Łóżko jest miejscem, w którym przeciętny człowiek spędza około jedną trzecią życia. Warto zadbać o to, aby miało pozytywny wpływ na Twoje zdrowie każdej nocy! Kluczową rolę w tym temacie odgrywa materac – w końcu to właśnie on stanowi podparcie dla kręgosłupa w trakcie snu! Czy zwykły materac piankowy może być dobrym rozwiązaniem?

  • Wsparcie dla kręgosłupa na każdym odcinku
  • Liczy się dobra jakość
  • Twardość ma znaczenie!
  • Ruchomy stelaż? Idealnie dobrana para!

Wsparcie dla kręgosłupa na każdym odcinku

Kręgosłup większości osób jest w ciągu dnia jedną z najbardziej obciążonych partii ciała. Dzieje się tak dlatego, że coraz większa część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia. Wiele zawodów wymaga pracy przy biurku, a w świecie pędzącym do przodu z zawrotną prędkością ludziom zaczyna brakować czasu na dodatkowe aktywności fizyczne. W celu zapewnienia odpoczynku zmęczonym kręgom należy zadbać o ich prawidłową pozycję w trakcie snu. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie podparcie. Z pomocą przychodzą materace piankowe – są stworzone do zadań specjalnych!

W zależności od preferencji oraz potrzeb użytkownika materace tego typu dostępne są w dwóch wersjach -  jednolitej oraz podzielonej na 7 stref twardości. Pierwsza z nich jest szczególnie polecana dzieciom oraz osobom dorosłym, które często zmieniają pozycję podczas snu. Jednakowa twardość na całej powierzchni materaca zagwarantuje im, że w żadnym momencie kręgosłup nie znajdzie się w nieodpowiednim dla niego obszarze. Materac złożony z pianek o różnej twardości, odpowiednio rozłożonych na 7 strefach jego powierzchni, doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku osób mających nadwagę jak i tych, które zmagają się z problemami ortopedycznymi. W obydwu przypadkach nacisk na poszczególne partie kręgosłupa jest zbyt duży. Ulgę obolałym plecom może przynieść sen na materacu, który ugina się pod ciężarem ciała w odpowiedni, indywidualnie dobrany do każdej strefy organizmu sposób. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej wersji materaca piankowego tworzywo, z którego jest wykonany sprężyście reaguje na nacisk ciała leżącej na nim osoby, zapewniając tym samym ułożenie kręgosłupa w jego naturalnym kształcie przez całą noc.

Liczy się dobra jakość

Często spotykanym zarzutem stawianym materacom piankowym jest ich szybkie zużycie, objawiające się trwałym odkształceniem miejsca do spania. To zjawisko najczęściej występuje jednak w przypadku materacy wykonanych z materiałów niskiej jakości. Jak zatem ocenić, czy dana pianka będzie użytkownikowi służyć przez wiele lat, czy konieczna będzie jej wymiana już po kilku miesiącach użytkowania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład materaca. Jeżeli nie jest podany - powinien to być znak ostrzegawczy dla kupującego. Wybierając przedmiot, który ma tak znaczny wpływ na zdrowie jego użytkownika warto postawić na sprawdzonych, uczciwych producentów! Dobrze jest również zachować w pamięci fakt, że solidnie wyprodukowane materace piankowe zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, zapobiegając tym samym nadmiernemu poceniu się śpiących na nich osób. Wiele z nich posiada również właściwości antygrzybiczne oraz antybakteryjne, stanowiąc w związku z tym godny uwagi wybór dla alergików.

Twardość ma znaczenie!

Może zdarzyć się, że pomimo wyboru materaca renomowanej firmy nie spełni on oczekiwań kupującego i odkształci się zbyt szybko. Aby tego uniknąć należy pamiętać, że produkty piankowe są bardzo wrażliwe na niewłaściwe użytkowanie. Najczęstszym powodem tego typu problemów jest nieodpowiedni dobór twardości materaca do masy użytkownika. Zbyt miękka pianka nie wytrzyma za dużego ciężaru i utraci swoją sprężystość. Za twarda – nie dopasuje się kształtem prawidłowo do zbyt lekkiego ciała. Przy wyborze materaca piankowego należy szczególnie zwrócić uwagę na twardość produktu, oznaczaną symbolem H. Osoby o dużej masie powinny wybierać materace twardsze, z wysoką wartością tego parametru – H3 (od 70 do 110 kg) lub H4 (powyżej 100 kg). Osoby lżejsze śmiało mogą sięgnąć po produkty katalogowane jako H2 (od 50 kg do 80 kg). Materace piankowe H1 (poniżej 60 kg) najczęściej są wybierane do pokojów dziecięcych.

Ruchomy stelaż? Idealnie dobrana para!

Wyjątkową zaletą materacy piankowych jest ich plastyczność oraz elastyczność. Dzięki tym cechom z powodzeniem mogą być stosowane w łóżkach o ruchomych stelażach, regulowanych manualnie bądź elektrycznie, również w przypadku wersji przeciwodleżynowej. Z tego względu będą one bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób leżących, wymagających opieki na skutek przewlekłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.