i plecy zostaną odpowiednio podparte. Spanie na materacu ortopedycznym dodatkowo odciąża też szyję, w przeciwieństwie do miękkich modeli. Warto zwrócić też uwagę na cenę ortopedycznych modeli. Początkowo mogą się one wydawać nieekonomicznym wyborem. Okazuje się jednak, że na dłuższą metę są dobrą inwestycją z uwagi na to, że ich solidne wykonanie posłuży nam o wiele dłużej od innych materacy. Niektóre z ortopedycznych materacy są w nienaruszonym stanie nawet po dziesięciu latach użytkowania. Brak regularnej wymiany materaca w sypialni pozwoli w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzić więcej pieniędzy.