Kupując nowy materac, jednorazowo musimy zainwestować dużą sumę pieniędzy. Komfort snu jest bardzo ważny, ale może być też kosztowny. Co zrobić, aby kupić materac, który będzie nam służył wiele lat? Tutaj istotna jest choćby gwarancja producenta, która mówi nam, przez jaki czas materac będzie zachowywał swoje właściwości. Jednak są osoby, które remontują i urządzają mieszkanie pod wynajem i co wtedy? Im bardziej trwały materac, tym lepiej. Dlatego sporo osób rozważa zakup materaca dwustronnego. Zarówno do rodzinnego domu, jak i lokalu na wynajem. Czy jest to rozwiązanie idealne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są materace dwustronne?
  • Rodzaje materacy obustronnych
  • Twardość materaca, a dwustronne użytkowanie
  • Zalety i wady materaca dwustronnego
  • Kto skorzysta wybierając taki materac?

Czym są materace dwustronne?

Materace obustronne są też nazywane materacami odwracalnymi. Po prostu można ich używać z obu stron, a nie tylko z jednej, jak w tradycyjnych materacach. Każda strona może być wykonana z takich samych warstwa, a to oznacza, że materaca dwustronnie ma takie same właściwości. Albo też strony mogą się różnić materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wtedy mamy do czynienia z różnymi właściwościami po obu stronach. Może się to przekładać na różną twardość materaca albo też jedna strona będzie lepsze do spania podczas gorących, letnich dni, a druga lepiej sprawdzi się zimą.

Czym taki materac różni się od klasycznego? Jeżeli klasyczny materac przekręcimy na drugą stronę, nie ma szans, że się na nim wyśpimy, ponieważ spodnia strona jest zaprojektowana czysto technicznie, aby wspierać materaca i nie zapewnia dodatkowej warstwy wierzchniej, która użytkownikowi gwarantuje komfort spania. Taki materac można zamienić tylko ułożeniem głowa-nogi. Natomiast materace dwustronne można całkowicie przewracać na drugą stronę, gdy potrzebujemy zmiany, albo po prostu, aby zachować jego większą trwałość.

Rodzaje materacy obustronnych

Tutaj również jak w wypadku klasycznych materacy można wyróżnić rodzaje. Przede wszystkim dzielimy materace przez wzgląd na stopień twardości, użyte materiały i funkcje jak lato-zima. Można z powodzeniem znaleźć dobry materac, któremu przedłużymy trwałość, obracając go albo model, który świetnie będzie się nadawał do mieszkania na wynajem lub do pokoju gościnnego, kiedy przyjadą odwiedzić nas goście.

Bardzo często wybierane są materace o różnym stopniu twardości. Polecane są one dla osób, które często mają gości albo chcą wynająć mieszkanie. Jednak są też osoby, które mogą planować zmiany w swoim życiu. Choćby zrzucenie 20 kg jest przesłanką do zmiany materaca, aby wygodniej nam się spało. Wybierając materac obustronny z różnymi stopniami twardości, w takim wypadku można po prostu przełożyć go na drugą stronę i dalej z niego korzystać. Także spanie z partnerem może sprawić, że waga na materacu rozkłada się inaczej i wybór twardszej strony będzie bardziej korzystny.

Materace o różnych stopniach twardości, to najczęściej modele łączące twardość H2 i H3 albo H3 i H4. Daje nam to możliwość obracania materaca wraz ze zmianą wagi użytkownika, czy osobistymi preferencjami.

Kolejny rodzaj to materac wykonany z różnych materiałów. Przykładowo na jednej stronie materaca, jako wierzchnia warstwa układana jest pianka termoelastyczna, a na drugiej stronie materac wykończony jest pianką wysokoelastyczną. Co to daje? Możliwość zmiany strony materaca wedle pór roku. Strona z pianką termoelastyczną świetnie nadaje się do spania w zimie, kiedy chcemy mieć nie tylko miękkie i wygodne łóżko, ale też dodatkowe ciepło. Ten rodzaj pianki pozwala zachować wyższą temperaturę ciała. Natomiast pianka wysokoelastyczna nie ma wpływu na temperaturę ciała, a więc ani nie grzeje, ani nie chłodzi. A mimo to zapewnia wysoki komfort snu.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wybranie materaca, który z jednej strony ma warstwę naturalnego włókna kokosowego, a z drugiej warstwę miękkiej pianki. Co daje taki materac? Jest on przeznaczony choćby dla osób, które dużo trenują, mają problemy z kręgosłupem czy nawet borykają się z sezonowymi niedoborami snu. Część kokosowa jest twardsza, a więc świetnie podbiera ciało, gdy bolą nas plecy. Jeśli jednak przetrenowaliśmy się lub mamy okresowe problemy ze snem, część piankowa, zapewni nam lepszy komfort wypoczynku. Ten rodzaj materaca można też stosować w wariancie lato – zima. Latem śpiąc na kokosowej części, która zapewnia świetną wentylację,  a zimą na piankowej, która wspomaga podtrzymanie ciepła ciała.

Twardość materaca, a dwustronne użytkowanie

Jak wiadomo, wybierając materac, bardzo ważne jest, aby miał on odpowiednią twardość. Dlatego można się zastanawiać, w jaki sposób wybrać materac dwustronny, żeby służył on jak najdłużej. Przede wszystkim warto zauważyć, że można kupić modele, które mają z każdej strony inną twardość. Są one wybierane najczęściej, ponieważ są najtrwalsze. Ale co z osobami, które np. zachowują cały czas tę samą wagę i nie potrzebowały zmiany twardości podłoża ze względu na zmianę obciążenia? Po prostu mogą wybrać materac dwustronny o tylko jednej twardości.

Materace dwustronne łączą twardości H2 i H3, czyli średnio twarde oraz H3 i H4, czyli średnio twardą i twardą. Są one polecane między innymi dla osób, które ze względu na zamianę wagi, schorzenia, treningi sportowe czy zachowanie trwałości materaca, chcą mieć wybór. Jednak można kupić również materac o konkretnej twardości, który ma różne wykończenia z obu stron. Przykładowo średnio twardy materac H2 z wykończeniem z pianki termoelastycznej z jednej strony i wykończeniem z włókien kokosa z drugiej strony. Ten materac raz możemy położyć twardszą stroną, a innym razem bardziej miękką, w zależności choćby od tego, jak się czujemy, czy bolą nas plecy lub, czy mamy problemy z zasypianiem.

Zalety i wady materaca dwustronnego

Jak każdy podkład i materac obustronny może mieć szereg wad i zalet. Zacznijmy od wymiany wad, ponieważ jest ich mniej. Przede wszystkim taki materac łączy rozwiązania dwóch innych, a więc jego koszt jest nieco wyższy niż modelu, który nadaje się do używania tylko jedną stroną. Ponieważ stosuje się tu zwykle dwa różne rodzaje warstw, sam wkład jest też grubszy. W przypadku dużych materacy np. wielkości 160x200 cm, można mieć problem, aby samodzielnie szybko obrócić materac.

A co z zaletami? Tego rodzaju materac ma dwukrotnie dłuższą żywotność. W końcu raz używamy go z jednej, a innym razem z drugiej strony, a więc wierzchnia warstwa nie jest tak szybko wygniatana, jak w standardowych modelach. Do tego można lepiej dopasować twardość według aktualnych potrzeb, jeśli wybierzemy model z dwoma różnym twardościami. Można też kupić materac, który latem i zimą będzie miał inne właściwości. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza gdy zimą mocno marzniemy, a latem nie możemy zasnąć z gorąca.

Warto też zauważyć, że zmiana strony co kilka miesięcy zwiększa higienę i wentylację materaca, a to ma wpływ na jego czystość. Zmieniając stronę, można od razu wyczyścić materac z dwóch stron. Ponadto sama zmiana stron sprawia, że materac lepiej się wentyluje i nie rozwijają się w nim roztocza, grzyby czy wilgoć. Każdy materac trzeba regularnie oczyszczać, ale nie da się ukryć, że planowane przełożenie stron sprzyja wykorzystaniu szansy, na gruntowne odświeżenie podłoża.

Kto skorzysta wybierając taki materac?

Osoby, które chcą mieć wygodny materac na kolejne kilka lat, z pewnością spojrzą przychylnie na ofertę materacy dwustronny. Są one zwłaszcza dedykowane osobom, które pierwszy raz inwestują w dobry materac i same nie wiedzą, jaki stopień twardości czy wykończenie im odpowiada. Mając połączenie dwóch materacy w jednym, można dowolnie korzystać z każdej strony i znaleźć rozwiązanie, na którym śpi nam się najlepiej.

Również osoby z alergiami i problemami skórnymi często decydują się na taki model, ponieważ takie materace rzadziej uczulają. Dzięki temu, że przekładamy je nawet kilka razy do roku, mają lepszą wentylację. Rzadziej rozwijają się w nich roztocza, grzyby i bakterie. Także osoby, którym latem doskwiera gorąco, a zimą jest im bardzo zimno, mogą wybrać materac z różnymi materiałami wykończeniowymi na obu stronach. W ten sposób latem mogą spać na bardziej przewiewnej stronie, a zimą choćby na piance termoelastycznej, która dodatkowo otula ciało.

Wspominaliśmy też, że jest to świetny model do pokoi gościnnych czy mieszkań na wynajem. Każdy z gości może przecież mieć inną wagę czy preferencje snu. A mając materac dwustronny, można szybko dopasować go do preferencji naszych gości.