Szukając materaca, bardzo często można przeczytać, że polecane są model ze sprężynami.  Z drugiej zaś strony materace sprężynowe kojarzą nam się z reliktem przeszłości. Co robić? Oczywiście, jak w każdej dziedzinie i tu technika poszła do przodu. Obecne materace wyposażone w sprężyny niczym nie przypominają modeli z lat 70-tych, które niemiłosiernie trzeszczały. Teraz jest to jeden z najbardziej komfortowych materacy, którym można zagwarantować sobie przyjemny wypoczynek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym się charakteryzuje materac sprężynowy?
  • Popularne rodzaje materacy sprężynowych
  • Jak wybrać odpowiedni rozmiar materaca?
  • Twardość – najlepszy materac nie musi być twardy
  • Materac sprężynowy – przeżytek czy klasyk?

Czym się charakteryzuje materac sprężynowy?

Jest to przede wszystkim rozwiązanie bardzo trwałe i komfortowe. Obecnie stosuje się szereg nowoczesnych rozwiązań, jak choćby montowanie sprężyn w osobnych kieszonkach, aby nie tylko nie wydawały one dźwięku, ale i unosiły równomiernie ciało w stanie spoczynku. Choćby modele kieszeniowe podzielone na strefy twardości są bardzo polecane, nawet dla osób wymagających lub ze schorzeniami kręgosłupa.

Odpowiednio dobrany materac sprężynowy to inwestycja na lata. Sprężyny są solidne i długo utrzymują ten sam kształt. Są odporne na odkształcenia i uszkodzenia. Zdecydowanie można je użytkować nawet kilkanaście lat, a materac wciąż będzie tak samo napięty. Przykładowo nowoczesne materace kieszeniowe oparte są o sprężyny pracujące osobno, co pozwala na podparcie kręgosłupa w prawidłowej pozycji, niezależnie od tego, czy leżymy na boku, czy na plecach. A nawet przy dużej masie ciała nadal cały szkielet będzie dobrze podparty.

Sprężyny montowane w osobnych kieszeniach dają też wysoką elastyczność punktową. Materac ugina się w jednym punkcie, a nie na całym boku. Nowoczesne materace nie dają efektu falowania. Gdy ktoś kładzie się z jednej strony, osoba śpiąca obok nie poczuje drgań przenoszących się przez materac. Z kolei modele podzielone na strefy twardości stosują sprężyny o różnych stopniach twardości w zależności od strefy. Dzięki temu kładąc się, możemy wygodnie leżeć i unosić się równomiernie na materacu, ponieważ najtwardsze sprężyny będą podtrzymywać najcięższą część ciała, a najmiększe – części najlżejsze.

Warto pamiętać, że materace sprężynowe mogą być dodatkowo wyposażone w warstwę pianki. Może to być pianka lateksowa, która jest antyalergiczna i sprawia, że materac jest miękki. Popularna jest pianka termoelastyczna, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła. Takie dodatkowe elementy mogą sprawić, że materac jest bardziej plastyczny, sprężysty czy daje efekt miłego otulenia.

Popularne rodzaje materacy sprężynowych

Wyróżnić można wiele rodzajów materacy. Wspomnieliśmy już o modelach kieszeniowych czy ze strefami twardości. Jednak to nie wszystko, w czym możemy wybierać. Popularne są sprężyny bonelowe, które rozmieszczone mogą być równomiernie w całym materacu, ale pracują razem. Taki system sprężyn jest bardzo trwały, a materac zachowuje swoje właściwości wiele lat.

Z kolei materace kieszeniowe zbudowane są z osobnych sprężyn, umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Sprężyny nie są ze sobą połączone i dzięki temu można uzyskać wysoką elastyczność punktową. Na takim materacu można równomiernie rozłożyć ciężar ciała i dobrze je podeprzeć podczas snu. Są one bardzo polecane osobom, które mają problem z bólem pleców, ale też świetnie nadają się dla par.

Materace multi pocket to materace kieszeniowe w najnowocześniejszej formie. Zbudowane są one również z wielu małych sprężyn, które pakowane są w osobne kieszonki. Jednak jest tu jeszcze więcej sprężyn, które są też mniejsze. Dzięki temu materac zapewnia jeszcze większy komfort i podparcie ciała podczas snu. Istnieją też materace kieszeniowe, które nazywane są pocket plus – te również są odmianą materacy kieszeniowych, ale sprężyny w nich zastosowane są wyższe – nawet osiągają 15 cm, przez co sam materac jest o wiele grubszy. I ten model idealnie sprawdza się u osób oczekujących stabilnego i wygodnego materaca. Świetnie sprawdzi się też u par, które mają znaczną różnicę wagową, a nawet u seniorów, którzy mogą mieć już większe zwyrodnienia stawów.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar materaca?

Żaden materac nie będzie wygodny, jeśli wybierzemy zły rozmiar. W materacach sprężynowych jest to kluczowe, głównie przez samo rozmieszczenie sprężyn. Nie da się materaca zagiąć, jakby był zbyt duży, a za mały może przesuwać się w ramie łóżka. Materac musi być głównie dopasowany do naszej wagi i wzrostu. Szerokość materaca można zaliczyć do osobistych preferencji. Śpiąc samemu, wystarczy materac o szerokości 90 cm, dla pary wskazane są materace o szerokości co najmniej 160 cm.

Jest wiele wskazówek jak wybrać odpowiednią wielkość materaca. Najmniejsze o wymiarach 80x200 cm polecane są dla dzieci w wieku 7-12 lat, ponieważ są drobnej budowy, ale szybko rosną. Szersze łóżka mogą być za duże, ale długość wbrew pozorom wskazana jest większa. Starszej młodzieży lub szczupłym osobom dorosłym z powodzeniem wystarczy materac 90x200 cm, który pasuje do wielu standardowych ram. Można kupić też materace 100x200 cm lub 120x200 cm, one też dedykowane są osobą śpiącym samemu, ale o większej masie ciała lub po prostu lubiących większą przestrzeń spania.

Materace dla par zaczynają się od rozmiaru 140x200 cm, jednakże ten wariant będzie pasował tylko osobom bardzo szczupłym, aby wygodnie się na nim ułożyć we dwójkę. Standardowo polecane są materace 160x200 cm lub szersze. Takie zapewniają dwóm osobom wygodę spania w każdej pozycji.

Twardość – najlepszy materac nie musi być twardy

Wbrew pozorom ani miękki, ani twardy materac nie jest dobry, do codziennego użytku. Wybierając twardość materaca, należy kierować się skalą twardości. Przykładowo H1 to oznaczenie materaca bardzo miękkiego. Są to choćby materace narzutowe z pianki lateksowej. Zaś H2 i H3 to materace średnio twarde, najczęściej wybierane. Są one dopasowane do wagi przeciętnej osoby, a więc nie są zbyt twarde, ale też nie są aż tak miękkie, aby był problem z nich wstać. Dobierając materac pod względem twardość wart kierować się wagą użytkownika i oznaczeniem producenta. Dzięki temu uda nam się szybko wybrać właściwy materac, który będzie wygodny przez lata.

Materac sprężynowy – przeżytek czy klasyk?

Dla wielu osób materace sprężynowe kojarzą się ze starymi wersalkami, które mocno trzeszczały przy każdym ruchu. Można mieć też obawy o wyskakujące sprężyny. Jednak obecnie produkuje się materace w zupełni inny sposób. Są wygodne i bezpieczne. Warstwa sprężyn nie musi być jednym środkiem posłania. Do wyboru są też materace, które mają nawet kilka warstw różnych wkładów nad warstwą wykonaną ze sprężyn. Ponadto są to jedne z najtrwalszych materacy. Sami producenci to przyznają dając nam kilkunastoletnią gwarancję na produkt. Zatem bardzo właściwe jest powiedzenie, że materac sprężynowy to klasyczny, a zarazem uniwersalny wybór do każdej sypialni.