Urządzając sypialnię, musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Choćby jej rozmiar, nasłonecznienie, ilość mebli, jakie mamy zamiar wstawić i wreszcie wielkość łóżka. Czasem sypialnia pełni też funkcję garderoby, a nawet pokoju do pracy. Każdy potrzebuje innego miejsca, w którym odpocznie, przebierze się, czy nawet w spokoju poogląda telewizję. Jednak nie da się zaprzeczyć, że najważniejszym, a czasem nawet największym meblem w tym pomieszczeniu jest łóżko.

W tym artykule przeczytasz o:

  • Najpopularniejsze rozmiary łóżek
  • Mała sypialnia, a duże łóżko
  • Funkcja dekoracyjna łóżka
  • Pościel musi dobrze wyglądać
  • Podsumowanie

Najpopularniejsze rozmiary łóżek

Ramy łóżek mogą mieć bardzo różne kształty i wymiary. Można taką zbudować samemu z desek i włożyć materac, a można też kupić gotową w salonie meblowym. Istotny jest też wymiar materaca. Tak naprawdę rama łóżka może być o wiele większa niż materac, np. dodając do niej ozdobne wezgłowie, półki po bokach czy kufer przed jej frontem. Dlatego wymiary łóżek oznacza się też po wymiarach materacy.

Pojedyncze łóżka najczęściej mają materace o wielkości od 80 do 100 cm szerokości na 200 cm długości. Podwójne łóżka, które pasować będą do małych sypialni to choćby 120x200 cm i 140x200 cm. Najczęściej wybierany rozmiar materaca dla łóżek podwójnych to 160x200 cm. Oczywiście można też znaleźć większe meble jak 200x200 cm. Dla pomieszczeń, które są niewymiarowe, zawsze możemy wybrać indywidualnie projektowany mebel, który się zmieści i nie będzie zawadzał.

Mała sypialnia, a duże łóżko

Trzeba przyznać, że łóżka 80x200 cm czy 120x200 cm nie są zbyt szerokie i wygodne. Wybieramy je, kiedy naprawdę nie ma innej możliwości. Zwykle po prostu kupujemy największe łóżko, jakie się zmieści. A to może sprawić, że pomieszczenie znacznie się zmniejszy optycznie.

Łóżka ustawiamy w różny sposób. Najpopularniejsze to: pod ścianę i na środku ściany oparciem do niej. Jednak każde zabierze nam cenną przestrzeń w pomieszczeniu. Dodatkowo trzeba zostawić sobie przejście, aby móc wstać z łóżka z każdej strony. Często po bokach stawiamy stoliczki nocne z dodatkowymi lampami. Może być też tak, że ustawiając łóżko do jednej ściany, na drugiej mamy dużą szafę, a między tymi elementami zostaje nam wąskie przejście.

Dobrze jest wziąć pod uwagę wielkość sypialni, wybierając rozmiar łóżka. Mimo że zmieści nam się największe, nie zawsze jest to dobre posunięcie. Trzeba zostawić trochę wolnej przestrzeni, aby nie czuć się w sypialni przytłoczonym.

Funkcja dekoracyjna łóżka

Skoro jest to największy mebel, można spokojnie uznać, że jest bardziej widoczny. A to oznacza, że wchodząc do sypialni, od razu go widzimy i oceniamy jego wygląd. Gości co prawda nie będą nam zaglądać do tego pomieszczenia, ale może przyjść czas, gdy będziemy się chcieli nim pochwalić. Albo po prostu dla własnej przyjemności chcemy, aby łóżko wyglądało ozdobnie.

Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zastanowić się, w jakim stylu ogólnie chcemy mieć sypialnię. Ostatnimi czasy popularny jest styl boho, który objawia się użyciem naturalnych materiałów, kolorów ziemi, roślin w roli ozdobnej, nawet powieszeniem makat na ścianę o różnych wzorach. Taki styl jest bardzo świeży, ale też niepozorny. Wystarczy użyć dosłownie kilku elementów, jak lustro, makata czy narzuta na łóżko, aby go podkreślić. Zawsze za dekorację może służyć też pościel.

Pościel musi dobrze wyglądać

Nie możemy wybrać pościeli tylko dlatego, że wygląda praktycznie. Oczywiście białe poszewki i prześcieradło są uznawane za klasykę i taki wybór sprawdzi się dosłownie w każdej stylizacji sypialni. Jednak do wyboru pozostaje choćby czy powinniśmy wziąć prześcieradło z gumką, czy bez? Albo z jakiego materiału kupić pościel?

A do tego dochodzi kwestia wzorów i kolorów, które można wymieniać bez liku. Jeśli masz główną myśl przewodnią lub obrany kolor, możesz się nim kierować kupując pościel. Gdy masz problemy z dobraniem odpowiedniej, wystarczy kupić białą lub zastosować zasadę kontrastów. Przykładowo masz ściany pomalowane na jasny kolor, a więc wybierz ciemniejszą pościel, aby się odznaczała.

Dobrze jest położyć na łóżku dodatkowe, dekoracyjne poduszki typu jasiek. Tutaj również ozdobne poszewki można wybierać bez końca. Mogą mieć one ten sam kolor co pościel, ale być uszyte z innego materiału i przez to super wyglądać. Łóżko dobrze jest przykryć narzutą. Najpopularniejsze są koce lub pikowane narzuty utrzymane w neutralnej tonacji. Takie dodatki sprawią, że mebel zacznie się wyróżniać.

Podsumowanie

Sypialnia nie musi wydawać się zagracona przez duże łóżko. Jednakże nie może ono zajmować całej wolnej przestrzeni. Trzeba też zwrócić uwagę na jego dekoracyjny charakter. Ładnie dopasowana pościel i dodatki ozdobne sprawią, że ten meble będzie skutecznie przykuwał uwagę. A przede wszystkim w ładnie zaaranżowanym łóżku będzie nam się spało lepiej.