Kokos bez wątpienia większości osób kojarzy się z twardym owocem, z którego pozyskuje się wodę i olej o konsystencji masła. Choć jego jadalna część jest najbardziej interesująca to, z kokosa tworzy się wiele przedmiotów codziennego użytku, jak choćby materace. Obecnie zyskują one popularność, ponieważ mają wiele zalet, które pozwalają na jeszcze bardziej komfortowy sen. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

 

W tym artykule przeczytasz o:

  • Z czego jest zrobiony materac kokosowy?
  • Co wyróżnia materace ze wsadem kokosowym?
  • Jakie są rodzaje materacy z kokosem?
  • U kogo najlepiej sprawdzi się taki materac?
  • Rozmiar materaca – o czym warto pamiętać?

Z czego jest zrobiony materac kokosowy?

Oczywiście jak nazwa wskazuje, taki materac jest wykonany z kokosa. Jednak najczęściej mata kokosowa służy jako materac narzutowy lub jest jedną z warstw występujących w materacu. Maty kokosowe wykonane są z twardej skorupy orzecha kokosowego. Z zewnętrznej części kokosa pozyskuje się włókna, które po sprasowaniu i połączeniu z innymi komponentami, tworzy idealną matę. Można więc powiedzieć, że jest to materac wykonany z naturalnych włókien kokosowych. Dlatego ma bardzo wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia i snu.

Co wyróżnia materace ze wsadem kokosowym?

Materace kokosowe sprzedawane są często jako materace narzutowe, a więc dodatkowy materac, który kładzie się na łóżko, aby zmienić jego właściwości. Może być też jednym ze wsadów, który stosuje się w materacach hybrydowych. Maty kokosowe stosuje się, aby utwardzić materac lub dodać twardą warstwę do zbyt miękkiego łóżka.

Mimo to jest to materac bardzo elastyczny i sprężysty, a więc zapewnia wygodę użytkowania. Warto wiedzieć, że maty kokosowe są wytrzymałe, a nawet odporne na uszkodzenia. Odpowiednia obróbka włókien koksowych sprawia, że stają się one mocne i nie niszczą się zbyt szybko. Kokos jest przede wszystkim materiałem naturalnym, a więc jest uznany za materiał ekologiczny. Naukowcy uznają, że jest też antyalergiczny.

Ponadto włókna kokosowe dzięki swojej strukturze są bardzo przewiewne, a więc cały materac uzyskuje wentylację. Pozwala to na pochłanianie i oddawanie wilgoci oraz przewiew czystego powietrza, które „odkurza” wnętrze materaca. Dzięki temu w macie nie osiadają roztocza czy bakterie lubiące wilgotny mikroklimat. Oczywiście o taki materac trzeba też stosownie dbać, aby był zawsze czysty. Jednakże można powiedzieć, że dzięki tym właściwościom pozwala nam zachować komfort i higienę.

Jakie są rodzaje materacy z kokosem?

Można powiedzieć, że maty kokosowe zawsze są jednego rodzaju, ale już materace, w których są one dodawane jako wsad, różnią się między sobą. Można spotkać wsad kokosowy w różnych rodzajach materacy. Bardzo często tego typu wkład dodaje się do materacy sprężynowych. Dzięki temu można połączyć wytrzymałe i elastyczne sprężyny i matę, która również jest elastyczna, a nadaje materacowi sztywności i twardości.

Mata kokosowa może być dodana tylko z jednej strony materaca, a z drugiej może być użyta pianka. Taki zabieg stosuje się w materacach dwustronnych, które można przekładać w zależności od tego, kto na podłożu ma spać. Oczywiście można znaleźć też modele materacy wykonanych z wielu warstw, w których mata kokosowa dodaje tylko sztywności i twardości, ale sam materac nieklasyfikowany jest jako twardy z powodu użycia innych materiałów.


U kogo najlepiej sprawdzi się taki materac?

Można się zastanawiać czy twardy materac z kokosem nam będzie pasował. A może lepiej jest wybrać materac, w którym wsad kokosowy jest jedną z warstw? Zdecydowanie każda osoba znajdzie odpowiedni materac dla siebie, kierując się swoją wagą, zdrowiem, a nawet preferencjami.

Nie da się ukryć, że materace z kokosem najczęściej wybierają osoby, które lubią twarde podłoże do spania. Jednak dzięki stosowaniu różnych warstw, materac z kokosem nie musi być bardzo twardy. Można znaleźć model o twardości H2, H3 czy H4, w których swoją funkcję świetnie pełni wkład kokosowy. Także, gdy kupiliśmy zbyt miękki materac, ale nie chcemy go wymieniać, dokupienie maty kokosowej sprawi, że będzie on twardszy, a co za tym idzie, wygodniejszy dla nas. Kokos jest bardzo elastyczny i sprężysty, dlatego nie jest „twardy jak skała”, ale raczej zapewnia stabilne podłoże i pozwala kręgosłupowi opierać się w wygodny sposób.

Materace z wkładem kokosowym polecane są też dla osób o większej wadze. Im większa waga, tym większy nacisk na materac, a więc potrzebne jest twardsze podłoże, które nie zmięknie pod masywną sylwetką, ale dalej będzie doskonale ciało utrzymywać. Taki materac gwarantuje odpowiednią pozycję kręgosłupa podczas snu, a to odpręża pracujące mięśnie i stawy. Eksperci polecają też materace kokosowe osobom, które cierpią na ból kręgosłupa. Podwyższona twardość posłania pozwala zmniejszyć dotkliwe bóle, które najczęściej pojawiają się z powodu złego ułożenia ciała podczas snu.

Bardzo często lekarze polecają ten rodzaj wkładu alergiom oraz dzieciom w każdym wieku. Można kupić materac z wkładem kokosowym i delikatną pianką lateksową, które będą razem miały odpowiednią miękkość dopasowaną dla dzieci, ale oba te materiały są uznawane za antyalergiczne i bezpieczne także dla dzieci. Ponadto materac z wypełnieniem z kokosa również u dzieci będzie zapobiegał kształtowaniu się wad postawy. Dobre podparcie ciała podczas snu jest kluczowe, aby odciążyć kręgosłup i wspomagać profilaktykę wad postawy u wszystkich osób.

Rozmiar materaca – o czym warto pamiętać?

Każdy materac można kupić w różnych rozmiarach. Głównie kierujemy się tutaj wielkością ramy łóżka, ponieważ to w niej musi się zmieścić nowy materac. Jeżeli jednak kupujemy też nowe łóżko, dobrze jest się zastanowić, jaki wymiar będzie najlepszy.

Ogólnie warto sugerować się zasadą, aby długość materaca była dłuższa co najmniej o 15-20 cm od naszego wzrostu, oraz szerokość zapewniała nam co najmniej 70 cm przestrzeni. Dlatego dla osób, które śpią same i dzieci zaleca się materace o wymiarach nawet 80x200 cm. Dla par materac powinien mieć wymiar co najmniej 140x200 cm, aby zapewnić szerokość odpowiednią do swobodnego obracania się. Im szerszy materac, tym więcej mamy miejsca, aby zmieniać pozycje czy przekręcać się swobodnie bez obawy o upadek z łóżka lub obudzenie ruchem partnera. Szerszy materac może być po prostu bardziej wygodny. Jeżeli mamy miejsce w sypialni na łóżko o większych gabarytach, warto wybrać jak największy materac, który będzie do niego pasował.