Za najważniejszy mebel w sypialni uznawane jest łóżko. Nic w tym dziwnego, gdyż to ono pośrednio decyduje o komforcie snu. Jednak tak naprawdę to materac wykorzystany w łóżku, wraz z dnem - stelażem potrafi zapewnić wygodny wypoczynek. Czy wiesz, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszy? Jakie są obecnie dostępne rodzaje materaców, które z nich są najpopularniejsze? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując nowy materac do sypialni? Sprawdź kilka ciekawych, kluczowych informacji:

  • Rodzaje materaców - co warto wiedzieć?
  • Materac dla dwojga czy dwa oddzielne materace?
  • Jaki materac: piankowy czy sprężynowy?
  • Kluczowa decyzja w sypialni - wybór materaca
  • Pokrowiec na materac też ma znaczenie
  • Zakup materaca przez Internet

Rodzaje materaców - co warto wiedzieć?

Rynek materaców do spania jest obecnie niezwykle bogaty. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym komfort snu i wypoczynku jest coraz wyższy. Choć z pozoru wszystko wygląda jak kilkadziesiąt lat temu - zasadniczo wybierasz pomiędzy materacem sprężynowym i piankowym o określonej twardości, to jednak liczą się detale niewidoczne na pierwszy rzut oka, ukryte pod pokrowcem. Kosmiczna technologia w materacach? Dlaczego nie, pianka memory - VISCO została opracowana na potrzeby NASA. Materace mogą mieć wiele warstw, z których każda pełni odrębną funkcję, poprawiając całkowite właściwości. Dla przykładu materace strefowe multipocket dzięki wysokiemu zagęszczeniu sprężyn rozłożonych na formatce w polach o różnej sprężystości zapewniają dobrą punktową sprężystość, zaś wierzchnia warstwa pianki wysoko elastycznej podnosi komfort. Materac taki może też mieć warstwę maty kokosowej, dzięki której jego twardość w naturalny sposób jest podniesiona. Materace mogą być jedno lub dwustronne, dzięki czemu ich możliwości wykorzystania wzrastają.

Materac dla dwojga czy dwa oddzielne materace?

Jeżeli sypialnia jest miejscem snu dwóch osób, a łóżko jest dostatecznie szerokie, pojawia się pytanie, czy lepiej kupić szeroki podwójny materac, czy też dwa osobne materace o indywidualnie dopasowanych właściwościach. Jeżeli osoby śpiące razem mają podobną wagę i budowę ciała, zwykle decydują się na wspólny materac. Dwa osobne materace mają szczególne uzasadnienie w sytuacjach, gdy potrzeby osób śpiących razem są skrajnie różne. Jednak wielu producentów materacy wychodzi naprzeciw i takim sytuacjom, oferując materace dzielone na pół, o dwóch różnych twardościach i właściwościach. Rozwiązanie wydaje się być lepsze ze względu na brak widocznego podziału z zewnątrz, komfort przemieszczania się w łóżku pomiędzy dwoma różnymi częściami materaca.

Jaki materac: piankowy czy sprężynowy?

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie, jaki materac jest lepszy - piankowy czy sprężynowy. Z całą pewnością wszystko zależy od modelu materaca, jakości jego wykonania, a także potrzeb danego użytkownika. Ponieważ istnieje wiele typów materaców sprężynowych, jak i piankowych, a także materace łączące obydwa rozwiązania, wybór materaca jest kwestią mocno indywidualną. Proste materace z pianki lateksowej czy wysokoelastycznej to najczęściej rozwiązanie najlepsze dla osób borykających się z problemami alergii. Z drugiej strony materace o strefowej konstrukcji sprężyn kieszeniowych mogą cechować się doskonałymi właściwościami ortopedycznymi, podobnie jak pianka termoelastyczna typu memory. Warto zapoznać się z różnymi możliwościami i w ramach dostępnego budżetu wybrać wśród nich te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Jedno jest pewne - nie powinno się oszczędzać na materacu dla siebie, to on decyduje o komforcie wypoczynku.

Kluczowa decyzja w sypialni - wybór materaca

Sypialnia jako miejsce wypoczynku może być bardzo minimalistyczna, ale to właśnie materac powinien być w niej najważniejszy. Nawet ułożony na prowizorycznym łóżku z palet czy prostej ramie łóżka będzie lepszym rozwiązaniem niż rozkładana kanapa albo sofa. Materac ma za zadanie odpowiednio wspierać kręgosłup podczas snu. Jest także kluczowy dla odprężenia mięśni i ścięgien po dłuższym wysiłku. Dlatego też dobór twardości, przede wszystkim dostosowanej do wagi użytkownika oraz jego budowy ciała, ale także indywidualnych preferencji jest tak kluczowy. Właściwości oddychające materaca, zapewniające właściwą cyrkulację powietrza pozwalają na zdrowy sen. Wysoki stopień ochrony przed alergiami może być osiągnięty dzięki pokrowcowi na materac o dodatkowych właściwościach, łatwemu w utrzymaniu czystości.

Pokrowiec na materac też ma znaczenie

Często traktowany nieco po macoszemu pokrowiec będący najczęściej integralną częścią materaca powinien mieć również istotne znaczenie przy wyborze. Najczęściej pożądane jest, aby pokrowiec miał możliwość ściągnięcia do prania. Mimo stosowania prześcieradeł, a często także materaców nawierzchniowych materac ulega zabrudzeniom, więc łatwość dbania o higienę jest bardzo istotna. Nie mniej ważne są jednak także inne właściwości - dodatek odprężających włókien naturalnych, elastyczna tkanina poprawiająca trwałość czy srebrna nić mająca wpływ na antybakteryjne oraz antystatyczne cechy. Dodatkowe warstwy materaca przy pokrowcu, na przykład owata czy naturalna wełna potrafią zamienić nawet prosty model w ciekawy, dwustronny materac sezonowy. W takim przypadku jedna ze stron zapewnia wyższy komfort termiczny zimą, a druga optymalną przewiewność latem.

Zakup materaca przez Internet

Czy zakup materaca przez Internet może być skuteczny? Niektórzy uważają, że nie da się kupić dobrego, dopasowanego do potrzeb materaca w sieci, bo nie ma możliwości namacalnego sprawdzenia jego właściwości. Nie jest to do końca prawdą. To, czy materac w pełni odpowiada Twoim potrzebom, nie jesteś w stanie stwierdzić, testując go przez kilka chwil w sklepie. Tak naprawdę Twój organizm dopiero po kilku-kilkunastu nocach spędzonych na nowym materacu będzie na niego reagował w pełni. Dlatego ważne jest poznanie właściwości materaca, jego zadań i przeznaczenia, a niekoniecznie przetestowanie poprzez sprawdzenie dłonią miękkości czy położenie się na chwilę. W doborze materaca online najczęściej mogą pomóc doradcy, a Ty masz tyle czasu na podjęcie decyzji zakupowej, ile dokładnie potrzebujesz. Dlatego zakupy w sklepie internetowym z materacami są często o wiele lepszą alternatywą, niż mogłoby się wydawać.

Warto dodać na koniec, że wybór nowego materaca do sypialni nie powinien być przypadkowy. Na to zadanie trzeba poświęcić nie tylko odpowiednią ilość czasu, ale również dopasowany do możliwości budżet. Komfortowy sen we własnym łóżku powinien być głównym celem, jaki chcesz osiągnąć decydując się na określony materac.