W nowoczesnym budownictwie kawalerkami nazywa się mieszkania, które mają pokój dzienny, osobną sypialnię, kuchnię, łazienkę i przedsionek. W starszym budownictwie kawalerkami nazywa się jednopokojowe mieszkanie, w którym duży pokój łączy w sobie wiele funkcji. Niezależnie od tego ile mamy pokoi oraz czy muszą być wielofunkcyjne, zawsze możemy mieć problem z wybraniem odpowiedniego stylu aranżacji wnętrza i mebli. Urządzenie sypialni może być szczególnie trudne, ponieważ potrzebujemy łóżka, które być może musi też być kanapą, ale przede wszystkim ma być wygodne.  W końcu to w nim spędzamy aż 1/3 doby. A czasem nawet więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wybrać aranżację sypialni?
  • Kanapa w salonie, czyli mała sypialnia
  • Dobry materac – bez niego się nie wyśpisz
  • Ile funkcji pełni łóżko?

Jak wybrać aranżację sypialni?

Znalezienie ciekawej aranżacji, którą można się zainspirować, jest niezwykle trudne. Choćby dlatego, że moda szybko się zmienia. Jeszcze na początku tego roku bardzo modne były stylizacje z użyciem koloru niebieskiego. Szybko jednak okazało się, że jest to trudny kolor i nie każdy umie go użyć, a więc królową znów stała się biel. Warto kierować się modą, ale należy połączyć nowe trendy z naszymi personalnymi potrzebami. Nie ma nic gorszego niż bardzo modna sypialnia, która nam się nawet nie podoba.

Dobrze jest pomyśleć, co nam się naprawdę podoba. Jaka kolorystyka sprawia, że czujemy się odprężeni. A może mamy już wizję pięknej sypialni, tylko obawiamy się, że jej wykonanie będzie drogie? Zawsze można znaleźć złoty środek. Najlepiej jest zacząć od ogólnego planu. Gdy chcemy łączyć wiele kolorów, wzorów, a nawet materiałów, dobrym wyborem może być pójście w stronę eklektyzmu. Co prawda sporo osób wybiera tę aranżację do salonu, ale nikt nie broni nam posiadania sypialni, która jest połączeniem i kompromisem wielu innych stylów. Można nawet powiedzieć, że eklektyzm to aranżacja dla niezdecydowanych. Jest tu miejsca na przedmioty z różnych epok, ale i na nowoczesność. Nie trzeba bać się kolorów i wzorów, a wręcz trzeba je wykorzystać.

Jeśli jednak chcemy mieć miejsce, które jest jasne i proste, można skorzystać ze stylu skandynawskiego lub boho. Oba cechują się wykorzystaniem dużej ilości bieli i materiałów ekologicznych jak drewno, w tym pleciona wiklina. Ale też stawia się tu na kolory związane z naturą. Delikatne brązy, kolor słomy, beż czy właśnie wspomniana biel. Są to kolory uniwersalne, które można zestawić z innymi barwami bardzo łatwo, ale same też się nie narzucają. Cechą takich sypialni jest też minimalna ilość mebli. Choć wybierając boho warto dodać trochę dodatków, jak duże lustro w rogu pomieszczenia, ozdobne rośliny, które nie muszą być żywe czy lustra zawieszone na ścianach.

W ostatnich latach stały bardzo modne stylizacje glamour. Sprawdzą się nawet w małej sypialni, ponieważ dzięki zastosowaniu mebli na wysoki połysk, a nawet takich o lustrzanym wyglądzie, można nieco powiększyć przestrzeń optycznie. Lustrzany blask jest najważniejszym elementem takiej aranżacji. Dlatego też nie każdemu się to spodoba. Jeżeli chcemy mieć tylko skromny element tego wystroju, możemy przystać przy zawieszeniu lustra w ozdobnej ramie lub postawieniu luster za lampkami nocnymi na stolikach. Również to będzie fajnym zabiegiem stylizacyjnym.

A zatem masz już swój ulubiony styl? Możesz zacząć urządzać sypialnię. Najważniejsze jest jednak, aby kolorystyka i sama stylizacja nam się podobały. Nie muszą być najnowsze albo wyglądać jak z okładki magazynu o wnętrzach. To nam ma być w sypialni wygodnie.

Kanapa w salonie, czyli mała sypialnia

W niektórych mieszkaniach niestety nie mamy możliwości mieć osobnej sypialni. Wtedy wykorzystujemy salon, w którym i tak podstawą jest zestaw wypoczynkowy, składający się między innymi z dużej kanapy. Bardzo często też taka kanapa służy jako rozkładane łóżko dla gości, a więc tak czy inaczej, powinna być wygodnym miejscem do spania.

Urządzając taką małą sypialnię, dobrze jest przemyśleć rozmieszczenie mebli. Zwykle to kanapa w zestawie wypoczynkowym służy jako łóżko, ale przy niej stawiamy też między innymi stolik do kawy. Jeśli regularnie mamy zamiar rozkładać kanapę do spania, konieczne jest wybranie stolika, który łatwo odsuniemy, a nawet nocą będzie pełnił po prostu funkcje nocnej szafki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, zarówno pod kątem aranżacji, jak i praktyczności będzie postawienie przy kanapie małej szafki lub pionowej komody o niewielkich wymiarach. Takie meble będą świetnie się sprawować jako zastępstwo dla szafki nocnej, ale też ładnie zaprezentują się jako meble do pokoju dziennego.

Sporo osób obawia się, że kanapa nie będzie wygodna na dłuższą metę, aby na niej spać codziennie. Niestety faktycznie takie meble mają wbudowany materac, który ma być uniwersalny i sprawdzać się u większości osób. Na szczęście można podnieść ich komfort. Wystarczy dokupić materac narzutowy. Jest to mata o grubości kilku centymetrów, która w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany, może podstawowemu podłożu dodać twardości lub sprawić, że będzie miększe. Taki materac można zwinąć i schować do skrzyni na pościel, a więc nie ma również problemu z jego przechowywaniem. A tym sposobem osiągniemy komfort spania jak na prawdziwym łóżku z drogim materacem.

Dobry materac – bez niego się nie wyśpisz

Zarówno do standardowych łóżek, jak i do kanap można wybrać wiele różnych rodzajów materacy. Przede wszystkim kupując materac, trzeba sprawdzić jego twardość. Uznaje się, że materace H1 są najmiększe, a H4 najtwardsze. Opcje pośrednie, czyli H2 i H3 są to materace średnio twarde, które kupowane są dość często. Wybierając twardość, kierujemy się wagą użytkownika. Zasada jest prosta: im cięższa osoba, tym twardszy materac. Na miękkim materacu osoba o większej wadze po prostu się zapadnie, a podłoże nie będzie dobrze wspierać kręgosłupa podczas snu. Z kolei na zbyt twardym materacu możemy mieć problem ze znalezieniem wygodnej pozycji i zaśnięciem, a po obudzeniu będzie dokuczać nam ból pleców.

Istotne jest też wypełnienie materac. Można wybierać wśród wielu materiałów. Najbardziej powszechnym wyborem jest materac ze sprężynami, który ma dużą trwałość. Jednak może on mieć też warstwę pianki, która sprawia, że jest bardziej miękki, a nawet dopasowuje się do kształtu ciała, a przez to lepiej je wspiera podczas snu. Z powodzeniem możemy znaleźć też materac z warstwą z kokosa, który utwardza podłoże. Nowoczesne materace ze sprężynami są wyposażone w system 7 stref twardości, który zapewnia, że materac w każdym punkcie reaguje indywidualnie na ciężar ciała. A same sprężyny mogą być schowane w kieszeniach, aby działać miejscowo. Takie materace są świetnym wyborem na lata.

Ile funkcji pełni łóżko?

Nawet tradycyjne łóżko może mieć wiele funkcji. Korzystając z kanapy lub wersalki, po ich złożeniu mamy komfortowe miejsce do siedzenia. Tradycyjne łóżko teoretycznie przeznaczone jest tylko do spania. Ale nie zawsze ma tylko jedną funkcję. Bardzo często w sypialni montujemy też telewizor lub rzutnik, aby móc oglądać filmy, dlatego musimy mieć też wygodę podczas ich oglądania, leżąc na łóżku. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie czytałaby książki lub czasopisma pół leżąc.

Aczkolwiek wręcz powszechne stało się korzystanie z komputera właśnie na łóżku. Można na pół leżąco oglądać seriale czy śmieszne filmik na platformach streamingowych lub nawet pracować. Jeśli musimy coś szybko zrobić, praca na komputerze równie dobrze może być wykonana po prostu z tego miejsca. Znaczna część młodzieży na łóżku odrabia też lekcje i się uczy. Nie musi to być najwygodniejsze rozwiązanie, ale działa.

Zdecydowanie można więc powiedzieć, że łóżko stało się meblem wielofunkcyjnym. Nie tylko na nim śpimy, ale też jemy śniadanie, oglądamy telewizję, czasem pracujemy czy odrabiamy lekcje. Musi być meblem, w którym wygodnie nam się będzie spędzało czas. A 8 godzin snu nie będą jedynym momentem, w którym z niego skorzystamy.