W Polsce bardzo dużo osób cierpi na schorzenia kręgosłupa i układu szkieletowego. Dokuczliwe bóle pleców mogą czuć nawet dzieci, które spędzają wiele godzin w szkolnych ławkach. Dorośli najczęściej narzekają na ból spowodowany wykonywaniem pracy zawodowej albo snem. Co ciekawe sporo osób nie wie, że może te przykre dolegliwości zmniejszyć, kupując odpowiedni materac. Może to być właśnie materac ortopedyczny. Kiedy warto się na niego zdecydować?

A tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie materace można nazwać ortopedycznymi?
  • Rodzaje podłoży ortopedycznych
  • Zalety korzystania z materaca ortopedycznego
  • Czy tylko osoby z chorym kręgosłupem mogą z niego korzystać?
  • Jak wybrać prawidłowy rozmiar materaca?

Jakie materace można nazwać ortopedycznymi?

Przeglądając różne modele materacy, bardzo często można spotkać się z dopiskiem, że to podłoże ma właściwości ortopedyczne. Co to właściwie znaczy? Materace nazwane ortopedycznymi mają za zadanie pomóc w regeneracji mięśni oraz je odciążyć. A także muszą podtrzymywać ciało w prawidłowej pozycji podczas snu, co nie będzie pogłębiać już występujących schorzeń, a nawet może działać profilaktycznie.

Można też powiedzieć, że dzięki zachowaniu równowagi sylwetki podczas snu, rano będziemy odczuwać mniejszy ból pleców, albo zniknie on całkowicie. Także inne  dolegliwości związane ze spaniem na złym materacu, jak ucisk i drętwienie kończyn odejdą w zapomnienie. Eksperci polecają ten rodzaj materaca dla osób, które przechodzą rehabilitację lub z powodu choroby bardzo dużo czasu spędzają, leżąc w łóżku.

Rodzaje podłoży ortopedycznych

Nie ma jednego typu materaca ortopedycznego, co może być dużym zaskoczeniem dla niektórych osób. Nawet tutaj można wybierać wśród miękkich i twardych podłoży albo wykonanych z kilku warstw o różnych właściwościach. Co zatem będzie najlepsze?

Do popularnych rozwiązań można zaliczyć tak zwane materace kieszeniowe. Ich nazwa wzięła się z tego, że podparciem w tym materacu są sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszeniach. Przez to materac doskonale podpiera ciało, stabilizując je w każdym punkcie. Najlepiej sprawdzą się u osób, które mają dużą masę ciała, ponieważ jest to najbardziej wytrzymały typ materaca. Materac kieszeniowy może występować w jeszcze lepszej wersji. Choćby jako wariant z 7 strefami twardości. Ta nazwa oznacza, że materac jest podzielony według stref, w których mocuje się sprężyny o różnej ruchomości. Sztywniejsze umieszcza się w miejscu, gdzie ciało jest najcięższe, a najbardziej ruchome w miejscach, gdzie postać jest najlżejsza. Przez co sprężyny reagują na nacisk, ale nie uginają się zbyt mocno w jednym punkcie.

Sprężyny kieszeniowe mogą być zamknięte w jednej warstwie materaca. Tą, na której się kładziemy może być materac z pianki termoelastycznej. Taka pianka reaguje na ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu w każdym punkcie. Delikatnie się ugina, ale nie powoduje, że „wpadamy do środka materaca”. Wręcz przeciwnie, dużo osób opisuje te materace, jakoby „otulały” ciało podczas leżenia.

Materace z pianką termoelastyczną mają wiele właściwości poszukiwanych przez osoby z różnymi schorzeniami. Dzięki dopasowaniu się do kształtu ciała zapewniają mu odpowiednią podporę w każdej pozycji podczas snu. Mogą z niego korzystać osoby o drobnej, jak i bardzo masywnej sylwetce. A nawet polecane są dla osób, które śpią z partnerem, a różnica wagi między osobami jest bardzo duża.

Są też osoby, którym wskazane jest spać na nieco twardszym materacu lub same czują, że takie podłoże sprawdza się im lepiej. I tutaj można znaleźć dobre rozwiązanie. Wystarczy kupić materac z dodatkiem naturalnych włókien. Może to być materac ze wsadem kokosowym. Jest on twardszy od pianki, ale też ma właściwości ortopedyczne. Zwłaszcza osoby zajmujące się fizjoterapią polecają te materace osobom, które doznały urazów kręgosłupa lub zawodowo uprawiają sport. Warto też pamiętać, że kokos jest materiałem naturalny, a więc nie podrażnia i zachowuje dobrą wentylację.

Zalety korzystania z materaca ortopedycznego

Ten rodzaj materaca ma naprawdę wiele zalet. Co ciekawe takie materace sprzedawane są z obniżoną stawką VAT, a więc, mimo że same nie są najtańszym rozwiązaniem na rynku, to choćby zapłacenie niższego podatku w cenie zakupu może nam się wydawać plusem.

Jednak dobrze jest się skupić na ortopedycznych zaletach takiego wyboru. Śpiąc na materacu ortopedycznym, mięśnie lepiej się regenerują, ponieważ odpowiednie podłoże nie sprawia, że ciało jest cały czas napięte, a wręcz może się rozluźnić, a to sprzyja właśnie procesom odnowy. Tego typu materace polecane są osobom obłożnie chorym, ponieważ zmniejszają częstotliwość wystąpienia odleżyn, a nawet można ich całkowicie uniknąć.

Śpiąc na materacu ortopedycznym o odpowiedniej twardości, można zniwelować bóle pleców, zwłaszcza odczuwane po przespanej nocy, z powodu przybieranej przez sen pozycji. Na takim materacu powinno się nam spać ogólnie lepiej. Nie tylko, gdy mamy problemy z bólem pleców, ale też, gdy trudno nam zasnąć.

Czy tylko osoby z chorym kręgosłupem mogą z niego korzystać?

Tak naprawdę każda osoba może korzystać z materaca o właściwościach ortopedycznych. Eksperci polecają je przede wszystkim osobom, które mają ograniczenia ruchowe z powodu zabiegu, urazu czy też z powodu długotrwałej choroby. Także osoby, które intensywnie trenują, w tym zawodowi sportowcy podniosą swój komfort i przyspieszą regenerację mięśni podczas snu. Sen na takim materacu sprawia, że kręgosłup jest odpowiednio podparty, a przez to nie jest obciążony i też może odpocząć od ciężkiego zadania wspierania całego ciała.

Ten typ materaca można też kupić profilaktycznie. Jeśli chcemy wygodnie spać i dbać o to, aby nasza postawa zawsze była odpowiednia. Śpiąc na dobrze dopasowanym materacu, można zapobiec powstawaniu wad postawy. Po prostu cały czas mając doskonałą pozycję snu, nie musimy się martwić o skrzywienia czy garbienie postury. A przecież na sen przeznaczamy czasem nawet 1/3 doby.  Dlatego jest to bardzo istotne, aby w ciągu tych 8 godzin móc wesprzeć ciało, w jedno naturalnych procesach regeneracyjnych.

Jak wybrać prawidłowy rozmiar materaca?

Mogłoby się wydawać, że wybranie rozmiaru materaca jest łatwe. Niestety nie zawsze. Ponadto wiele osób kupuje też nowy materac wraz z nowym łóżkiem, a więc całkowicie zmienia miejsce do spania i musi połączyć nowe podłoże i ramę w wygodne łoże. Wymiary materaca zależą od wielkości posiadanego łóżka. A zatem jeśli mamy ramę, która zmieści materac o wymiarach 90x200 cm, to też materac ortopedyczny należy kupić w tym rozmiarze.

Jeżeli jednak chcemy kupić nowe łóżko i materac ortopedyczny, warto kierować się swoimi potrzebami. Przykładowo materac o wielkości 90x200 cm lub 100x200 cm będzie najwygodniejszy dla jednej osoby. Można go kupić zarówno dla nastolatka, jak i osoby w podeszłym wieku. Taka szerokość zapewni komfortowy sen i możliwość zmieniania pozycji bez problemu.

Z kolei osoby, które śpią w parze, powinny wybrać materac co najmniej o szerokości 140 cm, choć ten model polecany jest dla osób dość szczupłych. Za najwygodniejsze uznaje się materace 160x200 cm, które są dostatecznie szerokie, aby dwie osoby na nich spały z możliwością przekręcania się podczas snu i nie wpadaniem na partnera śpiącego tuż obok. Oczywiście można się pokusić nawet o materac o wymiarach 200x200 cm, ale będzie on już bardzo szeroki. Choć z pewnością zapewni dużo, wygodnego miejsca do spania.