Wygodny materac to podstawa dobrego snu. Na miękkim materacu śpi nam się lepiej, ale też dobre dobrany podkład może działać profilaktycznie dla naszego zdrowia. Z kolei źle dopasowane podłoże może nie tylko sprawiać, że w nocy będziemy się wybudzać, ale też niestety może pogłębiać wady postawy albo po prostu, zaczniemy budzić się z bólem pleców. W Polsce bardzo często sprzedawane są materace H3. Co oznacza ten skrót i dlaczego taki materac jest częstym wyborem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Klasyfikacja materacy według twardości
  • Jak wybrać twardość materaca?
  • Miękki czy twardy?
  • Materace hybrydowe – dla kogo to dobry wybór?


Klasyfikacja materacy według twardości

Mityczny skrót H3 oznacza stopień twardości materaca. Producenci podłoży do spania oferują ogromny wybór materacy o różnej twardości. Zawsze w opisie produktu lub na etykiecie opakowania przedmiotu znajdziemy taką informację. Objaśnienie skrótów oznaczających klasyfikację twardości jest bardzo łatwe. Twardość oznacza duża liter H, a stopień przypisana do niej cyfra. Im wyższa cyfra, tym bardziej twardy materac.

A zatem materac H1 to bardzo miękki materac odpowiedni na przykład dla dzieci czy osób o drobnej sylwetce. Z kolei materac H2 to model średnio twardy, który sprawdzi się u osób o wadze 60-80 kg. Kolejno mamy materac H3, który polecany jest osobom o wadze 80-100 kg. Ostatni w popularnej skali jest materac H4, który przeznaczony jest dla osób o masie powyżej 100 kg.

Dlaczego więc najczęściej wybieramy materac H3? A nawet jest polecany parą? Teoretycznie jest to materac średnio twardy, który sprawdzi się u osób o wadze 80-100 kg. Jednak i lżejsze osoby mogą z niego korzystać, jeśli lubią spać na twardym podłożu. Może on być też uzupełniony różnymi wkładami. Bazowe wypełnienie materaca może być wykonane z wkładu sprężynowego, przez co będzie on twardy, ale na to może być nałożona warstwa pianki termoelastycznej, która dopasuje się do kształtu ciała i zapewni lepsze podtrzymanie kręgosłupa w czasie snu. Zatem nawet średnio twardy materac może być dobrym rozwiązaniem dla wielu osób, w tym dla par o różne wadze.

Jak wybrać twardość materaca?

Według klasyfikacji twardość materaca podaje się w porównaniu do wagi osoby, która go używa. Dlatego można powiedzieć, że im lżejsza osoba, tym miększy materac może jej dobrze służyć. Są oczywiście sposoby na zmiękczenie lub utwardzenie już posiadanego materaca. Jeżeli kiedyś kupiliśmy model, który nie jest najbardziej wygodny, można to poprawić.

Najlepiej jednak kupując nowy materac kierować się twardością sugerowaną przez producenta. Przykładowo modele o oznaczeniu H2 są odpowiednie dla osób, które ważą mniej więcej od 60 do 80 kg. Materace H3 polecane są dla osób cięższych. Po prostu, jeśli zbyt lekka osoba położy się na twardym materacu, będzie on dla niej niewygodny, a sen przysporzy dyskomfortu i bólu pleców. Tak samo, gdy zbyt ciężka osoba położy się na miękkim materacu, ugnie się on i można odczuć jakby zapadanie się do środka. Ciało będzie też wygięte, a materac nie zapewni żadnego podparcia.

Można więc powiedzieć, że kupując całkiem nowy materac, najlepiej jest porównać swoją wagę do skali twardości materacy. A co jeśli nasza waga się waha lub śpimy z partnerem, który ma skrajnie inną budowę ciała? Rozwiązaniem może być zakup materaca z innymi wkładami na każdej połowie. Albo wybór materaca H3 i dodanie materaca narzutowego o miękkości H1 na stronę lżejszej osoby, a materaca kokosowego, który bardziej utwardza na stronę cięższej osoby. W ten sposób też można zrównoważyć twardość materacy, które już mamy, ale nie są one dla nas najwygodniejsze, choć wciąż są nowe.

Miękki czy twardy?

Dużo się mówi o dobieraniu materaca pod wagę użytkownika, ale może po prostu lubimy spać na miękkim materacu? A może zawsze lepiej nam się spało na twardym podłożu? Dlatego oprócz samej wagi należy wziąć pod uwagę nasze preferencje. Istotne mogą być też posiadane schorzenia, zwłaszcza kręgosłupa. Jeśli ten element naszego ciała nie jest odpowiednio podparty, to niestety plecy będą codziennie boleć. Eksperci zalecają, aby osoby, które mają wady postawy lub rozległe schorzenia kupowały specjalne materace ortopedyczne. Jednak i tu mamy do wyboru stopień twardości.

Materace twarde zawsze polecane są dla osób, które mają większą wagę i zbyt miękki materac by się mocno pod nimi ugiął, a to sprawiłoby, że śpiąc, nie trzymalibyśmy linii prostej. Jednak trzeba zaznaczyć, że typowe twarde materace będą najwygodniejsze dla osób, które nie mają problemów z kręgosłupem lub sztywnością karku. Najczęściej przez ten wzgląd polecane są też osobom młodym. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania bardzo twardego materaca są problemy z krążeniem lub choroba wieńcowa, ponieważ wkłady o twardej strukturze mogą powodować ucisk naczyń krwionośnych, gdy będziemy długotrwale na nich leżeć.

A może lepiej wybrać materac miękki? Zbyt miękki wkład też nie jest dobrym rozwiązaniem. Jednak bardzo poleca się średnio twarde materace wielu osobom, które chcą komfortowy materac, ale nie przeszkadza im dodatkowe usztywnienie. Bardzo miękkie materace np. piankowe sprawdzą się u dzieci, osób o małej wadze czy osób starszych, które potrzebują większego komfortu. Materace miękkie też mogą powodować, że źle będziemy spać, a sylwetka zbyt się wygnie. Jak tego uniknąć? Jeżeli bardzo chcemy mieć miękki materac, najlepiej wybrać model wykonany z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała i przez co podtrzymuje je w różnych punktach inaczej. Leżąc na takim materacu, ciało nie wygnie się w niewygodny sposób, a wciąż będziemy odczuwać komfort leżnia na „miękkiej chmurce”.

Materace hybrydowe – dla kogo to dobry wybór?

Materace oznaczone jako hybrydowe, to modele wykonane z kilku różnych wkładów, ułożonych warstwami. Jest to choćby połączenie twardego materaca kokosowego z warstwą pianki termoelastycznej, pod którymi schowany jest wkład sprężynowy. Takie materac ma wiec trzy różne podłoża, które mają różne właściwości, a połączone razem tworzą bardzo komfortowy materac.

Obecnie producenci bardzo często łączą różne wkłady, aby stworzyć materac, który będzie równomiernie podpierał sylwetkę podczas snu i ciało w ciągu nocy się lepiej zregeneruje. Eksperci polecają nawet materace o właściwościach ortopedycznych, czyli choćby te stworzone z wkładem ze sprężyn umieszczonych w pojedynczych kieszeniach, które pracują indywidualnie, ale dodatkowo są przykryte miękką pianką, która dopasuje się do kształtu ciała. Taki materac nie tylko pracuje w punkcie i dopasowany jest do środków ciężkości ciała, ale też zapewnia wygodę miękkiego materaca. Z tym że w takim materacu nie zapadniemy się niewygodnie do środka, a zostaniemy na jego powierzchni i przez całą noc, nasz kręgosłup będzie miał wygodne podparcie.

Stojąc przed wyborem nowego materaca, dobrze jest postawić na rozwiązanie uniwersalne i wygodne. Najlepiej sprawdzą się tutaj materace o twardości dopasowanej do indywidualnej wagi użytkownika, które łączą w sobie wiele właściwości.